Letos nove odpornejše sorte
V največjem gorenjskem sadovnjaku imajo novo sortirno linijo in zaradi avtoceste dva hektara manj površin.
Resje – V največjem gorenjskem sadovnjaku Resje, ki je v lasti Kmetijsko gozdarske zadruge Sava iz Lesc, se te dni intenzivno pripravljajo na spomladanska dela na sadnem drevju. Lani so pridelali okoli 600 ton jabolk, kar pomeni rahlo nadpovprečno letino, vendar so bili sadeži zaradi suše nekoliko drobnejši. V hladilnicah imajo še okoli 180 ton lanskih jabolk, vendar s prodajo ne bo večjih težav, ocenjuje vodja sadovnjaka Tatjana Zupan.
»Letos bomo nekoliko več poudarka namenili novim sortam, kot so santo, fuji in pinova. To so pretežno odpornejše sorte, ki so manj dovzetne za bolezni. Pinova naj bi delno nadomestila zlati delišes, zori v istem času. Pri nas je sicer skoraj polovica sadovnjaka zasajena z zlatim delišesom, na tem območju dobro uspeva in tudi v slovenskem merilu pridelamo kakovostna jabolka. Še vedno imamo integrirano pridelavo, ki ne dovoljuje velike uporabe zaščitnih sredstev, v primerjavi z drugimi državami so jabolka pri nas nasploh manj škropljena,« je o lanski letini in pripravah na letošnjo sezono povedala Tatjana Zupan. Zaradi letošnje mile zime se je obdržalo več škodljivcev, večja pa je tudi verjetnost pojava bolezni na sadnem drevju. Zato bo v spomladanskem času še pomembnejše škropljenje z bakrom in drugimi pripravki. Na Gorenjskem so noči sicer nekoliko hladnejše, zato je nevarnost bolezni manjša, vendar pa bo zato večja nevarnost pozeb, vse do aprila.
Letos imajo v sadovnjaku resje novo računalniško vodeno sortirnico, ki jim omogoča lažjo kalibracijo jabolk. Doslej so to delo opravljali ročno, kar je bilo zamudno, pogosteje je prihajalo tudi do napak. Slaba novica za največji gorenjski sadovnjak pa je dva hektara manj površin; toliko jim jih je namreč odnesla trasa novega odseka gorenjske avtoceste.