Marija Klinar - Pavletova Micka iz Globokega s hlebci domačega kruha

Zgodba o mentrgi in kruhu

Pavletova Micka iz Globokega, 78-letna Marija Klinar, še vsak teden v mentrgi zamesi celo peko kruha in ga speče v krušni peči.

Radovljica – Pri pripravi testa, oblikovanju hlebcev in peki jo je pred časom s fotografskim aparatom spremljal Bojan Radin, etnologinja in novinarka Nataša Jager Radin pa je fotografijam dodala zgodbo o mentrgi in dišečih hlebcih. Tako je nastala razstava z naslovom Mentrga – kruhova zibel, ki so jo v sredo odprli v prostorih Ljudske univerze Radovljica in bo na ogled do 16. marca. Za kulturni program so poskrbeli udeleženci izobraževalnega programa PUM – projektnega učenja za mlajše odrasle. Kot je v pozdravnem nagovoru dejal Slavko Mežek, programski vodja Ustanove Poti kulture dediščine Slovenije, je razstava nastala pred dvema letoma v okviru Tedna vseživljenjskega učenja na radovljiški ljudski univerzi. Doslej so jo pod okriljem Ustanove »postavili« na ogled v Galeriji Čevdr v Kropi in v nekaterih osnovnih šolah, želijo pa si, da bi nadaljevala svojo pot po Gorenjski in Sloveniji. Poleg lepih misli o kruhu je bilo ob odprtju razstave slišati tudi to, da je ob številnih vrstah kruha na trgovskih policah »zbledel« odnos do kruha, da danes marsikatera ženska, ko vstopa v zakonski stan, ne zna speči kruha, in da številni mladi ne vedo, da je mentrga kruhova zibel, posebej izdelana miza, ki ima pod ploščo še korito za pripravo krušnega testa. 78-letna Pavletova Micka se je kruh naučila peči od svoje mame, peče ga že vrsto desetletij, vsakič zgodaj zjutraj, od pol štirih do pol devetih. Naenkrat zamesi testo iz šestnajst kilogramov moke, iz njih speče dvanajst hlebov pretežno belega kruha za domače, sorodnike, znance ... »Če bom zdrava in pri močeh, ga bom še pekla,« pravi in poudarja: »Rada imam domač kruh. Vse življenje ga že jem in se ga še nisem preobjedla.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / nedelja, 3. julij 2016 / 23:47

Nasmejani otroški obrazi

Konec tedna je Bohinj gostil 9. B.O.FEjST, Tušev dobrodelni projekt pa v tem poletju že štirinajstič zapored čara nasmehe na obraze petstotih otrok.

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Obletnica reševanja s helikopterjem

Emil Herlec je bil kot plezalec in reševalec tesno povezan z gorami. Je soustanovitelj Gorske reševalne službe Postaje Kranj in začetnik helikopterskega reševanja.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Plešejo že skoraj 30 let

Folklorna skupina Iskraemeco je s folklornim večerom predstavila plese, ki so se jih naučili v enem letu. Obenem se že pripravljajo na 30. obletnico delovanja skupine, ki jo bodo praznovali prihodnje...

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Ljudi bi radi pripravili do druženja

Poleg parkiranja krajane v KS bratov Smuk najbolj jezi kos neurejenega zasebnega zemljišča med pošto in bloki, ki je v slabem vremenu ena sama velika luža.

Kranj / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Cenijo njihovo delo

V krajevni skupnosti bratov Smuk od leta 2003 podeljujejo priznanja zaslužnim krajanom. Nazadnje nagradili Osnovno šolo Matije Čopa.

Splošno / torek, 13. februar 2007 / 06:00

Več zelenic in otroških igrišč

V anketi smo prebivalce Krajevne skupnosti Bratov Smuk v Kranju spraševali, kaj najbolj pogrešajo v domačem okolju krajevne skupnosti. Kar 51 odstotkov vprašanih želi več zelenic, 17 odstotkov an...