Fižol
Za fižol bi marsikdo rekel, da je to preprosta, nezahtevna in vsakdanja zelenjava. Domovina te prastare rastline je Srednja oziroma Južna Amerika. V Mehiki so ga jedli že pred več kot 9000 leti, v Evropo pa je prišel v 16. stoletju. Zrnje fižola je lahko različnih oblik ter bele, rumene, rdeče, rjave, črne barve in v vseh mogočih progastih kombinacijah omenjenih barv, pa morda še kakšne povrhu. Zrnje fižola sicer slovi kot težja, »vetrovna« hrana, vendar samovoljni napuh, ki mu ga pripisujemo, ni povsem upravičen. S pozornejšo pripravo se temu lahko izognemo in spremenimo fižol v ustvarjalno hrano. Fižol pred kuhanjem namočimo, vodo, v kateri se je namakal, odlijemo in tudi med kuhanjem vodo nekajkrat zamenjamo, lahko pa dodamo tudi začimbe, ki dobro vplivajo na prebavo (lovorov list, koper, ingver ali kumino), da se izognemo prebavnim težavam. Seveda to početje ni nujno za vse sorte fižola, predvsem ne za novejše. Od bolj eksotičnih vrst fižola sta pri nas v prodaji zmerno pogosta fižola mung in adzuki, ki se skoraj vedno zamenjujeta za rdečo in zeleno sojo, druge vrste pa so redkeje prodajana dobrina. Pri nakupu naj bo zrnje lepo napeto, kakršne koli barve in oblike je že, brez zlomljenih delov. Kakovost se najlepše razgali, ko ga namočimo: takrat se fižol slabše kakovosti ne napne enakomerno, pokaže temne in plesnive dele ter še kako drugače da vedeti, naj naslednjič kupimo kaj boljšega. Hranimo ga v dobro zaprtih kozarcih, kjer se lahko ohrani leta dolgo. Fižol lahko pripravimo kot prilogo, solato, ali samostojno jed, lahko v enolončnici s testeninami in zelenjavo.
Namaz iz fižola in kaper
Potrebujemo: 20 dag kuhanega belega fižola, 2 žlici kaper, 1 žlico sveže sesekljanega peteršilja, 3 žlice najboljšega oljčnega olja, 1 žlico limoninega soka, sol in sveže mlet poper.
Vse sestavine skupaj spirirajte v električnem mešalniku, solite in popoprajte po okusu ter postrezite s toastom in svežo oprano rukolo.
Testeninska solata s fižolom, mozzarelo in slanino
Za 4 osebe potrebujemo: 25 dag najljubših testenin, 40 dag kuhanega fižola, 20 dag mozzarele, 10 dag mesnate slanine, 4 žlice kisle smetane, 3 žlice pehtranovega kisa, 3 žlice vode, 2 žlici sesekljane rukole, sol in sveže mlet poper.
Svoje najljubše testenine skuhajte v slanem kropu, jih odcedite in ohladite. Slanino narežite na trakove ter jo na ponvi prepražite, da postane hrustljava. Ohlajenim testeninam dodajte kuhan fižol, mozzarelo ter prepraženo slanino. Začinite s kislo smetano, kisom, vodo, rukolo, soljo in poprom, dobro premešajte ter postrezite. Solato lahko shranite tudi za dan ali dva v hladilniku.
Fižol z jurčki
Za 3 osebe potrebujemo: 0,5 kg kuhanega belega fižola, 20 dag jurčkov ali kakšnih drugih gob, 1 čebulo, 2 žlici olja sol, poper, peteršilj, 3 stroke česna in 1 dl sladke smetane.
Na olju prepražite čebulo, toliko, da porumeni. Dodajte narezane jurčke, malo popražite in začinite s soljo, poprom, peteršiljem in česnom. Dodajte še kuhan fižol in sladko smetano, dušite še nekaj minut in postrezite.
Piščančji ragu s fižolom in kozicami
Za 5 oseb potrebujemo: 1 kg piščančjega fileja brez kosti, 1 sesekljano čebulo, 3 žlice masla, 30 dag kuhanega belega fižola, 1 žličko moke, 1 dl suhega belega vina, 1 dl kokošje juhe, 15 dag izluščenih kozic, 0,5 dl sladke smetane, sol, 1 žličko sesekljanega kopra.
Piščančji file narežite na manjše kose ter ga solite. V kozici razpustite maslo in na njem prepražite sesekljano čebulo, da postekleni. Dodajte kose piščanca, jih prepražite, pomokajte ter zalijte z vinom in juho. Pokrijte in dušite 10 minut. Dodajte kozice, fižol in sladko smetano ter dušite še 10 minut. Po potrebi solite, posujte s sesekljanim koprom ter takoj postrezite.