Koliko plačujete za smeti?

V današnjih Razgledih objavljamo, kakšne so cene komunalnih storitev po posameznih občinah. Občine so jih do uveljavitve zakona o kontroli cen dokaj svobodno določale, zadnja leta nad njimi bedi stroga država. Vsi pa se zavedamo, da bodo v prihodnosti dražji tako odpadki kot tudi voda.

Dosedanje izkušnje kažejo, da dokazi strokovnjakov o neoporečnosti takšnih centrov ne prepričajo dovolj. Morda pa bi bili bolj prepričljivi ekonomski argumenti.  Do uveljavitve zakona o kontroli cen v letu 2000 so občine dokaj svobodno določale cene vode, odvajanja in čiščenja odpadnih voda in ravnanja z odpadki. Odtlej pa vlada vsako leto izda posebno uredbo o oblikovanju cen komunalnih storitev, ki podaja precej stroge pogoje za njihovo višanje. Vsako novo ceno najprej odobri občinski svet, nato pa mora komunalno podjetje pridobiti še predhodno soglasje ministrstva za gospodarstvo. Če nameravajo cene dvigniti za več kot dva odstotka, se mora strinjati še ministrstvo za finance.

Kolikor je na Gorenjskem občin, toliko je tudi različnih cen komunalnih storitev. Do uveljavitve zakona o kontroli cen v letu 2000 so občine dokaj svobodno določale cene vode, odvajanja in čiščenja odpadnih voda in ravnanja z odpadki. Odtlej pa vlada vsako leto izda posebno uredbo o oblikovanju cen komunalnih storitev, ki podaja precej stroge pogoje za njihovo višanje. Najbolj pomembna zahteva je, da povišanje cen ne sme preseči letne rasti življenjskih stroškov. Vsako novo ceno najprej odobri občinski svet, nato pa mora komunalno podjetje pridobiti še predhodno soglasje ministrstva za gospodarstvo. Če nameravajo cene dvigniti za več kot dva odstotka, se mora strinjati še ministrstvo za finance.

Občine, ki do leta 2000, na primer pri postavljanju cen vode, niso preveč vestno sledile pokrivanju t. i. stroškovnih cen, so torej v zadnjih letih vodo zelo težko toliko podražile, da bi pokrile razliko. Če zato v komunalnih podjetjih nastajajo izgube, jih pokrivajo z amortizacijo, ki bi jo sicer namenila investicijam v vodno infrastrukturo. Zaradi omejevanja rasti cen pa so vam nekatera komunalna podjetja (s privolitvijo občinskih svetov) v zadnjih letih začela posebej zaračunavati števnino, priključno moč in podobne pritikline, ki so bile nekdaj vračunane že v osnovno ceno vode.

 

Razlike v cenah prihajajo tudi zaradi različnih dajatev. Višina vodnega povračila je tako odvisna od deleža izgube vode v vodovodnem omrežju. Ta pa je zaradi dotrajanih azbestnih cevi, opozarjajo upravljavci vodovodov, tudi več kot 50-odstotna. Razlikuje se tudi okoljska dajatev za onesnaževanje okolja, saj država določi zgolj t. i. ceno enote obremenitve, koliko dajatve pa boste dejansko plačali, je odvisno od tega, kako dobro v čistilni napravi, na katero je priključeno vaše kanalizacijsko omrežje, očistijo odpadne vode. Večji je faktor čiščenja, nižja je dajatev. Če v vašem kraju še ni javne kanalizacije, potem plačujete še toliko višjo dajatev.

Do precejšnjih razlik seveda prihaja tudi pri obračunavanju storitve ravnanja z odpadki. Med drugim tudi zato, ker nekje storitev obračunavajo po prostornini povzročenih odpadkov, drugje računajo po odvozih, spet tretji cene postavijo na število oseb v gospodinjstvu, nekje pa je merska enota kvadratni meter bivalne površine. In samo namig, če npr. plačujete prispevek za ločeno zbiranje odpadkov, gre še za eno pritiklino, ki so si jo domislili zaradi omejevanja cen.

