Pet razvojnih faz tekača
Razvoj v pravega tekača tekmovalca je daljši proces, ki zahteva postopno napredovanje, spreminjanje sistema treninga in prilagajanje obremenitvam, ki se praviloma stopnjujejo. Ni pa nujno, da se vsak razvije v dobrega tekača, saj nekomu lahkoten tek povsem zadosti potrebe po gibanju in tako ostane na nekoliko nižji razvojni fazi, a je vseeno lahko prav tako zadovoljen kot dober tekač, atlet, ki nastopa na tekmovanjih.
Prva faza - začetnik
Vsak začetek je težak in podobno je tudi, ko se popoln začetnik poda na cesto ali stezo, da opravi prve tekaške korake. Sicer pa se kmalu pojavijo prvi pozitivni učinki, kot je npr. izguba odvečne telesne teže, spreminjane oblike telesa in zadovoljstvo po opravljenem naporu. Pri začetnikih je mnogokrat problem, ko se tekači s preveliko vnemo zaženejo v trening in to lahko pripelje do poškodb ali celo do prekinitve vadbe in izgubo motivacije, zato morajo biti prvi tekaški koraki namenjeni sproščenemu in lahkotnemu teku po občutku.
Druga faza - jogging tekač
Verjetno najbolj prijetna oblika teka je t. i. jogging, ki pomeni lahkoten in neprekinjen tek preprosto za sprostitev in uživanje. Za te tekače je značilno, da so sposobni vsakodnevne vadbe in jim ta pomeni že vsakdanjo nujnost. To pa zgolj zaradi tega, ker je tek prosto planiran, ker je to zabava, daje občutek svobode in sreče. Trenerji tukaj še ne nastopajo, pač pa so koristni nasveti somišljenikov oz. sotekačev. Ti tekači, ki zavzemajo največji del tekaške populacije, se že udeležujejo rekreativnih tekem z namenom druženja, spoznavanja novih krajev in ljudi.
Tretja faza - tekmovalec
Ko je sodelovanje na tekmovanjih glavni cilj in spodbuda za tekača, se ta prelevi v tekmovalca. Po naravi imajo ti tekači v sebi precej pozitivne tekmovalne naravnanosti in želje po nastopih na tekmovanjih. Telo se na tej razvojni fazi že dobro razvije v vitko atletsko postavo z razvitimi mišičnimi skupinami, odvečnih kilogramov ni več. Na tej stopnji je treba paziti, da je sistem treninga vsaj malo načrtovan in usklajen z obdobji počivanja oz. regeneracije. Nemalokrat so ti tekači zaradi prevelikega obsega treninga že žrtve pretreniranosti, pojavi pa se lahko tudi sindrom kronične utrujenosti.
Četrta faza - atlet
Stopnja, kjer tekač da vse od sebe. Poleg skrbno načrtovanega treninga tekač išče pomoč tudi v sodobnih metodah treninga, ki niso vezane zgolj na tekaško vadbo, pomembno vlogo igrajo fizioterapevti, maserji in trenerji. Tek postane umetniško delo, kjer se potrpežljivo sestavlja mozaik uspeha. Tekmovanja so zelo pomembna in tekač že posega po visokih uvrstitvah in želi še napredovati k zastavljenim ciljem. Trening sestavljajo dolgotrajni teki, ponavljalni teki, treningi navkreber in obisk telovadnice.
Peta faza - pravi tekač
Tek pomeni preživetje in službo. Tekač uporablja najmodernejše metode treninga s pomočjo strokovnega štaba strokovnjakov, ki jih ima na voljo. Reprezentančni dres mora biti del opreme. Ker sta obseg in intenzivnost treninga na najvišji možni ravni, je črta do poškodbe zelo tanka, zato je potrebna skrajna previdnost pri načrtovanju treninga. Pomembno vlogo igra tudi uravnotežena prehrana z dovolj hranilnimi snovmi, dodajajo pa se še prehranski dodatki za zadosten vnos hranilnih snovi. Rezultati na tekmovanjih so izjemni in zmagovalni oder je skoraj vedno na dosegu.