Konservator Vladimir Knific je zelo slikovito opisoval obnovo Pocarjeve domačije v Zgornji Radovni.

O poteh h kulturni dediščini

Na kranjskem Zavodu za varstvo kulturne dediščine na razstavi predstavljajo sodelavce in njihove dosežke, za katere so prejeli Steletovo nagrado in priznanja.

»Obnovljeni spomeniki, za katere so kolegice in kolegi prejeli Steletovo nagrado in Steletova priznanja, kažejo konservatorsko delo in napore v najlepši luči in so ponos ne le njim in stroki, temveč vsem, ki s temi kulturnimi spomeniki živimo in uživamo v njihovi na novo razkriti podobi,« je k razstavi med drugim povedal novi vodja kranjske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine, Miloš Ekar. V šestnajstih letih, odkar slovensko konservatorsko društvo podeljuje Steletovo nagrado in priznanja, je bilo za svoje dosežke nagrajenih tudi osem sodelavcev kranjskega zavoda. Na tokratni razstavi si lahko na panojih s kratkimi predstavitvami v sliki in besedi ogledamo nagrajene konservatorske in restavratorske dosežke. Steletovo nagrado za življenjsko delo je leta 1997 prejela nekdanja dolgoletna direktorica kranjske enote Olga Zupan, Steletova priznanja pa: Milan Sagadin za prezentacijo ostalin poznorimske cerkve na Ajdni (1993), mag. Nika Leben za obnovo kapele sv. Petra v Stražišču (1997), Renata Pamić za obnovo ruske kapele na Vršiču (1998), Vladimir Knific za obnovo Pocarjeve domačije v Zgornji Radovni (1999), Tone Marolt za tridesetletno strokovno restavratorsko delo (2001), Damjana Pečnik za izjemna prizadevanja pri vodenju prenove gradu Jablje (2002) in Bernarda Jesenko Filipič za izdelavo kakovostne dokumentacije ob posegih na kulturnih spomenikih (2005).

Ob odprtju razstave so nekateri od dobitnikov priznanj pripravili tudi kratke predstavitve nagrajenih projektov, ter ob diapozitivih postregli za zanimive in mestoma tudi zelo duhovite razlage o naši kulturni dediščini, s katero imamo opravka tako rekoč vsak dan, pa jo vendarle tako malo poznamo. Pripovedovali so, kako se ob njihovem strokovnem delu na eni strani srečujejo tudi s povsem praktičnimi težavami, ki spremljajo skrb za našo osebno in hkrati narodovo kulturno dediščino. Zanimiva razstava bo v delovnem času zavoda odprta še ves mesec.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / torek, 9. januar 2024 / 16:50

Sodišča le o nujnih zadevah

Sodniki bodo zaradi neuresničene ustavne odločbe o njihovih plačah med 10. in 24. januarjem opravljali procesna dejanja le v zadevah, ki so nujne po zakonu.

Objavljeno na isti dan


Šport / četrtek, 2. september 2010 / 07:00

Mednarodni prijateljski turnir - Zdravo mesto

V soboto, 4. septembra, in v nedeljo, 5. septembra, bo v Kranju in Grosupljem potekal mednarodni košarkarski turnir za članice.

Kamnik / četrtek, 2. september 2010 / 07:00

V Spodnjih Palovčah zgradili vse propuste

Spodnje Palovče - Lokalna cesta med Spodnjimi Palovčami in Kolovcem, ki povezuje občini Kamnik in Domžale, je tri leta po hudem neurju s poplavami, ki je močno poškodovalo cestiš...

Bohinj / četrtek, 2. september 2010 / 07:00

Prvi vzpon edinstveno dejanje

Na slovesnosti pred spomenikom štirih srčnih mož na Ribčevem Lazu so se spomnili prvega vzpona na Triglav pred 232 leti.

Zanimivosti / četrtek, 2. september 2010 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Štiriinosemdesetletni Alojz Vidic iz Kamne Gorice je na Gorenjski glas naročen že šestdeset let.

Zanimivosti / četrtek, 2. september 2010 / 07:00

Visoški gasilci kupili novo vozilo

Novo vozilo za prevoz moštva je PGD Visoko-Milje potrebovalo predvsem zaradi prevoza najmlajših gasilcev.