Leto klubske atletike
Zato, da se še bolj povežejo s klubi, so pri Atletski zvezi Slovenije letošnje leto poimenovali leto klubske atletike.
Kranj – Čeprav so na očeh športne javnosti največkrat vrhunski atleti in atletinje, pa pri Atletski zvezi Slovenije veliko pozornosti posvečajo tudi pridobivanju in vzgoji mladih. Letos naj bi vez med krovno organizacijo in klubi postala še intenzivnejša, o tem in načrtih Atletske zveze Slovenije pa sva se pogovarjala s Petrom Kukovico, predsednikom AZS.
Ravno te dni bo dve leti, odkar ste postal prvi mož Atletske zveze Slovenije. Kaj se je po vašem pomembnega v teh dveh letih zgodilo?
»V zadnjih dveh letih smo se sistemsko in sistematično lotili analize vseh področij, ki sestavljajo celoto delovanja atletike v Sloveniji. Vsa področja smo že prevetrili in večino tudi že izboljšali. Začeli smo na področju sodelovanja z atleti in rezultati so vidni tako z materialnega stališča kot stališča uspehov. Tekmovalni uspehi so bili lani res veliki, glede materialne pomoči športnikom pa veliko pove primerjava, da je AZS leta 2004 pogodbe podpisala z enajstimi atleti, letos pa z enaintridesetimi. Znesek pomoči v letu 2004 je bil 7,4 milijona tolarjev, letos pa 112 tisoč evrov oziroma 26,8 milijona tolarjev, kar je skoraj štirikrat več. Če dodamo še sredstva, ki so namenjena za priprave znotraj delovanja nacionalnih panožnih ekip, sredstva, ki so vezana na vrhunsko selekcijo in kandidate za vrhunsko selekcijo, pa tudi sredstva za organizacijo tekmovanja za veliko nagrado, je jasno, da so se materialna izhodišča izboljšala.«
Športne zveze imajo večinoma probleme, saj imajo denarja vsako leto manj, vam pa je uspel premik na bolje …
»Res lahko rečem, da smo v letu 2006 že dosegli strateški cilj, da uravnotežimo vse tri stebre financiranja, kar pomeni, da približno tretjino sredstev dobimo z ministrstva za šolstvo in šport, tretjino od fundacije za šport, tretjino pa od sponzorjev. Tako lahko s ponosom povem, da se je leta 2004, ko sem prevzemal funkcijo od predhodnikov, zbralo na računu 22,4 milijona tolarjev, lani pa že 66,4 milijona, kar je trikrat več.«
Zveze dostikrat pozabijo na sodelovanje s klubi. Kakšno je pri vas?
»Prav zato, da se še bolj povežemo s klubi, smo letošnje leto, leto 2007 poimenovali leto klubske atletike. Rad pa bi omenil, da smo tik pred zunanjo presojo in pridobitvijo certifikata ISO 9001/2000, s čimer skušamo nakazati, da smo organizirani oziroma sistematično urejeni. S tem certifikatom kakovosti SIQ bomo na področju športa prvi in zgled drugim.«
V zadnjem času je bilo zelo aktualno zavarovanje športnikov v primeru poškodb. So atleti zavarovani?
»To področje je pri nas urejeno že dlje časa, je bilo pa kar nekaj prošenj atletov, da bi poskrbeli za dodatno pomoč na področju medicinske oskrbe. Zato smo tudi podpisali sporazum z bolnišnico na Golniku, sodelovanje pa zajema tako preventivni kot kurativni in koordinacijski del. Ekipa zdravnikov, ki sodeluje z atleti, je vedno večja in sodelovanje je vedno širše.«
Zdravi športniki so jamstvo za nove uspehe. Bliža se evropsko dvoransko prvenstvo, poleti atlete čaka svetovno prvenstvo. Gotovo ste si skupaj že postavili tekmovalne cilje?
»Cilji so postavljeni, predvsem zato, ker bodo na ta tekmovanja potovali športniki iz naše tako imenovane vrhunske selekcije. Ta si je letos zadala cilj, da v zimski sezoni osvoji eno do dve medalji, poleg tega pa naj bi na evropskem prvenstvu v Birmingahamu nastopili še v katerem od final. V Osaki, na svetovnem prvenstvu, bo konkurenca seveda še večja, ampak tudi tam računamo na nekaj finalnih tekem.«