Aleksij Pregarc iz Trsta

Med sosedi (24)

V Naborjetu (Malborghettu) v Kanalski dolini, ki leži dobrih deset kilometrov naprej od Trbiža ob stari cesti proti Vidmu, se je pretekli teden zgodil za Slovence v Italiji pomemben dogodek. V znameniti Beneški palači iz leta 1592 so predstavili projekt Pesniki dveh manjšin, v katerem je sodelovalo 24 pesnikov iz slovenske skupnosti v Italiji in italijanske skupnosti v Sloveniji, ki so predstavljeni tudi na fotografski razstavi Andreja Furlana in na filmu Martina Kafola. Projekt so ob pomoči Evropske unije uresničili Zveza slovenskih kulturnih društev iz Trsta, ki združuje slovenske kulturne organizacije v deželi Furlaniji in Julijski Krajini, Unija Italijanov v Sloveniji, Gorska skupnost za Guminsko, Železno, Rezijo in Kanalsko dolino, občine Trbiž (Tarvisio), Naborjet – Ovčja vas (Malborghetto) in Rezija (Resia) ter Slovensko kulturno središče Planika Kanalska dolina, ki je organiziralo predstavitev v Naborjetu.

Sodelovanje med slovensko manjšino v Italiji in italijansko manjšino v Sloveniji lahko veliko prispeva k izboljševanju položaja Italijanov v Sloveniji in Slovencev v Italiji, je na predstavitvi projekta dejal predsednik Planike Rudi Bartaloth. Za predsednika Zveze slovenskih kulturnih društev Marina Maršiča so prav pesniki tisti, ki lahko najhitreje presegajo narodnostne in politične delitve. Občinstvo v Beneški palači je tudi v slovenščini pozdravil naborješki župan Aleksander Oman in spodbujanju večjezičnosti v tem delu Videmske pokrajine vedno bolj naklonjeni predsednik Gorske skupnosti Ivo Del Negro. Gorska skupnost, ki je vmesna stopnja lokalne samouprave med občino in pokrajino, je odprla v Kanalski dolini tri jezikovna okenca, na katerih lahko stranke govorijo v slovenščini, nemščini in furlanščini. Tako kot na večini slovenskih prireditev v Kanalski dolini je tudi na tokratni sodelovala odgovorna za kulturo v občini Trbiž Nadia Campani.

Projekt sta predstavila profesorica na univerzi v Puli Elis Deghenghi Olujić in profesor na tržaški univerzi Miran Košuta. Če kdo, potem ljudje v Kanalski dolini, ki je stičišče slovanske, germanske in romanske kulture, najgloblje spoštujejo svojo zemljo in jezik, je povedal Košuta. Za Deghenghi Olujićevo pa je vrednost zbornika tudi v tem, da so v njem zbrane vse generacije pesnikov, nekatere pesmi pa so bile za ta zbornik prvič prevedene v drug jezik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / torek, 9. januar 2018 / 08:56

Vrsta novosti v zdravstvu

Novele zakonov o pacientovih pravicah, o zdravstveni dejavnosti in o zdravniški službi v tem letu prinašajo več pomembnih novosti.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Potočnik požel številne aplavze

Bruselj – Učinkovita raba virov, biotska raznovrstnost in boljše izvajanje obstoječe okoljske zakonodaje so prednostne naloge, ki jih je v svoji predstavitvi opredelil kandidat za evropske...

Gospodarstvo / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Agencija nadaljuje z izplačilom subvencij

Kranj - Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja nadaljuje z izdajanjem odločb za neposredna plačila. Do danes, petka, naj bi izdala še malo manj kot 54 tisoč odločb za izp...

Kranj / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Cenejša očala za bolnike

Zdravstvena zavarovalnica bo po novem namenila več denarja za pripomočke za izboljšanje vida, zavarovanci bodo doplačevali manj ali pa nič.

Humor / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Registrska na vozu

Konjska vprega je mnogim Romunom edino prevozno sredstvo, zagotovo pa tudi najcenejše.

Prosti čas / petek, 15. januar 2010 / 07:00

Slovenka leta je Katarina Kresal

Že 22. Slovenka leta po vrsti je postala ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal. Tako je nazivu političnega obraza dodala še en naslov.