Pred življenjsko odločitvijo
Učenci, ki letos končujejo šolanje, se bodo v prihodnjih tednih znašli pred eno najpomembnejših odločitev v svojem življenju – kje nadaljevati šolanje. Izbira zagotovo ne bo lahka, ne zanje ne za njihove starše, saj si bodo s tem mogoče že dokončno začrtali svojo nadaljnjo poklicno in življenjsko pot.
Tako kot minula leta se bo verjetno tudi v prihodnjem šolskem letu velik del bodočih dijakov odločil za vpis v gimnazije. S tem bodo vsaj za nekaj časa lahko odložili dokončno odločitev o svojem prihodnjem poklicu. Ob tem pa lahko samo upajo, da niso precenili svojih sposobnosti in se vpisali na pretežko šolo. (Pre)veliko dijakov namreč še vedno konča med osipniki. Po podatkih republiškega centra za poklicno izobraževanje izpred nekaj let v povprečju vsak deseti dijak ne konča šolanja. Vse preveč mladih tako vstopa v življenje brez poklicne izobrazbe, zaradi česar so njihove možnosti za zaposlitev minimalne. Postopoma so potem izključeni iz sveta dela in prikrajšani za možnost vključevanja v družbo nasploh.
Zato se tudi pri šolskem ministrstvu trudijo, da bi povečali vpis v poklicno izobraževanje, ki se ga šole v zadnjem času trudijo narediti čim privlačnejšega za dijake z novimi in prenovljenimi programi. Razen tega se povezujejo s podjetji, v katerih lahko potem dijaki opravljajo praktični pouk, obenem pa že navežejo stik tudi s svojim morebitnimi delodajalci. Razen tega imajo skoraj v vseh programih tudi možnost nadaljevanja šolanja. Kdo ve, na koncu mogoče lahko pristanejo celo na fakulteti.
Zato si bodo po informativnih dnevih učenci in njihovi starši verjetno vzeli čas za temeljit razmislek, katero šolo bi bilo najbolj smiselno izbrati. Odločitev bo mogoče vsaj malce lažja, ko bodo prelistali to prilogo, v kateri se s svojimi programi predstavlja kar nekaj šol.