Komunalna podjetja opozarjajo, da so obstoječa odlagališča vse bolj polna, tudi na Gorenjskem. Ni čudno torej, da sta glavni usmeritvi obstoječih predpisov na področju varstva okolja (tako v EU kot Sloveniji) zmanjšanje količine odloženih odpadkov na odlagališča in vzpostavitev regijskih centrov za ravnanje z odpadki. In medtem ko se drugod po Sloveniji že pospešeno pripravljajo na gradnjo svojih regijskih centrov, na Gorenjskem še vedno ne vemo, na kateri lokaciji ga bomo zgradili, če sploh kje. Vse bolj namreč kaže, da s postavitvijo sodobnega centra v Kovorju ne bo nič. A dokler občina Tržič uradno ne sporoči, da odstopa od skupnega projekta, Kovor ostaja v igri. Kjerkoli so svojo deponijo že napolnili, vedo, da je odvoz odpadkov na druga, ponavadi precej oddaljena odlagališča, tudi petkrat dražji, zato je iz ekonomskega vidika najbolj smiselno, da imamo na Gorenjskem tako center za predelavo kot tudi odlaganje odpadkov.

Naj bo torej bodoči gorenjski center za ravnanje z odpadki v Kovorju, na Mali Mežakli, v Tenetišah, Tromeji, Suhadolah ali kje drugje, povsod bo treba streti zelo trd oreh - doseči soglasje lokalnega prebivalstva. Dosedanje izkušnje kažejo, da dokazi strokovnjakov o neoporečnosti takšnih centrov ne prepričajo dovolj. Morda pa bi bili bolj prepričljivi ekonomski argumenti, kajti sodoben center za ravnanje odpadkov je lahko za lokalno okolje tudi velika razvojna priložnost.

 

O tem bi znali povedati krajani Leskovca pri Velikih Brusnicah, dvanajst kilometrov od Novega mesta, kjer so 31. januarja odprli regijski center za ravnanje z odpadki (tudi deponijo) za dolenjsko regijo. Gre za prvi tovrstni center v Sloveniji, ki je zgrajen po vseh sodobnih normativih in evropskih (slovenskih) predpisih, z njim pa so zadostili potrebam regije vsaj za naslednjih 30 let. V projekt, ki ga bo sofinancirala tudi EU, se je vključilo 15 dolenjskih občin s skupno 160 tisoč prebivalci. Najbližji sosedje pa regijski deponiji niso nasprotovali, ker so zaradi nje precej iztržili. Zgradili so jim kanalizacijo in novo cestno infrastrukturo, izplačujejo pa tudi rento za KS in individualno rento za najbližje vaščane.

Dolenjski regijski center za ravnanje z odpadki je torej vzorčen primer, kako je možno doseči sožitje, če so zadovoljeni interesi vseh vpletenih strani. Škoda le, da na odprtju ni bilo gorenjskih županov. Ali kot je dejal minister za okolje in prostor Janez Podobnik: »Dolenjska je lahko vzgled. Sam bi si želel, da bi morda tudi gorenjski župani skupaj s komunalnimi podjetji prišli pogledat, kako so občine kar nekaj let tkale to zavezništvo.«

V nadaljevanju objavljamo pregled cen komunalnih storitev po posameznih občinah.

 

V Kranjski Gori so cene komunalnih storitev za gospodinjstva naslednje: vodarina znaša 0,1311 evra za kubični meter, odvajanje odpadnih voda 0,6701 evra na kubični meter, čiščenje odpadnih voda pa 0,7505 evra na kubični meter. In cene pri odpadkih? Cena odvoza odpadkov znaša 1,0323 evra na mesec na osebo, odlaganja pa 0,5071 evra. Cena za odvajanje odpadnih voda velja od leta 2002, za čiščenje odpadnih voda od leta 2000, odvoza in odlaganja odpadkov od leta 2002, cena vode pa od leta 2003.

