Sedanjost iz preteklosti
Za roman Morje, ki je te dni izšel pri založbi Učila, je irski pisatelj John Banville leta 2005 prejel Bookerjevo nagrado.
Kljub številnim nagradam, ki jih je irski romanopisec John Banville doslej prejel za svoja literarna dela, je roman Morje šele prvi njegov v slovenskem prevodu. Banville, ki za razliko od nekaterih uspešnih sodobnih irskih pisateljev, piše v knjižni angleščini, velja za enega najsubtilnejših stilistov med pisatelji današnjega časa. Poleg zgodb, v katerih se loteva predvsem odnosov med posameznikom in skupnostjo ter naravo in družbo, avtor velik pomen daje prav jeziku. Kot je mnenja prevajalec Matej Juh, so za njegova dela značilne tako imenovane »proustovske prvine«, uporablja dolge stavčne periode, polne odvisnikov in vrinjenih stavkov, zaradi njegovega načina pripovedovanja pa ga mnogi primerjajo tudi z avtorji magičnega realizma.
V romanu Morje Banville pripoveduje zgodbo o Maxu, šestdesetletnem umetnostnem zgodovinarju, katerega žena je pred kratkim umrla za rakom … Preplavljen z žalostjo in spomini se zateče v majhno obmorsko mestece, kjer je kot otrok preživljal poltene počitnice in doživel iniciacijo v svet odraslih, se prvič srečal z ljubeznijo, spolnostjo, smrtjo … Zgodba preteklosti se spaja s sedanjostjo in s seboj prinaša bolj ali manj presenetljiva dognanja, do katerih v spominih prihaja glavni akter. Kot rečeno v knjigi navdušuje tudi jezikovno mojstrstvo pisatelja. Sicer pa, prestižne Bookerjeve nagrade se ne dobi kar tako, mar ne.