Slovenski jeklarji z ruskim Koksom na svetovni trg

SIJ - Slovenska industrija jekla s prodajo večinskega deleža ruski skupini Koks ni več izjema pri globalizaciji in konsolidaciji na svetovnem trgu jekla. Z vstopom v skupino Koks bodo v pogledu surovin postali neodvisni od jeklarskih gigantov in monopolov.

Ljubljana – Po sorazmerno skromnih petih mesecih od objave razpisa za prodajo državnega deleža v Slovenski industriji jekla (SIJ) je odločitev za prodajo ruskemu ponudniku ob koncu preteklega tedna kar precejšnje presenečenje. V konkurenci treh ponudnikov - zavezujoči ponudbi sta oddala tudi dva nemška, je ruska poslovna skupina Koks ponudila največ. Skupno 105 milijonov evrov kupnine za 55,35-odstotni delež pomeni pri 550.511 navadnih imenskih kosovnih delnicah 190,7 evra na delnico, kar je sicer po trditvah malih delničarjev le 45 odstotkov nominalne vrednosti oziroma 65 odstotkov knjigovodske vrednosti (drugi najugodnejši ponudnik nemška družba Scholz je ponudila 113 evrov za delnico), vendar je po mnenju komisije, ki je vodila postopek, vlada pa se je s tem strinjala, pomembnejše sprejetje drugih pogojev. Skupina Koks se je namreč obvezala, da bo v prihodnjih treh letih uresničevala poslovni načrt SIJ, po katerem naj bi v proizvodne zmogljivosti in ekologijo vložili 330 milijonov evrov, od tega bo Koks vložil 250 milijonov, torej 2,5-kratnik kupnine. Podobno velja tudi za zaposlovanje, pri čemer naj bi se v prihodnjih treh letih spoštoval tudi zaposlitveni načrt SIJ, kupec pa je pristal, da ima naša država, ki ohranja 25-odstotni lastniški delež plus eno delnico tudi desetletno predkupno pravico. Delničarski sporazum ga tudi zavezuje, da v prihodnjih treh letih ne bo izplačeval dividend, da delnic v tem času tudi ne bo prodal naprej, pred skupščinami družb pa bodo v posebnem posvetovalnem organu uskladili vsa pomembnejša vprašanja.

Koks je ruski gigant

Koks je matično podjetje Skupine Koks, ki jo sestavljajo hčerinska podjetja, ki se ukvarjajo s proizvodnjo koksa in kemikalij, premogovništvom in obdelavo premoga ter proizvodnjo železnih in neželeznih materialov. Podjetja krovno upravlja Industrijski metalurški holding (IMH). Podjetja, ki so del Koks Group, so locirana večinoma v Sibiriji, na območju Urala in v osrednjem delu Rusije. Skupno Koks tvori 15 med seboj tehnološko povezanih industrijskih podjetij, nekatera med njimi sodijo v sam svetovni vrh. V letu 2006 je imela Skupina Koks po oceni 1,7 milijarde evrov prometa in 171 milijonov evrov čistega dobička, čisto premoženje skupine je znašalo 539 milijonov evrov, skupna vrednost investicij pa 170 milijonov evrov. Skupina Koks sodi med 40 največjih ruskih podjetij, o kvaliteti poslovanja pa lahko sodimo tudi po tem, da imajo vse glavne hčerinske družbe Skupine Koks ISO certifikat, podjetja pa so prejela tudi številne nagrade na področju gospodarskih, upravljavskih in ekoloških dosežkov.

Koks je v 93-odstotni lasti družine Zubicki, katere glava je Boris Zubicki, generalni direktor in predsednik uprave IMH pa Jevgenij B. Zubicki. Na predstavitveni tiskovni konferenci je poudaril, da je praksa v svetu pokazala, da so uspešna tista podjetja, ki se vertikalno povezujejo, in povsem logično je, da bo skupina Koks z nakupom SIJ stopila na trg končnih izdelkov. Potrdil je tudi zanimivo vest, da so v konzorciju bank, ki bodo 35-odstotno financirale njihov nakup SIJ-a, tudi slovenske banke.

V upravi SIJ-a zadovoljni

Z izborom kupca večinskega deleža SIJ so zadovoljni tudi v vodstvu SIJ-a. Predsednik uprave SIJ Tibor Šimonka je poudaril, da s tem SIJ ne bo več izjema pri globalizaciji in konsolidaciji v svetovni jeklarski industriji, pa čeprav predstavljajo manj od tisočinke proizvodnje jekla v svetu. Skupina Koks je proizvajalka vseh potrebnih strateških surovin in z vstopom v to skupino Sij ne bo več odvisen od jeklarskih gigantov in monopolov, ki so se oblikovali na trgu ferozlitin. Do leta 2012 bodo z načrtovanimi investicijami poskušali nadoknaditi razvojni zaostanek iz 80. in 90. let, pri čemer bodo sicer proizvodnjo povečali le za desetino, njena vrednost pa naj bi bila večja za več kot polovico. Vključitev v skupino Koks obeta tudi razširitev na ruske trge, kjer imajo velike energetske projekte, in obeta se velik razcvet avtomobilske industrije. Ugodna geostrateška lokacija Slovenije pa tudi odpira možnosti številnih sinergij, saj lahko z razvojem razvojnih, nabavnih in prodajnih služb v SIJ-u skupini Koks v pogledu trgov EU marsikaj ponudijo.

                                 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Škofja Loka / ponedeljek, 3. julij 2017 / 08:22

Bralnico odprlo sto glasbenic

Na vrtu škofjeloškega Sokolskega doma bo vse do 1. septembra spet odprta Bralnica. V torek je ob njenem letošnjem začetku nastopilo sto glasbenic iz Avstralije.

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 11. maj 2022 / 15:53

Pijana voznika domov odpeljali svojci

Kranj – V noči na soboto so gorenjski prometni policisti obravnavali močno pijana voznika. V Kranju so se odzvali na prijavo zelo nezanesljive vožnje. Iz prometa so izločili voznika z 1 mg/l alkoho...

Gospodarstvo / sreda, 11. maj 2022 / 15:53

Deset milijonov evrov za nakup nove mehanizacije

Kranj – Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je 348 upravičencem dodelila 9,94 milijona evrov nepovratnih sredstev za naložbe v nakup nove mehanizacije in opreme za sečnjo in spravilo les...

Zanimivosti / sreda, 11. maj 2022 / 15:53

Vsak dan na Štefanji gori

Franc Šilar z Olševka je bil v letu dni kar 365-krat na Štefanji gori.

Bled / sreda, 11. maj 2022 / 13:52

Pritožba na gradbeno dovoljenje za obvoznico

Gradnja južne blejske obvoznice se bo ponovno zamaknila.

Slovenija / sreda, 11. maj 2022 / 13:49

Pomagajmo preživeti in živeti

Slovenska karitas je začela akcijo Pomagajmo preživeti in živeti, ki je namenjena starejšim, vključevanju trajno nezaposljivih in podpori ljudem z minimalno plačo ter nizkimi prihodki.