Z Jesenic so nam cene posredovali iz javnega podjetja Jeko-in, d. o. o. Vodarina znaša 0,2483 evra za kubični meter, odvajanje odplak 0,1884 evra za kubični meter, čiščenje odplak pa 0,1355 evra za kubični meter (cene veljajo od 1. maja 2006 dalje). In še odpadki: cena odvoza odpadkov na osebo na mesec znaša 1,8067 evra (cena velja od 1. oktobra 2004 dalje), cena odlaganja odpadkov pa na osebo na mesecznaša 1,2167 evra (cena velja od 1. decembra 2003 dalje).

Komunalne storitve na območju občine Žirovnica opravlja podjetje Jeko-in, d. o. o., z Jesenic. Od prvega julija 2005 cena odvoza odpadkov na osebo na mesec znaša 1,8067 evra. S prvim januarjem 2003 so ceno odlaganja odpadkov na osebo na mesecuravnali na 1,2167 evra. Za odvajanje odplak je treba odšteti 0,1884 evra za kubični meter, za čiščenje odplak 0,1355 evra za kubični meter (ceni veljata od prvega maja lani), medtem ko vodarina znaša 0,2519 evra za kubični meter.

Po podatkih Komunale Radovljica stane v radovljiški občini ravnanje z odpadki 24,23 evra za kubični meter, najpogostejša storitev, to je štirikratni odvoz odpadkov na mesec iz 120-litrskega zabojnika, pa mesečno 13,33 evra. Cene so nazadnje spremenili sredi leta 2004. Vodarina znaša od 23. oktobra 2005 dalje 0,3455 evra za kubični meter, odvajanje in čiščenje odpadnih voda pa skupno 1,12 evra za kubični meter porabljene vode.

V občini Bled za obračun storitev ravnanja z odpadki velja cena 22,05 evra na kubični meter, v ceno pa so zajeti zbiranje in odvoz odpadkov (5,36 evra), odstranjevanje odpadkov (11,84 evra) ter ločeno zbiranje frakcij in prebiranje odpadkov (4,85 evra). Osnova za izračun je za gospodinjstva kubični meter – velikost zabojnika. Zadnja podražitev je bila leta 2004. Vodarina znaša 0,292 evra na kubični meter, zadnjič so jo povišali leta 2001, cena odvajanja in čiščenja odpadnih voda pa 0,19 evra na kubični meter z zadnjim povišanjem leta 2001. V fazi sprejemanja novih cen sta dva predloga: cena za čiščenje odpadnih voda (0,72 evra) in cena za odvajanje odpadnih voda (0,61 evra) za novo storitev (novo zgrajeni kanalizacijski sistem in saniran obstoječi). Predlogi so trenutno v postopku pridobivanja pozitivnega strokovnega mnenja na pristojnih ministrstvih.

Zbiranje in odvoz odpadkov v občini Bohinj zaračunavajo po 6,82 evra na kubični meter, deponiranje pa 11,59 evra. Cena za zbiranje in odvoz velja od leta 2000, za deponiranje pa od 2003. Cena kubičnega metra vode od leta 2001 znaša 0,31 evra. Odvajanje kubičnega metra odplak stane 0,21 evra, čiščenje odplak pa 0,30 evra, kar oboje velja od decembra 2001. Kot sporočajo iz Bohinja, se cene v kratkem ne bodo spremenile.

 

Javno podjetje Komunala Tržič zaračunava za vodarino (cena velja od 1. avgusta 2003 dalje) 0,3585 evra za kubični meter vode. Za kanalščino je od 1. marca 2004 določena cena 0,0612 evra na kubični meter. Zbiranje, odvoz in odlaganje odpadkov stane od 1. oktobra 2002 dalje 2,0827 evra na osebo; dajatev za onesnaževanje okolja je 0,7697 evra na osebo.

