Dimnikarji v ustavni presoji
Država lahko predpiše najvišje vrednosti emisij v dimnikih, ne more pa predpisati, kdo in kolikokrat jih bo čistil, meni Kranjčan Anton Kristan in poziva k državljanski nepokorščini.
Kranj – Ustavno sodišče je konec januarja prejelo pobudo Antona Kristana iz Kranja o ustavni presoji Zakona o varstvu okolja ter pripadajočih pravilnikov in uredb, s katerimi je urejena dimnikarska služba. »Z zakonom in drugimi predpisi je bil izveden grob poseg v zasebnost posameznika, kar je v nasprotju z ustavo, ki dovoljuje poseg v zasebno lastnino samo s privolitvijo lastnika. Država tako lahko predpiše najvišje vrednosti emisij v dimnikih, ne more pa predpisati, kako se bodo čistili, servisirali in kolikokrat na leto, kdo bo izvajalcu in za kakšno ceno. Država torej ne more dajati koncesij na zasebni lastnini, ampak le na lastnini države,« razlaga Kristan, javnosti znan kot predsednik Združenja žrtev okupatorjev 1941-1945 Kranj.
Interes vsakega lastnika je, da so vse njegove naprave vedno pravilno vzdrževane in da pravilno delujejo, z navedenim zakonom in predpisi pa se ta možnost in pravica lastnikom jemlje, je prepričan Kristan. »Nikakor ni sprejemljivo, da tretja oseba ali institucija odreja opravila, ki jih sam ne potrebujem, in to na moj račun. Bodo morda že jutri določili koncesionarja tudi za vzdrževanje vodovodnih pip?« se sprašuje.
Po njegovem mnenju sedanja zakonodaja omogoča, da je lahko dimnikar že skoraj vsakdo, ne glede na strokovno znanje. »Novodobne dimnikarje, sam jim pravim konfekcijski dimnikarji, zanima samo še, koliko bodo pokasirali, pa čeprav nič ne naredijo. In grozijo vsakomur, ki jih ne spusti v svoje stanovanje. Država naj popravi svoje predpise in stvari postavi na pravo mesto, dotlej pa pozivam k državljanski nepokorščini oziroma da dimnikarje spustimo v stanovanje samo, ko jih sami naročimo,« poziva Kristan. Njegovo pobudo je podpisalo prek 180 ljudi, kot sam pravi, pa jo je zagotovo pripravljeno podpisati vsaj 90 odstotkov Slovencev.