Ohranjajo stik z učiteljskim poklicem

Upokojeni učitelji so vključeni v Društvo upokojenih pedagoških delavcev Slovenije, njegova sekcija deluje tudi na Gorenjskem.

Kranj - Tudi potem, ko se upokojijo, želijo ohraniti stik s svojim poklicem, povedo sedanja in prejšnji predsednici gorenjske sekcije Eta Chvatal ter Marija Miklavc in Majda Mencinger. V sekcijo je vključenih 22 nekdanjih pedagoških delavcev, skupaj so zaradi druženja, kulturnih dogodkov, predvsem pa so prijetna družba.

»Hvaležni smo ravnatelju osnovne šole Franceta Prešerna v Kranju Alešu Žitniku, ki nam za mesečne sestanke daje na voljo šolske prostore,« pove Eta Chvatal. »A se ne srečujemo le na sestankih. Ob 8. marcu bo naše družabno srečanje, v okviru krovnega društva prirejamo izlete po Sloveniji, kjer pedagogi združimo svoje znanje in drug drugega bogatimo. Na enem od letošnjih izletov smo Gorenjci gostitelji, kolege bomo odpeljali na ogled Škofje Loke in Poljanske doline. Predsedniki sekcij smo tudi člani izvršilnega odbora društva upokojenih pedagogov. V slednjem nas je okoli 240 članov, udeležujemo se skupnih prireditev. Lani ob koncu leta je bil to koncert Slovenskega okteta v Celju, kjer je sedež društva in od koder je naša predsednica Vida Bukovac. Ob tej priložnosti smo prvič imenovali tudi častne člane in s ponosom lahko povem, da sta dva od njih tudi z Gorenjskega, Majda Mencinger iz Kranja in Lojze Malovrh iz Škofje Loke.«

Leto prej je pri društvu izšla knjiga Sprehod skozi čas, ki jo je uredila Angelca Kunstelj iz Ljubljane, v njej pa so zbrani zapisi upokojenih učiteljev iz vse Slovenije. Knjigo so dobile šolske zbornice, upokojeni pedagogi pa upajo, da bodo njihove izkušnje obogatile mlajše kolege. Veseli bi bili, ko bi lahko s svojim znanjem kaj prispevali k šolski politiki, a Majda Mencinger, ena od ustanoviteljic društva upokojenih pedagogov, pravi, da za njihove izkušnje žal ni zanimanja. V stanovskem združenju pa si z izborom dejavnosti prizadevajo tudi za ohranitev spoštovanja do pedagoškega poklica. Medse vabijo tudi druge, ki želijo obdržati stik s svojo nekdanjo poklicno dejavnostjo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / sreda, 8. julij 2020 / 16:22

Zdrave zagorelosti ni

Izpostavljanje soncu je glavni dejavnik tveganja za razvoj vseh vrst kožnega raka in povzroča tudi prezgodnje staranje kože. Ustrezna preventiva je zato zelo pomembna, poudarjajo v programu Pametno s...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Glasbene mojstrovine Poljanskih orgličarjev

Pred dvema letoma je bil v Poljanah tečaj igranja na orglice. Med tečajniki so bili tudi člani sedanje glasbene skupine Poljanski orgličarji, ki znajo na malih glasbilih zaigrati čudovite melodije.

Prosti čas / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Praznične risanke na TV1

Televizija Slovenija otroški in mladinski program, uredništvo animiranih oddaj za otroke je v decembru poskrbelo za praznične risanke.

Kultura / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Gimnazijske božične rapsodije

Veliki božični koncert v Gimnaziji Kranj je prejšnji teden znova postregel z odlično glasbo in navdušenim občinstvom v dvakrat polni dvorani. Do vrha v Gershwinovi Rapsodiji v modrem preko mnogih mali...

Gorenjska / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Stanovanja najprej domačinom

Vse kaže, da se bo gradnja trgovine in stanovanj v Preddvoru vendarle začela. Investitor, podjetje Proloco, je doseglo dogovor z zavodom za varstvo kulturne dediščine in sedaj čaka na gradbeno dovolje...

Zanimivosti / sreda, 24. december 2008 / 07:00

Slovenski božič je vedno najlepši

Ne samo zaradi praznika samega, ampak zato, ker smo se v božičnih dneh leta 1990 odločili za samostojno državo.