Gospodinjstvom v občini Naklo, zaračunava Komunala Kranj za oskrbo s pitno vodo po 0,3142 evra za kubični meter vode. Uporabniki brez priključka na javno kanalizacijo plačajo 0,0605 evra vodnega povračila in 0,4754 evra okoljske dajatve za kubični meter vode ter 0,0723 evra DDV; vodarina ter odvajanje in čiščenje odpadne vode stane skupaj 0,9224 evra. Uporabnikom, ki so priključeni na javno kanalizacijo, zaračunavajo 0,1374 evra za čiščenje in 0,1882 evra za odvajanje kubičnega metra vode ter 0,0648 DDV; skupaj plačajo 0,8268 evra. Cenik ravnanja z odpadki velja od 1. decembra 2004. En odvoz na teden s prispevkom za ločeno zbiranje, okoljsko dajatvijo in davkom stane 0,0389 evra na kvadratni meter stanovanjske površine.

Za uporabnike v občini Preddvor, ki niso priključeni na javno kanalizacijo, ima Komunala Kranj enak cenik. Gospodinjstva plačujejo od 1. januarja 2006 po 0,8831 evra za oskrbo s pitno vodo ter odvajanje in čiščenje odpadne vode. Vodovodna zadruga Preddvor je za leto 2007 določila ceno vodarine 0,30 evra na kubični meter vode za gospodinjstva in druge uporabnike. Odvoz odpadkov računajo v Kranju s prispevki in davkom 0,0389 evra na kvadratni meter stanovanja za en odvoz na teden. Cenik velja od 1. junija 2005.

Iz občine Jezersko so nam cene sporočili še v tolarjih, preračunano v evre pa je cena vode 0,12 evra za kubični meter brez števnine, republiškega vodnega povračila in DDV. Količina porabljene vode se odčitava dvakrat letno in plača inkasantu. Cenik ravnanja z odpadki v občini pa je različen za gospodinjstva z enim članom, za gospodinjstva z dvema članoma ali več in za lastnike počitniških hiš. Za veččlanska gospodinjstva velja cena odvoza s smetarskim vozilom 1,29 evra, za odvoz s samonakladalnikom pa 1,47 evra. Cene veljajo od decembra 2004. Ker Jezersko nima infrastrukture za odvajanje in čiščenje odpadnih voda, tamkajšnja gospodinjstva s tem tudi nimajo stroškov.

Po podatkih Komunale Kranj stane v občini Šenčur odvoz odpadkov enkrat tedensko (z okoljsko dajatvijo in prispevkom za ločeno zbiranje odpadkov) 0,0389 evra (9,32 tolarja) na kvadratni meter stanovanjske površine oziroma približno 3,90 evra na mesec za 100-kvadratno stanovanje. V južnem delu občine zaračunavajo po 1,0494 evra (251,47 tolarja) za enkratni odvoz, torej za štirikratni odvoz na mesec približno 4,20 evra. Cene so nazadnje spremenili 1. decembra 2004. Vodarina od 1. aprila 2005 naprej znaša 0,3194 evra (76,54 tolarja) na kubični meter vode, odvajanje odpadnih voda 0,3516 evra (84,38 tolarja) in čiščenje 0,1781 evra (42,74 tolarja).

V občini Cerklje za enkratni odvoz odpadkov (z okoljsko dajatvijo in prispevkom za ločeno zbiranje odpadkov) Komunala Kranj računa 1,2887 evra oziroma 308,83 tolarjev, za štiri odvoze mesečno torej 5,1548 evra (1237,15 tolarja). Cene so zadnjič spreminjali 1. decembra 2004. Kubični meter vode od 1. februarja 2004 dalje stane 0,2767 evra oziroma 66,40 tolarja, medtem ko cen za odvajanje in čiščenje odpadnih voda še niso postavili.

Cene storitev ravnanja z odpadki v kranjski občini veljajo od 1. februarja 2007. Po novem tarifnem sistemu bodo občanom (gospodinjstvom) storitev ravnanja z odpadki od marca dalje obračunavali: odvoz odpadkov na osebo na mesec bo 1,0038 evra, deponiranje odpadkov na liter na mesec (glede na velikost zabojnika, ki ga imajo) bo 0,0090 evra. Okoljska dajatev za onesnaževanje okolja zaradi odlaganja odpadkov bo 0,0054 evra.

