Vedno zvesti majaron

Majaron (Origanum majorana) je pri nas veljal za rastlino zvestobe, sreče in ljubezni. Vejica, odtrgana z istega grma, je napovedovala, da si bosta ženin in nevesta zvesta vse dni zakona. Danes ga uporabljamo pri nespečnosti, tudi takšni, ki korenini v premočni ljubezenski strasti. Majaron pa je povezan tudi z domačimi kolinami.

Zelišče za notranje organe in za krvavice

Majaron so poznali kot zdravilo že stari Egipčani, ki so ga posvetili bogu Ozirisu. Grki in Rimljani so dobro vedeli, da je majaron učinkovito zdravilo za živce in nadvse koristen pri menstrualnih krčih in bolečinah, zamaščenih dihalnih poteh, vnetju očesne veznice, modricah in poškodbah sklepov. Spisek je v srednjem veku dopolnil še Albert Veliki, ki je dodal, da majaron blagodejno vpliva na vse notranje organe: ledvica, pljuča, jetra, vranico, mehur … Pri nas ga bolj kot v domači lekarni zasledimo v domači kuhinji. Krvavic in drugih jedi iz drobovine si brez majarona skoraj ne moremo predstavljati. Tudi krompirjevih, zelenjavnih jedi in stročnic skorajda ne. Zatorej lahko mirne duše rečemo, da je majaron najpomembnejša začimba Slovencev. Tudi Italijani obožujejo majaron in ga dajo skorajda v vsako jed.

Majaron omili vse skrbi

Majaron vsebuje močno aromatično eterično olje, čreslovino, mineralne snovi in kafro. Je dobro naravno pomirjevalo. Priporočajo ga pri pospešenem živčnem utripu srca, migreni, strahu in tesnobi. Uspešno prežene nespečnost, ki korenini v razdraženih živcih ali premočni ljubezenski strasti. Ko imamo občutek, da nas bo vsak čas razneslo, sezimo po skodelici majaronovega čaja. Z njim pa ne smemo pretiravati, zadostuje žlička za skodelico poparka. Na dan popijemo največ dve skodelici čaja. Oče slavnega Mauricea Messegueja je menil, da majaron omili vse skrbi, celo ljubezenske. Nemara ga zato v Italiji, deželi strasti, tako pogosto uporabljajo. Kopel, ki ji dodamo liter močnega majaronovega prevretka, prijetno pomiri.

Čaj, ki spodbuja tvorbo mleka

Majaronov čaj blagodejno vpliva na želodec in črevesje ter razkužuje prebavila. Spodbudno delovanje majarona omili težko prebavljivost večine živil, tudi mesa. Majaronov poparek pospešuje potenje in tako iz organizma preganja strupene snovi. Nosečnice ali novopečene mamice naj bodo seznanjenje z dejstvom, da majaron pospešuje nastajanje mleka pri doječih materah (čajna žlička za skodelico kropa). Še učinkovitejši je v kombinaciji z janežem in koprom. Pijejo naj dve do tri skodelice te čajne mešanice na dan. Prav tako je primerna zoper črvičenje pri dojenčkih. Umirja koliko, krče, otroški kašelj, zbuja apetit, preprečuje bruhanje in kolcanje.

Majaron povrne glas

Majaron rahlo znižuje zvišan krvni tlak in povišano telesno temperaturo ter blaži menstrualne krče. Z grgranjem čaja si pomagamo pri ustnih boleznih, pri aftah in vnetem grlu. Pri nahodu namočimo kos vate v čaj ter denemo v nos. Pri revmi, protinu in migreni na obolela mesta položimo obkladke iz majaronovega čaja. Arabska medicina naj bi ga priporočala zoper pijanost. Po poparku z dodatkom medu naj sežejo pevci, ki so prišli na slab glas. Da se bolje izrazim: ki so izgubili glas. Sicer pa naj bi majaron imel tudi silne čarovne lastnosti. Že naši predniki so z njim preganjali razne uroke. Dandanes ga dodajajo čarnim vrečkam za ljubezen in denar. Slednje naj bi prinašale tudi veselje žalostnim in depresivnim ljudem. Za zaščito hiše, v vsako sobo potresemo ščep majarona.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / nedelja, 22. april 2012 / 07:00

Vaš razgled

Objavljeno na isti dan


Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Kaj za Vas pripravljamo letos?

Pester muzejski program za leto 2008. Lani je bilo obiskovalcev 120 tisoč.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Svet od kamna do ključa

Nekoliko drugačna muzejska razstava Od paleolita do Titana v Stebriščni dvorani Mestne hiše v Kranju bo k ogledu zagotovo pritegnila tudi obiskovalce, ki običajno ne zahajajo v muzeje.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Nominirani trije, dobitnica ena

V Galeriji Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost je na ogled razstava treh nominiranih likovnih ustvarjalcev za nagrado Prešernovega sklada. V četrtek jo je prejela Ema Kugler.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Kranjski komedijanti potujejo z Zlatolasko

Aljaž Tepina iz potujočega gledališča Kranjski komedijanti je na oder postavil duhovito in čarobno predstavo Zlatolaska, po motivu znane pravljice o svetlolasi deklici in medvedji družini.

Splošno / torek, 12. februar 2008 / 07:00

Plavanje, drsanje, smučanje ...

V Kranjskih vrtcih otrokom ponujajo športne aktivnosti kot obogatitveni program rednemu programu. Del tega je izvajanje programa Zlati sonček, v katerega je v tem šolskem letu vključenih 343 otrok.