Vedno zvesti majaron
Majaron (Origanum majorana) je pri nas veljal za rastlino zvestobe, sreče in ljubezni. Vejica, odtrgana z istega grma, je napovedovala, da si bosta ženin in nevesta zvesta vse dni zakona. Danes ga uporabljamo pri nespečnosti, tudi takšni, ki korenini v premočni ljubezenski strasti. Majaron pa je povezan tudi z domačimi kolinami.
Zelišče za notranje organe in za krvavice
Majaron so poznali kot zdravilo že stari Egipčani, ki so ga posvetili bogu Ozirisu. Grki in Rimljani so dobro vedeli, da je majaron učinkovito zdravilo za živce in nadvse koristen pri menstrualnih krčih in bolečinah, zamaščenih dihalnih poteh, vnetju očesne veznice, modricah in poškodbah sklepov. Spisek je v srednjem veku dopolnil še Albert Veliki, ki je dodal, da majaron blagodejno vpliva na vse notranje organe: ledvica, pljuča, jetra, vranico, mehur … Pri nas ga bolj kot v domači lekarni zasledimo v domači kuhinji. Krvavic in drugih jedi iz drobovine si brez majarona skoraj ne moremo predstavljati. Tudi krompirjevih, zelenjavnih jedi in stročnic skorajda ne. Zatorej lahko mirne duše rečemo, da je majaron najpomembnejša začimba Slovencev. Tudi Italijani obožujejo majaron in ga dajo skorajda v vsako jed.
Majaron omili vse skrbi
Majaron vsebuje močno aromatično eterično olje, čreslovino, mineralne snovi in kafro. Je dobro naravno pomirjevalo. Priporočajo ga pri pospešenem živčnem utripu srca, migreni, strahu in tesnobi. Uspešno prežene nespečnost, ki korenini v razdraženih živcih ali premočni ljubezenski strasti. Ko imamo občutek, da nas bo vsak čas razneslo, sezimo po skodelici majaronovega čaja. Z njim pa ne smemo pretiravati, zadostuje žlička za skodelico poparka. Na dan popijemo največ dve skodelici čaja. Oče slavnega Mauricea Messegueja je menil, da majaron omili vse skrbi, celo ljubezenske. Nemara ga zato v Italiji, deželi strasti, tako pogosto uporabljajo. Kopel, ki ji dodamo liter močnega majaronovega prevretka, prijetno pomiri.
Čaj, ki spodbuja tvorbo mleka
Majaronov čaj blagodejno vpliva na želodec in črevesje ter razkužuje prebavila. Spodbudno delovanje majarona omili težko prebavljivost večine živil, tudi mesa. Majaronov poparek pospešuje potenje in tako iz organizma preganja strupene snovi. Nosečnice ali novopečene mamice naj bodo seznanjenje z dejstvom, da majaron pospešuje nastajanje mleka pri doječih materah (čajna žlička za skodelico kropa). Še učinkovitejši je v kombinaciji z janežem in koprom. Pijejo naj dve do tri skodelice te čajne mešanice na dan. Prav tako je primerna zoper črvičenje pri dojenčkih. Umirja koliko, krče, otroški kašelj, zbuja apetit, preprečuje bruhanje in kolcanje.
Majaron povrne glas
Majaron rahlo znižuje zvišan krvni tlak in povišano telesno temperaturo ter blaži menstrualne krče. Z grgranjem čaja si pomagamo pri ustnih boleznih, pri aftah in vnetem grlu. Pri nahodu namočimo kos vate v čaj ter denemo v nos. Pri revmi, protinu in migreni na obolela mesta položimo obkladke iz majaronovega čaja. Arabska medicina naj bi ga priporočala zoper pijanost. Po poparku z dodatkom medu naj sežejo pevci, ki so prišli na slab glas. Da se bolje izrazim: ki so izgubili glas. Sicer pa naj bi majaron imel tudi silne čarovne lastnosti. Že naši predniki so z njim preganjali razne uroke. Dandanes ga dodajajo čarnim vrečkam za ljubezen in denar. Slednje naj bi prinašale tudi veselje žalostnim in depresivnim ljudem. Za zaščito hiše, v vsako sobo potresemo ščep majarona.