Računalnik in jaz: Telefon ali računalnik
Prenosni telefoni so postali naši spremljevalci na vsakem koraku. Pravzaprav jim težko rečemo telefoni, saj so to še najmanj. Z njimi lahko pošiljamo in beremo elektronsko pošto, si vodimo koledar in spisek obveznosti, so naš opomnik, z njimi si pošiljamo kratka tekstovna in slikovna sporočila, z njimi celo brskamo po internetu in pošiljamo podatke. Nove storitve omogočajo tudi fotografiranje, videotelefonijo in elektronsko bančništvo. Nekateri prenosni telefoni so pravi osebni računalniki, saj z njimi lahko počnemo prav vse, kar nam omogoča tudi pravi osebni računalnik. Mimogrede pa se da z njimi tudi telefonirati.
Kratka sporočila imajo kratico SMS, kar v angleščini pomeni Short Message Service. S pomočjo SMS-jev lahko prenašamo besedilna sporočila do 160 znakov. Če je sporočilo daljše, se razdeli na več krajših sporočil. SMS je najbolj pogosto uporabljen način medsebojne komunikacije. Ponekod organizirajo celo tekmovanja v hitrosti pisanja SMS sporočil. Zanimiv je podatek, da so letos na Kitajskem v času praznovanja lunarnega novega leta drug drugemu poslali kar 14 milijard SMS sporočil. Samo v Pekingu in Šanghaju so na novega leta dan poslali več kot 400 oziroma več kot 575 milijonov SMS sporočil. Sicer pa je skupno število lani poslanih SMS sporočil na Kitajskem preseglo 430 milijard. V Sloveniji je število letno poslanih SMS sporočil približno 18 milijonov na leto. Ljudje s pomočjo SMS sporočil sporočajo marsikaj. Si izpovedujejo ljubezen, organizirajo srečanja, naročajo hrano, v Pakistanu pa se je nekdo celo ločil s pomočjo SMS sporočila. SMS sporočila so zelo brezosebna, a velikokrat dober pripomoček za sporočanje slabih informacij ali za hitro komuniciranje.
Nadgradnja SMS sporočil so MMS sporočila, ki omogočajo tudi prenos slike. MMS so multimedijska sporočila ali angleško Multi Media Services. S prenosnim telefonom se lahko slikamo in nato to fotografijo pošljemo preko MMS sporočila nekomu drugemu. Posebej zanimiva so ta sporočila v času praznikov ali zabav, ko lahko sestavimo zelo prisrčno slikovno čestitko.
Sodobna tehnologija nam omogoča tudi videotelefonijo preko prenosnega telefona. Tovrstno tehnologijo poznamo pod imenom UMTS, kjer UMTS pomeni v angleščini Universal Mobile Telecommunication System. Če to prevedemo v slovenščino, dobimo izraz univerzalni sistem mobilnih telekomunikacij. Preprosto povedano gre za prenos slike in video zapisa preko prenosnega sistema. Ko se z nekom pogovarjamo, ga lahko tudi vidimo. Seveda pa moramo imeti ustrezen UMTS prenosni telefon, z vgrajeno kamero. UMTS omogoča še več in je pravzaprav namenjen spremljanju video zapisa, gledanju posnetkov in celo televizije preko prenosnega telefona.
Za spremljanje interneta preko prenosnega telefona nam je na voljo WAP protokol. Na osebnih računalnikih deluje internet preko IP protokola, na prenosnih telefonih pa je na voljo počasnejši prenos podatkov in manjši zaslon, zato morajo biti strani prilagojene tem omejitvam. Podaja jih WAP protokol, kar v angleščini pomeni Wireless Application Protocol oziroma protokol za brezžične aplikacije. Ker je hitrost prenosa nizka in slika majhna, so vsebine za WAP internet zelo osiromašene. Tako nam običajno ponujajo malo oskubljene informacije, za razliko od tistih, ki jih lahko spremljamo preko običajnega interneta. S prenosnim telefonom lahko počnemo praktično skoraj vse. Brez njega smo čisto izgubljeni, so del nas. Na mestu pa je vprašanje ali s seboj nosimo telefon z računalnikom ali gre za računalnik, ki omogoča tudi telefoniranje. Naši prenosni telefoni vedno bolj postajajo slednje. Če želim imeti mir, ga moram včasih »pozabiti« doma.