Osteoporozo lahko odložimo
Osteoporoza ni nekaj, kar nas v starosti neizogibno čaka. Možno jo je odložiti, največ pa za to lahko naredimo sami. Govorimo o štirih dejavnikih preprečevanja, ki vsak sam po sebi ne zadošča, vsi skupaj pa so običajno zelo učinkoviti.
Primerna prehrana, dovolj gibanja, zdrav način življenja brez kajenja in pretiranega uživanja alkohola ter pravočasno merjenje kostne gostote so najboljše zagotovilo, da se v starosti ne bomo bali nenadnih zlomov kosti, ki jih lahko povzročijo celo tako vsakdanja opravila, kot je dvigovanje majhnega otroka ali pobiranje predmetov s tal.
S preventivo začnemo v otroštvu
Osteoporozo začnemo preprečevati že v otroštvu, če poskrbimo, da imamo v dobi rasti dovolj kalcija v prehrani, s čimer našemu telesu pomagamo, da zgradi močne kosti. Če uživamo premalo kalcija, ga telo črpa iz kosti, kjer se nahaja kar 99 odstotkov vsega kalcija v telesu. Priporočeni dnevni vnos kalcija se v različnih obdobjih življenja spreminja. Glavni vir kalcija so manj mastno mleko in mlečni izdelki. Veliko ga vsebujejo zelena listnata zelenjava, ribe, suho sadje in oreščki. Kalcij je dodan tudi številnim sadnim sokovom in kosmičem. Zelo slana hrana ni priporočljiva, saj pospeši izgubo kalcija skozi ledvice. Kalcij lahko uživamo tudi kot prehransko dopolnilo,
najpogosteje kot šumeče tablete, ki jih raztopimo v vodi. Zelo pomemben dejavnik, ki omogoča, da pride kalcij iz črevesja v kri z njo v kosti, je vitamin D. Nastaja v koži pod vplivom sončnih žarkov. Dovolj je že, da soncu izpostavimo obraz in roke do komolcev za 15 minut na dan. S starostjo se sposobnost nastajanja vitamina D zmanjšuje, zato postane pomembno, da ga uživamo s hrano.
Fizična aktivnost krepi kosti
Za močne kosti je izjemno pomembna tudi telesna dejavnost. Z njo lahko začnemo kadarkoli, tudi v starosti. Kosti se namreč na fizične napore, ki so jim izpostavljene z vadbo, odzovejo podobno, kot se na trening odzivajo mišice: postanejo čvrstejše in močnejše. Ker pa za gibanje zelo velja rek, da kar se Janezek nauči, to Janez zna, je vzgoja za gibanje pri otrocih izjemno pomembna. Vse študije namreč dokazujejo, da se ljudje, ki so se ukvarjali s športom kot otroci, v starosti več gibljejo in so v boljšem fizičnem stanju. Vendar, nikoli ni prepozno, in tudi če z gibanjem začnemo v poznih letih, nam je naše telo zelo hvaležno. Za preprečevanje osteoporoze so najbolj primerni tek, hitra hoja, hoja navkreber, po stopnicah, igre z žogo, ples, plavanje, vaje z utežmi, skratka vse tiste aktivnosti, pri katerih delujemo proti težnosti. Če smo za osteoporozo že zboleli, moramo s fizično aktivnostjo nadaljevati, vendar ne z vajami, pri katerih je velika verjetnost padca ali ki zahtevajo sunkovite napore in nenadne spremembe smeri.