Zbornica nasprotuje znižanju plačil
V kmetijsko gozdarski zbornici nasprotujejo znižanju plačil za kmetijsko okoljske ukrepe in za območja z omejenimi možnostmi za kmetijstvo.
Ljubljana – »Pri pregledu ukrepov, ki jih predvidevata predlagani uredbi o plačilih za kmetijsko okoljske ukrepe iz programa razvoja podeželja 2004–2006 v letih 2007–2010 in o plačilih za ukrepe 2. osi iz programa razvoja podeželja 2007–2013, smo ugotovili, da ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bistveno znižuje sredstva za nekatere ukrepe Slovenskega kmetijsko okoljskega programa (Skop) in Kmetijsko okoljskega programa (Kop),« je na nedavni novinarski konferenci dejal namestnik vodje zborničnega sektorja za kmetijsko svetovanje Tomaž Cör in dodal, da predlagani uredbi omogočata ministru še dodatno spreminjanje (zniževanje) plačil. V zbornici temu nasprotujejo, saj menijo, da bi višina plačil za okoljske ukrepe morala biti znana za celotno petletno obdobje; prav tako tudi nasprotujejo zniževanju plačil za gorska, hribovska in druga območja z omejenimi možnostmi za kmetijsko dejavnost.
Na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pojasnjujejo, da je višina plačil za kmetijsko okoljske ukrepe za obdobje 2007-2013 predlagana na podlagi izračunov Fakultete za kmetijstvo v Mariboru, uredbe Evropske unije o najvišji višini plačil in razpoložljivega denarja. Izračuni so narejeni na drugačnih osnovah, kot so bili za Program razvoja podeželja 2004–2006, kar je posledica uredbe Evropske unije pa tudi natančnejšega razlikovanja med običajnim načinom pridelave in večjimi zahtevami pri kmetijsko okoljskih ukrepih. Razlika je tudi ta, da za novo programsko obdobje veljajo pri kmetovanju vse zahteve iz navzkrižne skladnosti, to je dosledno izvajanje okoljskih, higienskih in drugih standardov. Kmetijsko okoljski ukrepi, kot so ohranjanje kolobarja, ozelenitev njivskih površin in integrirano poljedelstvo, so prav zaradi drugačnih izhodišč tudi drugače ovrednoteni kot v prejšnjem programskem obdobju.