Pravica staršev do izbire šole
V šolskem letu 2007/ 08 bo v kranjski občini manj prvošolcev kot letos.
Kranj - Z Nado Bogataj Kržan, vodjo Oddelka za družbene javne službe na kranjski občini, smo se pogovarjali o dokaj svežem občinskem odloku, ki opredeljuje skupne šolske okoliše, o vpisih prvošolcev in pravicah staršev do izbire šole.
Lani je mestni svet potrdil Odlok o ustanovitvi javnih vzgojno izobraževalnih zavodov v občini. Kaj bistvenega prinaša?
»Spremembe so narekovala predvsem demografska nihanja, zaradi katerih določeni šolski okoliši niso več omogočali enakomerne obremenitve vseh osnovnih šol. To se je na eni strani odražalo v potrebi po povečevanju nekaterih šol, na drugi strani pa v upadu vpisa na šolah, ki imajo še dovolj prostih kapacitet. Zaradi opisanih razmer smo v skladu z uredbo vlade oblikovali skupne šolske okoliše, ki staršem otrok s stalim prebivališčem na tem območju omogočajo vpis na katerokoli šolo v skupnem okolišu. Če ima izbrana šola znotraj skupnega okoliša že zasedene zmogljivosti, otroka usmerimo na drugo šolo v skupnem okolišu.«
Koliko prvošolcev pričakujete v novem šolskem letu in na katere šole je največji pritisk?
»Trenutni podatki kažejo, da bomo v šolskem letu 2007/2008 vpisali 461 otrok ali 42 otrok manj kot v šolskem letu 2006/07. Praviloma bodo na vseh matičnih šolah lahko vpisali po dva oddelka prvega razreda ob skupnem številu učencev nekaj nad 30, le tri šole imajo nad 40 prvošolcev, kar pomeni nekoliko večje prve razrede; to so OŠ Simona Jenka, Orehek in OŠ Stražišče. Oblikovanje oddelkov na podružnicah pa je specifično. Ta trenutek je edino na OŠ Staneta Žagarja 58 učencev, kar kaže na tri oddelke na tej šoli v novem šolskem letu, vendar moramo v skladu z opredelitvami gledati na Planino kot celoto, kjer vse tri šole (poleg Žagarjeve še OŠ Matija Čopa in OŠ Jakoba Aljaža) vpisujejo skupaj 126 otrok. Le tako lahko dosežemo na tem območju enakomerno zasedenost šolskega prostora in njegovo racionalno izkoriščenost in omogočimo obstoj vsem trem šolam.«
Koliko imajo starši še vpliva na izbiro šole, ki naj bi jo obiskoval otrok?
»Zakonodaja določa, da morajo otroka starši vpisati v šolo svojega okoliša, kar izhaja iz stalnega bivališča. Hkrati pa ob vpisu izrazijo željo, na katero šolo bi radi vpisali otroka. Če zaradi takšne želje ne pride do nevarnosti, da ne bi mogli oblikovati oddelka na šoli lastnega okoliša, se praviloma želja staršev upošteva. Vsi ti individualni dogovori izhajajo iz neposrednih okoliščin in ustanovitelj vanje ni neposredno vključen.«