Cena preskrbe s pitno vodo (voda, vodno povračilo in okoljska dajatev v kubičnih metrih) na območju občine je za gospodinjstva, ki so priključena na javno kanalizacijsko omrežje, 0,7711 evra, za gospodinjstva, ki niso priključena na javno kanalizacijsko omrežje, pa 0,9674 evra. Števnine so na položnicah prikazane ločeno. Cene storitve preskrbe s pitno vodo (območja, kjer ni javne kanalizacije) veljajo od 1. januarja 2006. Cene storitve odvajanja in čiščenja odpadnih in padavinskih voda pa v kranjski občini veljajo od 1. januarja 2007.

V občinah Škofja Loka in Železniki javno gospodarsko službo ravnanja z odpadki opravlja koncesionar Loška komunala. V Škofji Loki povprečno gospodinjstvo v individualni stanovanjski hiši za odpadke plača 6,92 evra na mesec. V ceno je vključeno zbiranje, odvoz in končna oskrba ostanka odpadkov, papirja, steklene embalaže, kosovnih odpadkov, izvedba in vzdrževanje zbiralnic, okoljska dajatev in DDV. Stroške zbiranja, odvoza in končne oskrbe plastične in kovinske embalaže ter stroške obratovanja zbirnega centra trenutno krije proračun občine. Gospodinjstva z večjim številom članov ali večjimi količinami odpadkov (zaradi neločevanja odpadkov) plačajo povprečno 12,12 evra na mesec, v večstanovanjskih objektih pa se strošek giblje od 5 do 11,68 evra na mesec. Cene se niso spremenile vse od leta 2001. V občini Škofja Loka je decembra 2006 znašala vodarina (vključno z vodnim povračilom in DDV) 169,60 tolarja na kubični meter oziroma 0,708 evra. Odvajanje in čiščenje voda oziroma kanalščina (vključno z okoljsko dajatvijo in DDV) povprečno loško gospodinjstvo stane 182,02 tolarja na kubični meter oziroma 0,76 evra.

V Železnikih so cene nazadnje popravili 1. junija lani, v vmesnem času pa so občinski svetniki že sprejeli novo podražitev zbiranja, odvoza in končne oskrbe odpadkov. Cena, ki jo morajo plačati gospodinjstva z 120-litrsko posodo in odvozom dvakrat na mesec, znaša 7,17 evra, za 240-litrsko posodo pa 10,27 evra. Nove cene, 11,25 evra za 120-litrsko posodo in 17,93 evra za 240-litrsko posodo (oboje odvoz dvakrat mesečno), so svetniki morali sprejeti zaradi zaprtja deponije Draga, smeti pa sedaj vozijo na deponijo v Logatec. Nove cene bodo začele veljati, ko jih bo potrdilo ministrstvo za finance, to je aprila ali maja letos. V Škofji Loki o zvišanju cen občinski svetniki še niso odločali, vendar tolikšnega povišanja, kot so ga sprejeli v Železnikih, ne bo. V Železnikih bodo cene povprečno višje za 60 odstotkov, v Loki pa napovedujejo 20-odstotno povišanje. Cena vodarine je v Železnikih razdeljena na gospodinjstva, ki plačajo 0,15 evra na kubični meter, gospodarstvo (0,27 evra) in negospodarstvo (0,22 evra). Enaka razdelitev velja pri kanalščini, kjer gospodinjstva plačajo najmanj (0,21 evra), gospodarstvo pa največ (0,28 evra). Za negospodarske dejavnosti velja srednja cena (0,25 evra).

V Žireh cen komunalnih storitev niso spreminjali že od 1. oktobra 2004. Za vodarino gospodinjstvom zaračunajo 0,42 evra za kubični meter vode. Za odvajanje in čiščenje komunalnih voda gospodinjstva odštejejo 0,46 evra za kubični meter, zbiranje, odvoz in odlaganje odpadkov pa jih stane 21,37 evra za kubični meter.

