Neprijetno zveste poškodbe
Kot je scenarij del vsake igre, lahko rečemo, da so športne poškodbe prav tako del našega ukvarjanja s športno dejavnostjo in kadarkoli se pojavijo, nam lahko odvzamejo motivacijo in škodujejo organizmu. Lahko, lahko pa tudi ne, saj ob pravih prijemih in smiselnih odločitvah ter sredstvih zdravljenja uspešno saniramo poškodovano ali obolelo mesto in vrnitev na tekmovališče ali vadbišče bo spet uspešna. Veliko primerov je, ko se športniki po dolgotrajnih in večkrat tudi zapletenih poškodbah vračajo na tekmovanja in dosegajo celo boljše rezultate kot pred tem in takrat se ve, da jih je poškodba okrepila in postavila na novo pot, ki je ponavadi malce drugače speljana in podprta z drugimi metodami in sredstvi, da se poškodba ne ponovi oziroma obnovi.
Glavni vzroki za poškodbe ponavadi slonijo na nepravilnostih v programu treniranja, ki se nanašajo na prevelik in preveč intenziven obseg vadbe, slabo prehranjevanje, lahko pa je vzrok tudi neprimerno okolje, kjer vadimo.
Tako sem pred dnevi pri običajnem tekaškem treningu s kolegi prav zoprno zvil gleženj in vadbo sem bil prisiljen za kratek čas opustiti - a le za kratek čas, saj na podlagi preteklih izkušenj z zvinom gležnja vem, da se ob pravih terapevtskih vajah in ukrepih blag zvin gležnja da zelo hitro pozdraviti in v zgolj nekaj dneh že začeti na novo z vadbo. Ker se tudi drugi tekači večkrat srečate z zvinom gležnja, vam svetujem naslednje: takojšnje hlajenje gležnja z ledom (t.i. krioterapija) in mirovanje, kar pa ne pomeni, da bi morali popolnoma opustiti vadbo. Poznamo vaje, ki nam lahko dodobra okrepijo gleženj in kmalu bomo lahko že odtekli nadaljnje kilometre. Drugače pa je, če gre za hud zvin gležnja, kjer zdravljenja ne moremo izsiliti na kratek rok in potrebni so posebni prijemi in metode zdravljenja. Pomembno je takojšnje ukrepanje pri poškodbi in pridobiti čim več koristnih informacij s strani fizioterapevtov, zdravnikov in strokovnjakov s področja športne medicine.
Sam sem imel pred leti opravka z zapleteno poškodbo, ki je bila vzrok moji skoraj celoletni odsotnosti od tekmovališč. Šlo je za primer stresnega zloma golenice, ki velja za zelo onesposabljajočo poškodbo, ki se ponavadi dlje časa zdravi, a če smo potrpežljivi in vztrajni pri zdravljenju, se tovrstna poškodba v celoti sanira in ni nobenih dolgotrajnih posledic.
Poškodba se je po kasnejših analizah in ugotovitvah verjetno razvijala dlje časa, dokončno pa »udarila« ob najbolj neprimernem času - na najbolj pomembnem tekmovanju sezone, kjer sem moral odstopiti že po dobri minuti teka in v nekaj naslednjih tednih niti normalna hoja ni bila mogoča. S takratnim mojim trenerjem Alešem pa sva hitro sestavila načrt okrevanja, ki je bilo kar dolgotrajno, a na koncu vendarle v celoti uspešno. Kot prvo sva pregledala vzroke, zakaj je prišlo do poškodbe, nadalje sva zbrala veliko informacij in strokovnih mnenj in nato začela z zdravljenjem.
Pripravljenost je vse. Zbiral sem informacije preko strokovnih revij, člankov, interneta, obiskal kar nekaj zdravnikov in terapevtov, dobil mnenja športnikov, ki so že imeli podobne poškodbe in nato začel s terapijami in postopno že z vadbo v nizki intenzivnosti in majhnem obsegu. Čeprav je na začetku vse skupaj potekalo zelo dobro in sem pričakoval prve nastope na tekmovanjih že po pol leta, pa je vmes zopet prišlo do komplikacij, ki so bile posledica moje prevelike želje po gibanju in treniranju. Spet se je bilo potrebno ustaviti, spremeniti metode in končno je bolečina po enem letu popolnoma izginila in takrat sem vedel, da sem poškodbo premagal. Na enem izmed obiskov pri ortopedu sem dobil celo nasvet, naj končam z mojim resnim športnim udejstvovanjem in tisto takrat me je kar malce potrlo, a vedel pa sem, če že ne bo šlo več tako hitro in dolgo po cestah in gozdovih, bo šlo pa malce počasneje - glavno, da bo šlo. Pa gre kljub vsemu danes kar solidno in upam, da še mnoga leta. Zato moj osebni nasvet pri preprečevanju poškodb in zdravljenju le teh, če se že pojavijo: takojšnje ukrepanje, ugotovitev vzrokov, ki so pripeljali do poškodbe, pridobiti čim več strokovnih informacij in mnenj ter uporabiti močno voljo in zavzetost, da se znova vrnemo. Sodobna medicina ponuja številne metode, ki nam lahko pomagajo učinkovito okrevati in če bomo le pripravljeni na postopno okrevanje lahko skoraj vedno računamo na naše bodoče mesto v športu. Medicina športu pomaga, ker pa jo nekateri napačno izrabljajo pa dosežke izboljšuje in sicer tudi na nedovoljen način v povezavi z dopingom. Žal vedno več.