Iz babičine skrinje
Pretekli teden je bila v vrtcu Murenčki v Cerkljah na ogled razstava Iz babičine skrinje.
V tem šolskem letu v vrtcu Murenčki v Cerkljah izvajajo projekt Iz babičine skrinje, v sklopu katerega so pretekli teden pripravili razstavo starih predmetov. Vzgojiteljice so jih v vrtčevske prostore začele prinašati že mesec dni pred odprtjem razstave. »Otroci so se tako sproti seznanjali z nekaterimi predmeti, poleg tega pa so se v zbiranje vključili še njihovi starši,« so pojasnile vzgojiteljice. Na ogled so postavile okoli 120 različnih starih primerkov.
Nekateri so bili za malčke nekaj povsem novega. Denimo več kot 80 let star otroški voziček so zamenjali za avtomobil, za nabiralnik za borovnice so domnevali, da so z njim česali konje, pisalni stroj jih je spominjal na računalnik in harmoniko. Zanimiv jim je bil tudi »lavor«, v katerem so se včasih umivali; ob predstavitvi kolovrata za otroke so se čudili temu, da so otroci včasih morali pogosto poprijeti za delo. Za pinjo, ki so jo uporabljali za izdelovanje masla, so mislili, da je lajna. Nekaj novega so bile zanje tudi lesene sklede, iz katerih je jedla vsa družina – z lesenimi žlicami seveda – ter da so morali otroci biti za mizo zelo mirni. Začudeni so bili tudi nad sto let starimi časopisi, ki so imeli vsega skupaj štiri strani. Kavne mlinčke in likalnike na žerjavico so večinoma poznali, zagotovo pa je bila za malčke najbolj zanimiva narodna noša, so še pojasnile vzgojiteljice. Otroci so se torej z razstavo, ki so si jo ogledali tudi učenci od prvega od četrtega razreda OŠ Davorina Jenka ter otroci iz Marijinega vrtca in vrtca v Zalogu, vrnili v čas njihovih dedkov in babic.
Posebej so se posvetili razlikam v življenju na vasi in v mestu. Spoznali so tudi pravljico Lonček, kuhaj, zgodbo Levi devžej, »srečali« so Petra Klepca in si ogledali še filma Kekec in Pastirci. »Pri slednjem so jim bila na primer zanimiva pastirska oblačila, nevarne igre, ki so se jih igrali, pa tudi agresivno obnašanje,« so pojasnile vzgojiteljice.