Homeopatinji sodili v odsotnosti
Na kranjskem sodišču znova sodijo nekdanji zdravnici in homeopatinji Darji Eržen, ki naj bi pred desetimi leti iz malomarnosti povzročila smrt svojega pacienta.
Kranj – Na Okrožnem sodišču v Kranju so v ponedeljek nadaljevali ponovljeno sojenje nekdanji zdravnici Darji Eržen z Zgornjega Jezerskega, ki je obtožena povzročitve smrti iz nezavedne malomarnosti. Danes 48-letna Erženova je novembra 1996 kot zdravnica v kranjskem zdravstvenem domu uporabljala homeopatske metode zdravljenja, prav zaradi njih pa naj bi umrl njen pacient Janez Podgoršek iz Trboj, ko se je iz osrednje Afrike vrnil s hudo obliko tropske malarije.
Obdolženo, ki je zaradi tega dogodka pred desetimi leti izgubila zdravniško licenco, je kranjsko sodišče 8. februarja 2002 že obsodilo na pogojno kazen osem mesecev zapora s preizkusno dobo dveh let. Obramba, vodila sta jo zagovornika Darja Roblek in Drago Demšar, se je na sodbo pritožila, ker naj bi bil del dokazov – zdravničini zapiski o poteku zdravljenja - nezakonito pridobljen, vendar je višje sodišče sodbo kranjskega sodišča potrdilo. Nasprotno pa je pritožnikom prisluhnilo vrhovno sodišče, zadevo pa vrnilo na prvostopenjsko sodišče. Sodnica Katarina Turk Lukan je v drugem sojenju najprej iz sodnega spisa izločila nezakonite dokaze, nato pa je zaradi seznanjenosti z njimi predlagala tudi svojo izločitev. Njenemu predlogu je predsednik okrožnega sodišča Mihael Kersnik prisluhnil in za novo sodnico postavil Marjeto Dvornik. Zagovornika sta novembra lani, ko se je ponovljeno sojenje znova začelo, spet zaradi »okuženosti« zahtevala še izločitev nove sodnice, vendar tokrat s predlogom nista uspela.
V ponedeljek so tako po več kot desetih letih od smrti Janeza Podgorška vendarle nadaljevali ponovno sojenje, in sicer kar v odsotnosti obtožene, s čimer se je strinjala tudi njena zagovornica Darja Roblek (odvetnik Drago Demšar se je vmes že upokojil). Roblekova, ki ji sodišče ni prisluhnilo, da je dejanje že zastaralo, je uvodoma poudarila, da je sodišče Erženovo že dvakrat kaznovalo: zaradi izdaje nezakonite sodbe, ki jo je razveljavilo vrhovno sodišče, in zaradi sojenja po preteku absolutnega zastaralnega roka.
Od šestih prič je pred sodnim senatom prvi spregovoril Borut Štefanič, ki je opravil obdukcijo. Zagovornica je želela izvedeti, ali si je pri obdukciji pomagal tudi z nezakonito pridobljenimi zapiski o zdravljenju pokojnika, vendar je bil Štefanič jasen: »Pri obdukciji sem si pomagal le z napotnico za obdukcijo in s telefonsko informacijo, da je bil pokojni v tropskih krajih.« Pojasnil je še, da so že uro po obdukciji s predhodnim testom ugotovili vzrok smrti, medtem ko je bil uradni zapisnik narejen šele po opravljeni mikrobiološki analizi.
Zaslišali so tudi zdravnico Inko Lazar, ki je bila pred desetimi leti s Podgorškom v Afriki. Ko ga je po vrnitvi domov obiskala, je bil rumen in močno shujšan, zato mu je svetovala, naj gre v bolnišnico, se spominja Lazarjeva. Dodala je še, da je Podgoršek med potovanjem po Afriki razlagal, da je homeopatsko zaščiten pred malarijo, kar ne bo popustilo pol leta.
Glavna obravnava zoper Darjo Eržen, ki se je doslej branila z molkom, se bo nadaljevala 2. aprila, ko bodo zaslišali druge priče. Okrožna državna tožilka Renata Vodnjov je vztrajala tudi pri zaslišanju vdove Brede Podgoršek, ki so jo doslej že dvakrat zaman vabili.