Sprejemajo drugačnost
Minuli četrtek so na podružnični šoli Topol nad Medvodami gostili vrstnike iz Zavoda za invalidno mladino Kamnik.
Na podružnični šoli Topol so pretekli teden pristopili k projektu Mi se imamo radi. Kot je pojasnila vodja šole Darja Šinko, je namen projekta sprejemanje drugačnosti, saj imajo na šoli, ki jo sicer v letošnjem šolskem letu obiskuje 25 učencev, tri učence s posebnimi potrebami. »Zanje je obiskovanje majhne šole velika prednost, saj se ne izgubijo v množici učencev. Vsi se poznajo med seboj,« je dejala.
Že na samem začetku izvajanja projekta so v goste povabili vrstnike in njihove profesorje iz Zavoda za invalidno mladino Kamnik. Večina izmed njih je pretekli četrtek prvič obiskala vas Topol, ki jo imenujemo tudi Katarina. Nad idilično vasico nad Medvodami so bili navdušeni. Predstavili so jim kraj, šolo, ki je pred dvema letoma praznovala 50-letnico, ter obe učni poti, ki so ju oblikovali na šoli in zajemata nekatere okoliške znamenitosti in kraje: Po poti suhih hrušk in kraških pojavov ter Po sledeh divjega petelina. Učenci so goste razveselili še z glasbenim programom, ob tej priložnosti pa so jih obiskale tudi tri Barovke: Maja ter športnici iz Medvod, Ines in Tina Hižar. Poglede učencev in učiteljev pa so najbolj pritegnile leteče flaše. Ne verjamete? Domačin Rok Dobnikar, sicer državni prvak v klasičnem mešanju pijač, je tokrat navdušil z atraktivnim programom. Eden najmlajših barmanov pri nas je za vse pripravil odlične koktajle.
Na goste so vsi skupaj naredili dober vtis. »Prvič sem v tem kraju. Predvsem mi je všeč domačnost šole. Projekte, kot so ga denimo začeli izvajati v šoli na Katarini, bi morali izvajati po vseh slovenskih šolah, čeprav nimajo učencev s posebnimi potrebami. Zdi se mi, da je za otroka velika prednost, da se vključuje v reden program, če je le možno. Zakaj bi bili izključeni, kot da se jih na nek način sramujemo?« se je spraševala Maja Poljanšek, učiteljica v Zavodu za invalidno mladino Kamnik.