Varuh zoper policijski nadzor
Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek je na eni zadnjih novinarskih konferenc seznanil javnost s svojim predlogom državnemu tožilstvu, naj prouči ravnanje policije v primeru družine Strojan.
Ljubljana - Policiji očita nezakonito ravnanje, češ da je več tednov tajno spremljala in nadzorovala družino Strojan. Za to naj ne bi imela potrebnega naloga, popisovala pa je tudi vse, ki so v času njenega bivanja v Postojni z njo prihajali v stik, med njimi tudi novinarje. Ukaz za takšno nezakonito ravnanje je po varuhovem mnenju prišel vsaj iz generalne policijske uprave, če že ne iz vlade same, oziroma notranjega ministrstva.
Gre za politično instrumentalizacijo policije, meni Hanžek, ki upa, da se morebiten sodni postopek, če ga bo sprožilo ministrstvo, ne bo končal s kakim žrtvenim jagnjetom iz policije. Urad generalne državne tožilke je varuhov dopis prejel v ponedeljek, na generalni policijski upravi pa z njegovimi ugotovitvami niso bili uradno seznanjeni. Vsi postopki v zvezi z družino Strojan so bili po njihovem izpeljani v skladu s pooblastili in povezani z zagotavljanjem njihove osebne varnosti. Na Hanžkove trditve, da so bili hkrati s Strojanovimi nadzorovani tudi novinarji, se je odzvalo Društvo novinarjev Slovenije, ki bo od pristojnih organov zahtevalo pojasnila, zakaj je prišlo do takšnega ravnanja in kdo je zanj odgovoren. Tudi parlamentarna komisija za nadzor nad obveščevalnimi in varnostnimi službami bo ravnanje policije vzela pod drobnogled.
Urad varuha človekovih pravic pa je tokrat opozoril tudi na morebitne kršitve otrokovih pravic v televizijskih resničnostnih šovih, kjer nastopajo tudi mladoletne osebe. Po poizvedbi v mreži otroških ombudsmanov v Evropi, ki zajema več kot 20 držav, kjer imajo s tem že izkušnje, varuhov namestnik Tone Dončič opozarja zlasti starše, ki otroke izpostavljajo medijskemu blišču, da so dolžni skrbeti za pravice svojih otrok in jih obvarovati pred škodljivi vplivi posegov v njihovo zasebnost.
Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek, ki ga bo na tem mestu v drugi polovici februarja nasledila Zdenka Čebašek Travnik, je na eni zadnjih novinarskih konferenc pred iztekom svojega mandata še dejal, da se na njegov urad obrača tudi veliko ljudi, ki so jim kratene socialne pravice. Omenil je predvsem šikaniranje zaposlenih in nezakonite odpovedi delovnih razmerij v nekaterih zasebnih podjetjih. Če posameznik išče pravico na sodišču, to traja več mučnih let, ko pa ji je končno zadoščeno, si z njo ne more veliko pomagati, zlasti če podjetja, kjer je bil zaposlen, ni več.