Sovodenj, župnija nova Oselica
Novooselška župnija je nastala iz žirovske in cerkljanske. Lastnega vikarja je imela že leta 1762. To je bil Gašper Dežela. Od takrat obstajajo cerkvene matice, kjer sta zapisana prvi krst in pogreb, poroka leto kasneje. Vseh rednih župnikov, ki so do sedaj skrbeli za župnijo in v njej bivali, je 22. Od drugod jih je prihajalo šest. Od leta 1945 do 1975 je bila župnija pod soupravo Stare Oselice.
Cerkev je stala že leta 1647. Zidana je v navadnem kranjskem slogu z obokanim stropom. Kamenje zanjo so najverjetneje dobili v Cerkljanskem Vrhu. V cerkvi je pet oltarjev, glavni je kamnit. Ta in cerkev sta bila posvečena šele leta 1877. Od takrat naprej je župnijska. Posvečena je sv. Janezu Nepomuku. Štirje stranski oltarji so delo domačega mojstra Antona Zajca s Sovodnja. Od prvotno postavljenih starih orgel z desetimi registri so med prvo vojno pobrali vse cinaste piščali. Petje je bilo dolgo spremljano s harmonijem. Zgornji del zvonika se je okoli leta 1800 podrl. Zvonove jim je uspelo odstraniti. Ob nastopu novega župnika so kupili nove zvonove. Največji je tehtal 1771 kg, drugi okoli 1200 kg in najmanjši 493 kg. Med prvo svetovno vojno so vzeli dva zvona in ju pretopili za topove. Nove je 1930 blagoslovil ljubljanski pomožni škof Gregorij Rožman. Leta 1995 so kupili še en zvon, težak 1030 kg. Obred posvečenja je vodil takratni ljubljanski pomožni škof Alojz Uran.
Ko je leta 1873 zgorela sosednja hiša, se je vnela še streha na cerkvi. Ogenj so pravočasno pogasili, dotrajane skodle pa leta 1900 zamenjali s pločevino. Potres je leta 1895 toliko poškodoval cerkev, da so jo morali utrditi z železnimi vezmi. Tisti leta 1976 je bil tako močan, da je zazvonil zvon v zvoniku. Preuredili so tudi notranjost cerkve. Na mestu sedanjega župnišča je stalo tudi prvotno, večje. Svoje domovanje, mežnarijo, je imel tudi mežnar.
Župnik Alojzij Tome je l5. avgusta 1928 ustanovil prosvetno društvo. Na pustno nedeljo v letu 1930 so igrali burko Davek na samce. Društvo je v tem letu pripravljalo tudi knjižnico. Leta 1932 je prišel nov župnik. Na veliko noč so uprizorili igro Za križ in svobodo.
Takoj je začel pripravljati gradnjo prosvetnega doma. 10. julija so igrali igro Dve nevesti. Novi dom je služil svojemu namenu do začetka druge svetovne vojne. Na območju župnije je postavljenih tudi sedem kapelic in pet križev, ki so bolj ali manj vzdrževani. Postavljeni so v spomin na tragične dogodke, kapelice večinoma po zaobljubi ali za procesije. Ob cerkvi je pokopališče s poslovilno vežico. V letih 1958 do 1960 so uredili obzidje pokopališča, leta 1975 pa postavili grobove v vrste. Pri bogoslužju in na prireditvah prepevata odrasli cerkveni mešani pevski zbor ali otroški mešani pevski zbor.
Župnik Matija Čibej je leta 1822 ustanovil šolo. Otroci so jo obiskovali enkrat, po letu 1887 dvakrat, po 1899 trikrat, po letu 1915 štirikrat na teden. Leta 1925 je prenehala delovati.
Večji del zapisa in podatkov za to poglavje je prispeval župnik Jakob Kralj, preostalo drugi domači pisci.