Za preskrbo s pitno vodo v občini Gorenja vas – Poljane od 28. oktobra 2005 gospodinjstva plačujejo 0,28 evra za kubični meter vode, za odvajanje in čiščenje komunalnih voda pa gospodinjstvom zaračunajo 0,72 evra za kubični meter. Ta cena velja od 1. marca lani. Ceno zbiranja, odvoza in odlaganja odpadkov pa so nazadnje popravili 1. oktobra 2005. Za praznjenje zabojnika morajo gospodinjstva odšteti 22,25 evra za kubični meter odpadkov.

Za odvoz odpadkov v občini Medvode skrbi Snaga Ljubljana. Končna cena za uporabnika z DDV za eno praznjenje 240-litrske posode znaša 2,22 evra, ob štirih praznjenjih na mesec 8,86 evra, za pol manjšo 120-litrsko posodo pa za štiri praznjenja 4,43 evra. Za preskrbo s pitno vodo Medvoščanom račune pošilja Komunala Kranj. Uporabniki za kubični meter porabljene vode plačajo 0,4447 evra, cena čiščenja odpadnih vod znaša 0,0588 evra za kubični meter, odvajanja pa 0,245 evra za kubični meter (vse cene so brez DDV). Skupaj z vsemi taksami uporabniki, ki so priključeni na javno kanalizacijsko omrežje, za kubični meter vode plačajo 1,4469 evra, tisti, ki niso, pa 1,1172 evra (DDV vključen).

V občini Vodice za pitno vodo in odvoz smeti skrbi Javno podjetje Komunala Vodice, d. o. o. Cena vodarine za gospodinjstva se je nazadnje povišala sredi februarja 2000 in znaša 0,36 evra za kubični meter. Za kanalščino občani plačujejo 1,08 evra za kubični meter, takšna cena pa je nespremenjena od oktobra 2002. Zbiranje in odvoz odpadkov v vodiški občini izvaja javno podjetje Snaga, občani pa za to storitev plačajo 15,94 evra za »kubik«. Ta cena, ki se je nazadnje za 14 odstotkov povišala marca lani, združuje zbiranje, odvoz in odlaganje odpadkov ter dajatev in davek.

V občini Kamnik storitve preskrbe s pitno vodo in odvajanje ter čiščenje odpadnih voda opravlja koncesionar Komunalno podjetje Kamnik, d. d., občani pa za kubični meter vode brez taks in davkov od 1. julija 2003 plačajo 0,503 evra. Odvajanje odpadnih voda Kamničane že več kot leto in pol stane 0,392 evra za kubični meter, čiščenje odplak na CČN Domžale–Kamnik pa še 0,319 evra za kubični meter očiščene vode. Za zbiranje, odvoz in odlaganje odpadkov skrbi podjetje Publicus, d. o. o., ki od 1. aprila lani občanom za liter smeti, pri čemer je všteto zbiranje in odvoz, zaračuna 0,037 evra.

V Komendi za izvajanje javne službe s pitno vodo s pomočjo Komunalnega podjetja Kamnik skrbi občinski Režijski obrat. Za kubični meter vode občani plačajo 0,48 evra, cena pa je takšna že od 1. julija 2001. Tega dne se je nazadnje spremenila tudi višina kanalščine in cena javne službe ravnanja z odpadki, ki jo izvaja podjetje Publicus. Kanalščina Komendčane stane 0,06 evra za kubični meter, cena ravnanja z odpadki pa je ločena na dva dela. Za ravnanje s komunalnimi odpadki plačujejo 0,064 evra za liter, z biološkimi pa 0,051 evra za liter.

Za zagotavljanje pitne vode, odvajanje in čiščenje odpadnih voda ter odvoz smeti v občinah, združenih v Upravno enoto Domžale, skrbi JKP Prodnik. V občini Domžale že od avgusta 2002 gospodinjstva za vodarino plačujejo 0,495 evra za kubični meter, za kanalščino 0,133 evra za kubični meter, za odvoz in deponiranje smeti pa še 4,606 evra. Omenjene cene, ki jim je treba prišteti še takse in davke, odvisne pa so tudi od tega, ali je gospodinjstvo priključeno na čistilno napravo ali ne, so nespremenjene že približno šest let.

