Na Šmarni gori brez rekorda
Atraktivno tekaško preizkušnjo za rekord Šmarne gore je letos dobil Peter Lamovec, najboljši gorski tekač lanskega leta.
Tacen - Vsako leto prvo soboto v februarju poteka tek za rekord Šmarne gore. Letos je bil že 12., rekordnega časa pa nismo videli. Iz Tacna na vrh Šmarne gore je prvi pritekel Peter Lamovec, najboljši gorski tekač lanskega leta. Njegov čas 12 minut in 7 sekund je 26. na lestvici najboljših dosežkov.
»Tek je bil po pričakovanjih. Na rekord nisem računal, ker še nisem v vrhunski formi. To je bila le uvodna tekma, na podlagi katere še ne morem sklepati, kako bo potekala sezona. Do prve tekme za slovenski pokal v gorskih tekih (Tek na Osolnik, 13. maja, op.p.) je še veliko časa. Formo načrtujem za drugi del sezone. S trenutno pripravljenostjo pa sem zadovoljen,« je povedal Peter Lamovec, tekač iz Jarčje Doline pri Žireh, ki med tednom stanuje v Ljubljani, kjer študira geodezijo. »Tudi v Ljubljani je dovolj terenov za trening. Treniram vsak dan, v zimskem času sem tek kombiniral s treningom za moč, predvsem v telovadnici, medtem ko v fitnesu nisem bil veliko,« pravi tekač, katerega glavni šport ostaja gorski tek, cilji pa evropsko in svetovno prvenstvo, ter slovenski pokal. Če ne bo poškodb, se namerava letos preizkusiti tudi na atletskih stezah. Je pa Lamovec prvi gorski tekač, ki je dobil zaposlitev na ministrstvu, in sicer v športni enoti Policije, enoti Franca Rožmana Škofa. »Tega sem zelo vesel. Za mano je deset let trdega treninga, ob poškodbah so bili tudi težki trenutki in s tem sem bil poplačan za to, da sem kljub vsemu vztrajal. Pogodbo sem podpisal lani decembra na Šmarni gori. Mi pa prej niso za to nič povedali, rekli so, da gremo na Šmarno goro malce na izlet,« je obujal spomine pretekli četrtek, ko se je vrnil s priprav v Medulinu, kjer je bil s ŠD Tabor Žiri, kjer za tekače skrbi Borut Malavašič, novi član Izvršnega odbora Združenja za gorske teke.
Vrnimo se k rekordu Šmarne gore. Za Lamovcem je v cilj pritekel Simon Alič iz Poljan, eden boljših rekreativnih kolesarjev v Sloveniji, tretji pa je bil Peter Kastelic iz Domžal. Med ženskami je zmagala Ljubljančanka Mateja Šušteršič (15:06). Rekorda Šmarne gore se je udeležilo več kot sto tekačev, najstarejši je bil Blaž Geč, letnik 1933, njegov čas pa 25:11. Na Šmarni gori pa ni bilo rekorderja Sebastjana Zarnika, ki je leta 2005 dosegel izvrsten čas 11 minut in 31 sekund. Zanimalo nas je, kaj se trenutno dogaja z njim. »Priprave na sezono so se začele dobro, potem pa sem pred novim letom zvil gleženj. Treniral sem sicer naprej, po štirinajstih dneh pa me je začelo zelo boleti. Mislil sem, da je tetiva. Zadnji trening sem naredil 9. januarja, nato pa počival pet tednov. Ko bolečin ni bilo več, sem znova začel trenirati, a po enem tednu zbolel, tako da sem trenutno v postelji,« je pretekli torek obrazložil tekač KGT Papež iz Košiš pri Kamniku, ki je skupaj s tekači AK Domžale v soboto odšel na enotedenske priprave v Rovinj. »Mesec dni nazaj sem bil že vrhunsko pripravljen. Ostali so bili mnenja, da sem za ta čas že predober. Vedno je tako, da sem v prvem delu sezone v boljši formi. Raje sem dober kot pa poškodovan,« je dodal Sebastjan Zarnik, ki bo marca v Velenju nastopil na državnem prvenstvu v krosu, v začetnem delu sezone pa ima v načrtu tudi Tek na Sv. Primoža, ter tek v Šumberku.