LDS gre naprej s Kacinom
Jelko Kacin ima po kongresu dvetretjinsko zaupanje članov LDS, nekateri vidnejši člani stranke pa so iz nje izstopili.
Ljubljana - Sobotni kongres LDS, na katerem je bila največje pozornosti deležna zaupnica predsedniku Jelko Kacinu, se je za slednjega dobro iztekel. Dobil je dvetretjinsko podporo delegatov, zaupnica je bila izglasovana tudi podpredsednici Zdenki Cerar, za drugega podpredsednika pa je bil izvoljen Dušan Keber. Volili so tudi svet stranke in potrdili nekatere programske dokumente in resolucije. Osrednji dokument je bil manifest LDS z naslovom Za svobodo posameznika, za blaginjo vseh, ki ga je sestavil Dušan Keber, sprejeli pa so še resolucijo o odnosu med državo in verskimi skupnostmi, deklaracijo o podpori javnemu zdravstvu in izjavo o visokem šolstvu. Razprav, ki bi se razhajale s sedanjo vodstveno linijo LDS, na kongresu skorajda ni bilo slišati, razen Milana M. Cvikla, ki je prebral pred nedavnim poslano pismo vodstvu stranke. Začel ga je z besedami: »Lahko se zgodi, da Janez Janša na volitvah 2008 ne bo zmagal, lahko pa se tudi zgodi, da LDS tedaj ne bo med zmagovalci.« Prepričan je namreč, da LDS ni kos razvojnim izzivom Slovenije. Dan po kongresu je iz stranke izstopil, med njim pa tudi Slavko Gaber in Miha Kozinc, ki so še podaljšali seznam tistih, ki se ne strinjajo s sedanjim vodstvom in politiko stranke.
LDS je že pred kongresom izgubila vrsto uglednih imen, zaradi česar si njen predsednik Jelko Kacin ne dela posebnih skrbi, saj pravi, da v času, ko gre stranki najtežje, vanjo vstopajo novi ljudje. O vidnih ljudeh, ki jih je pred kongresom in na njem izgubila LDS, pa meni, da zanj ni bolj in manj pomembnih. Ljudje, ki so odšli, po njegovem še vedno ostajajo liberalci, in če bo LDS v prihodnje iskala podporo za pomembne odločitve, pričakuje, da jo bo pri teh ljudeh našla. O možnosti, ali bodo nekdanji člani sestavili novo stranko, pa še ni želel govoriti.
Gorenjci večinoma podpirajo Kacina
O razpletu kongresa smo za komentar poprosili nekatere gorenjske delegate. Stane Štraus, Kranj: »Ocenjujem, da je predsednik Kacin z dvetretjinsko zaupnico članstva dobil večinsko strinjanje v stranki, kar mu daje solidno podlago, da stranko konsolidira in ta nadaljuje delo. Ta kongres bi moral ljudem, kritičnim do stranke, dati odgovor, da Kacin je tisti politik, ki ima zaupanje članstva, in hočeš nočeš ga bodo morali priznati za svojega predsednika in z njim delati v smeri konsolidacije in pojavljanja v slovenskem političnem prostoru na način, kot smo si ga zamislili v našem programu, in na način, da moramo odgovoriti na izzive, ki jih pred nas postavlja Janševa vlada.« Dodaja še, da v Kranju niso beležili izstopov iz stranke. »Odstopil je le v Kranju izvoljeni poslanec Matej Lahovnik, kar obžalujemo, ker je bil dober poslanec, v prihodnosti sem ga videl še v kakih drugih vlogah. Ne poznam pomislekov, ki so ga privedli do odstopa in izstopa, vendar njegovo odločitev spoštujem in upam, da bomo v prihodnje lahko še kdaj sodelovali.«
Milan Rejc, Bled: »Mislim, da je bil razplet pričakovan in napovedovan in mene osebno ni niti presenetil. Predsednik Kacin je bil medijsko zelo izpostavljen, povedano je bilo, da je precej odgovoren za to, da je stranka tam, kjer pač je, in možno, da je zaradi tega tudi v medijih kotiral še nižje, kot je dejansko kazalo. Za nadaljnje delo pa mislim, da bo precej pomembno, kako se bo predsednik znal posvetiti delu na lokalnih ravneh. Politika se ne dela samo v mestu, tudi na vasi.« Za izstope v svojem okolju ne ve, če se bo stranka razdelila, pa se to utegne zgoditi tudi v njegovem okolju.
Viktor Žakelj, Žiri: »Rezultat je pričakovan. Tisti, ki so sodili, da bo drugače, so bili ali slabo informirani ali pa so nosili v sebi neko drugo željo. Kdor pa liberalno demokracijo pozna od znotraj, kakor jo poznam tudi jaz, pa je natančno vedel, kako bo to teklo in da bomo danes potrdili predsednika in podpredsednico, da bomo dobili še podpredsednika in svet LDS. Upam, da travma, ki je trajala nekaj tednov zaradi znanih stvari, ugasne in da bodo tisti, ki menijo, da ne morejo biti del te druščine, ubrali neko svojo, drugo pot, za kar mi je žal. Od moje druščine, ki znotraj LDS igra pomembno vlogo, ni nihče odstopil, vsi stojimo za idejo, da je treba stranko organizacijsko, kadrovsko, operativno spraviti v življenje. Za to nam je šlo.«
Srečo Vernig, Bled: »Izid je bil pričakovan, razni dvomi pa predvsem plod organiziranega medijskega delovanja, ki ni šlo v smeri, da bi odražalo objektivno razpoloženje LDS in njenih simpatizerjev. Izid je le potrdil, da zlasti članstvo LDS iz vse Slovenije verjame v opcijo, ki trenutno vodi LDS. Zelo visoko podporo je dobil predsednik Jelko Kacin, podpredsednica Zdenka Cerar pa naravnost fantastično. To potrjuje, da imamo na čelu stranke dober, sposoben kader, in verjamem, da se bodo presegla notranja nesoglasja, stranka pa v popolnoma novem utripu šla naprej.«