V Mengšu osnovna cena vodarine že šest let znaša 0,388 evra za kubični meter. Za kanalščino plačujejo 0,098 evra za kubični meter, za odvoz in deponiranje odpadkov pa brez takse za obremenjevanje okolja še 5,586 evra. Mengšani poleg državnih taks in davkov plačujejo tudi občinske takse – za vodo 0,078 evra za kubični meter in za kanalščino 0,020 evra.

V občini Trzin so vse obravnavane cene nazadnje povišali 1. avgusta 2002, vse za približno 14 odstotkov. Osnovna vodarina za gospodinjstva tako znaša 0,308 evra za kubični meter, kanalščina Trzince stane 0,079 evra, odvoz in deponiranje odpadkov pa 2,819 evra za kubični meter.

Iz občine Lukovica so sporočili, da je cena m3 vode od marca 2001 visoka 0,613 evra, osnovna cena kanalščine je 0,098 evra za kubični meter, odvoz in deponiranje odpadkov pa občane stane 5,372 evra za kubični meter. Cene za kanalizacijo in odpadke so se zadnjič povišale v prvi polovici leta 2002.

V občini Moravče je občinski svet zadnje povišanje cen potrdil septembra 2003 in tako sprejel osnovno vodarino za gospodinjstva v znesku 0,628 evra za kubični meter, osnovno kanalščino 0,090 evra, odvoz in deponiranje komunalnih odpadkov pa občane stane 6,794 evra za kubični meter.

(Prispevek pripravili: Urša Peternel, Ana Hartman, Danica Zavrl Žlebir, Cveto Zaplotnik, Stojan Saje, Simon Šubic, Suzana Kovačič, Boštjan Bogataj, Mateja Rant, Maja Bertoncelj, Jasna Paladin)

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Jesenice / sobota, 25. november 2023 / 15:05

Končali so se Čufarjevi dnevi

V ponedeljek so se s slavnostno podelitvijo nagrad in plaket Toneta Čufarja in nagrad nova gaz zaključili že 36. Čufarjevi dnevi, tradicionalni festival ljubiteljskih gledališč in odrskega ustvarjanja...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / ponedeljek, 6. julij 2009 / 07:00

V Poljanski dolini pognala banana

Matjažu Jerebu iz Brebovnice je bananovec prvič po desetih letih zacvetel, kažejo se prvi plodovi.

Zanimivosti / ponedeljek, 6. julij 2009 / 07:00

Uspel jubilejni pohod na Sv. Jakob

Preddvor - Zadnjo junijsko nedeljo je na Sv. Jakob nad Preddvorom prišlo lepo število obiskovalcev, udeležencev že 20. družinskega pohoda na Sv. Jakob, ki ga tradicionalno pripra...

Kronika / ponedeljek, 6. julij 2009 / 07:00

Tokrat je za vajo zagorela občinska stavba

Radovljica - V sredo je - prav med sejo občinskega sveta - k sreči za vajo zagorela stavba Občine Radovljica. Atraktivno in uspešno vajo je pripravilo domače Prostovoljno gasilsk...

Kronika / ponedeljek, 6. julij 2009 / 07:00

Sojenje zaradi spolnega napada na deklici

Kranj - Na kranjskem sodišču so v četrtek za zaprtimi vrati začeli soditi Kranjčanu, obtoženemu storitve več kaznivih dejanj spolnega napada na osebo, mlajšo od petnajst let. Po...

Kronika / ponedeljek, 6. julij 2009 / 07:00

Kriminal

V Estoniji ukraden avtomobil našli v Sloveniji Lesce - Gorenjski policisti za izravnalne ukrepe so prejšnji ponedeljek sredi noči pri kontroli parkiri...