Ocenjujejo jih z dobro štirico
Sodeč po anketi, ki jo enkrat letno opravijo o zadovoljstvu strank s storitvami, v radovljiški upravni enoti delajo zelo dobro.
Radovljica - Zadeve so reševali zakonito, čas reševanja se je skrajšal, z več ukrepi so izboljšali zlasti delo na področju okolja in prostora, ki je bilo prej najslabše urejeno. Ocena dela, ki jo vsako leto pokaže anketa med strankami (in te so iz leta v leto zahtevnejše), je za upravno enoto Radovljica za minulo leto 4,67.
Zelo dobro torej, kakor je delo svojih uradnikov ocenila tudi načelnica UE Radovljica mag. Irena Jan, ki je na novinarski konferenci skupaj s sodelavkami, vodji posameznih oddelkov, magistricami Liljano Leš, Majo Ankerst in Darjo Potočnik, predstavila delo v preteklem letu. Upravnih postopkov je v primerjavi z letom prej za desetino več, enako tudi rešenih zadev, najzahtevnejših postopkov je več za 28 odstotkov. Za radovljiško upravno enoto je značilnih več dejstev, od tega, da je velik del območja v Triglavskem narodnem parku in je zato področje prostorskega urejanja pod še temeljitejšim nadzorom, do gradnje avtoceste, zaradi česar poteka večje število razlastitev. Lani so prejeli 55 zahtev za razlastitev zemljišč na trasi, večino jih je vložila država kot razlastitveni upravičenec, štiri pa tudi občina Radovljica zaradi cestnih povezav med regionalno in glavno cesto. V 49 primerih so izdali delne odločbe, ki zadoščajo za izdajo gradbenega dovoljenja, ko gre za javno korist, v celoti je rešenih 22 zadeve, v preostalih primerih pa na željo strank čakajo na potek roka za sklenitev sporazumov o odškodnini.
Zaradi gradnje avtoceste so na območju radovljiške upravne enote izdali večje število dovoljenj za bivanje tujcev, slednja potrebujejo tudi študentje mednarodne poslovne šole na Bledu, povečuje pa se tudi število tujcev, ki se na tem območju za stalno naselijo. Teh je 358, začasno prijavljenih pa 216. Poleg tega opažajo tudi večje število sklenjenih zakonskih zvez tujcev (med 299 porokami jih je po oceni sogovornic kar tretjina), kar sodi v turistično ponudbo Bleda, kjer poroke tržita dve agenciji. Tudi trg z nepremičninami je živahnejši, opažajo tudi povečanje vlog za izdajo gradbenih dovoljenj s strani tujcev iz držav Evropske unije, zanimajo pa se zlasti za Bled in Bohinj.
Na radovljiški upravni enoti ugotavljajo, da edina nedokončana naloga ostajajo denacionalizacijski postopki, posebno občutljivo je vračanje zemljišč v Triglavskem narodnem parku. Od 493 zahtevkov (med njimi jih je 38 tudi s strani agrarnih skupnosti, zadevajo pa zemljišča na Pokljuki, Voglu, Kobli) jih ostaja nerešenih 58, vendar se v večini zadeve končujejo. Ljubljanska nadškofija, denimo, ima vložen zahtevek za vračilo 21 tisoč hektarjev zemljišč, rešenih pa je manj šest tisoč.