Film o pogumu in sreči
V torek, 27. februarja, zvečer bodo na 1. programu TV Slovenija prvič predvajali igrani dokumentarec TO-001 Velenje. Podoživeta osebna zgodba o helikopterskem prebegu v času slovenske osamosvojitvene vojne.
»Bilo je 27. junija 1991, ko sem v dnevnik vpisal VOJNA!« se v igrano dokumentarnem filmu TO 001 Velenje spominja Jože Kalan, pilot helikopterja gazela, v katerem je drugi dan osamosvojitvene vojne skupaj z letalskim tehnikom Bogom Šuštarjem prebegnil iz JLA na drugo stran, v slovensko Teritorialno obrambo. V uri pred pobegom se v mislih spominja svojih prvih letalskih izkušenj, užitkov v letenju, službe pilota, pa tudi tega, kam je zabredla JLA, v kateri je bil zaposlen. Podobno je takrat razmišljal njegov sodelavec in prijatelj Bogo. »Če nama je usojeno, bova preživela,« sta si rekla, preden sta vstopila v helikopter. To je vrh filma, v katerem avtorja, oba Gorenjca, scenarista Tomo Burazin in Božo Grlj, ki je film tudi režiral, osvetljujeta tudi širši kontekst takratnega dogajanja pred prebegom in po njem. Vsebina v veliki meri temelji na osebni izpovedi obeh glavnih akterjev dogodka, v nadaljevanju pa tudi na pripovedi drugih, ki so sodelovali pri prebegu in skrivanju helikopterja, ter o njunih družinah. Burazin, sicer zaposlen v TV studiu MO Poljče, ki je tudi producent filma, je osnovo za scenarij dobil v zapisih iz Kalanovega dnevnika. K sodelovanju je povabil režiserja Grlja in v preteklem letu sta z ekipo približno dvajsetih sodelavcev projekt tudi realizirala. »Sam sem v času vojne delal v televizijskem informativnem programu, ko je bila kvaliteta posnetka manj pomembna kot njegova vsebina, ko ni bilo časa za boljše izdelke. Zato sva se tudi pri tem filmu poskušala vživeti v tisti čas in sva namenoma veliko snemala s kamero iz roke, s premalo svetlobe, včasih celo namerno poslabšala kadre oziroma »sesula sliko«,« razlaga Božo Grlj.
Pri sestavljanju celotne zgodbe sta uporabila tako arhivske posnetke s televizije kot tiste, ki jih hranijo v Poljčah, v igranih prizorih, v katerih sta avtorja želela z rekonstrukcijo dogodkov predvsem gledalcu še bolj približati samo zgodbo, pa je sodelovalo okrog dvajset vojakov Slovenske vojske. V vlogi pokojnega Tonija Mrlaka, pilota, ki je takrat z gazelo strmoglavil v Rožni dolini, je nastopil kar njegov sin Tomaž, ki bo prav tako kot oče pilot. »Mislim, da je ta prebeg zagotovo eno najbolj junaških dejanj te vojne, hkrati pa je ta film na neki način tudi spomin pokojnemu Mrlaku,« nadaljuje Grlj. Film v začetku osvetljuje odnose v takratni helikopterski enoti, izvemo, da pobeg ni bila zgolj trenutna odločitev, ampak je načrt, da bi ukradli gazelo, tlel že dalj časa, hkrati pa tudi po pobegu napetost filma ne pojenja vse do konca. Oba prebežnika sta se morala skrivati vse do oktobra, ko so iz skrivališča pripeljali tudi helikopter. Od treh gazel je tako z armado odšla le ena, medtem ko je »ukradena« ostala doma in bila v uporabi vse do leta 1994, ko je doživela nesrečo v Kočevskem Rogu. Sedaj jo za silo pokrpano hranijo v helikopterski enoti Slovenske vojske na Brniku.
»Film je na neki način tudi prelomnica za naš studio, saj je prvi tako obsežen projekt, zame pa je bil predvsem velik izziv tako v avtorskem kot organizacijskem smislu. V državni upravi je namreč potrebnih kup dogovorov in dokumentov, preden lahko steče en tak projekt,« razmišlja Burazin, ki upa, da ni šlo za prvi in zadnji tak film. »Film je namenjen vsem tistim, ki tistega časa niso doživeli, hkrati pa tudi vsem nam, da takih in podobnih dogodkov ne pozabimo, oziroma da resnica za prihodnost ostane neizkrivljena,« je še prepričan Grlj. Producent je pripravil tudi naklado tisočih DVD-jev, ki naj bi jih dobile tako knjižnice kot šole. Film TO-001 Velenje (taka je bila prva slovenska oznaka helikopterja) je preveden tudi v angleščino, saj se za dogodek zanima tudi letalska stroka v mednarodnem prostoru.