Civilna iniciativa in lovci zavračajo vse poskuse za širitev deponije Kovor.

Deponiji v Kovorju se izteka rok

Domačini še vedno nasprotujejo širitvi deponije Kovor v večji center. Oktobra se izteče dovoljenje za obratovanje.

Kovor – Zgodbi o določitvi lokacije gorenjskega centra za ravnanje z odpadki ni videti konca. Tudi po sredinem obisku ministra za okolje in prostor s sodelavci v Kovorju ostaja stališče večine domačinov nespremenjeno. Odločno nasprotujejo širitvi tržiške deponije nenevarnih odpadkov, ki je po njihovem mnenju že doslej naredila dovolj nepopravljive škode v naravi.

Kakšno je trenutno stanje na deponiji, so se gostje iz države prepričali na kraju samem. Dokler so stali na urejeni vhodni ploščadi z zbirališčem ločenih odpadnih surovin, niso imeli slabega vtisa. Ta pa se je povsem pokvaril med hojo ob spodnjem delu ograde, kjer je smrad udarjal v nosnice. Izcedne vode iz deponije se namreč širijo daleč v gozd in tam zastajajo. Starešina Lovske družine Dobrča Robert Markič je povedal, da se mnogo živali zastrupi z okuženo vodo in pogine. Vidra je izginila iz potokov Lešnica in Peračica, že prej pa je tod nehal peti jereb. Okoliški kmetje se bojijo, ali bodo njihovi pridelki sploh še uporabni, je obiskovalce opozoril Anton Zupan iz vasi Hudo. Sam prideluje zelenjavo na njivah nad deponijo, družina Šlibar iz Kovorja, ki se ukvarja z ekološkim kmetovanjem, pa ima travnik tik ob njej. Širitev odlagališča bi bila zanje hud udarec, zato nasprotujejo predlogu, da bi tukaj uredili gorenjski center za ravnanje z odpadki.

Minister Janez Podobnik je pred odhodom z deponije menil, da bi bil tak center lahko uspešen le, če bi ga sprejeli prebivalci v okolici. Stališča vseh strani so skušali zbližati med pogovorom v domu krajanov.

 

V dvorani doma krajanov v Kovorju je pozdravil goste iz države in občine tržiški župan Borut Sajovic. Spomnil je na rezultat referenduma o ureditvi gorenjskega centra na sedanji deponiji Kovor, čemur je nasprotovalo približno 73 odstotkov volivcev v njihovi krajevni skupnosti. Kot je potrdil, je njegovo stališče nespremenjeno tudi po prevzemu županske funkcije. Voljo ljudi je treba spoštovati, na kar posebej opozarja Društvo civilna iniciativa za zdravo okolje v Kovorju. Predsednik Anton Pušavec je povedal, da 54 članov ne vidi nobene možnosti za umestitev večjega odlagališča v njihovem prostoru. Deponija je na območju vodnih virov in gozda prvega razreda, blizu pa so tudi naselja in sadovnjaki. Predsednik KS Kovor Janez Šter je ugotovil, da je skrb društva za to problematiko pravilna, saj bodo oni živeli tukaj. Lovec Robert Markič je poudaril, da se potegujejo za zaščito divjadi, ki se ne more braniti pred slabimi potezami ljudi. Širitev deponije bi namreč zmanjšala možnost za pretok divjadi.

 

Minister Janez Podobnik je ponovil, da spoštuje skrb vseh za okolje. Ministrstvo je le povezovalec pri iskanju rešitev za skupno odlaganje gorenjskih odpadkov, odločitve pa so v rokah občin. Letos se bo treba odločiti za lokacijo in jo sporočiti v Bruselj, če želijo evropski denar. Dejstvo je, da ima tržiška deponija veljavna dovoljenja le do konca oktobra 2007. To sta potrdili tudi Irena Koželj in Bernarda Podlipnik z ministrstva za okolje in prostor. Slednja je dala vedeti, da čaka deponijo Kovor brez novega programa zaprtje in nujna sanacija. Izcedne vode bi morali sanirati že prej, če bi imeli čistilno napravo. Kot je pojasnil Izidor Jerala iz tržiškega urada za prostor, so s pomočjo ministrstva pridobili evropski denar za obnovo vodovoda in gradnjo kanalizacije ter centralne čistilne naprave. Gorenjski center za odpadke so želeli urediti v Kovorju zato, da bi hkrati odpravili težave sedanje deponije. Vsekakor bo moral tržiški občinski svet odločiti, kaj narediti za naprej. Enako je menil občinski svetnik Vinko Perne. Župan Sajovic je dodal, da se bo zavzel za sanacijo deponije Kovor, z drugimi občinami pa bodo našli rešitev za Gorenjsko.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / četrtek, 2. julij 2009 / 07:00

Začeli so s slanimi palčkami

Podjetnost družine Sodja, ki se v Bohinjski Bistrici ukvarja s proizvodnjo slanega peciva, so opazili tudi pri občini in jim letos podelili najvišje občinsko priznanje.

Objavljeno na isti dan


Jesenice / torek, 17. februar 2009 / 07:00

Kratkočasje med počitnicami

Za šolarje in dijake so se včeraj začele zimske počitnice, ki jim jih bodo v številnih društvih in organizacijah popestrili z raznovrstnimi dejavnostmi.

Kranj / torek, 17. februar 2009 / 07:00

Več opreme, višji prispevek

Občine komunalni prispevek obračunajo glede na opremljenost zemljišča. Če bi plačilo komunalnega prispevka določala država, bi bil ta zagotovo nižji. Najvišji je v občini Gorenja vas-Poljane, kjer je...

Prosti čas / torek, 17. februar 2009 / 07:00

Za kakšen dan bi se vrnili na Kmetijo

Minulo soboto, na valentinovo, so se v gostilni Bencak v Medvodah srečali nekateri junaki zadnjega resničnostnega šova Kmetija.

Kultura / torek, 17. februar 2009 / 07:00

Sprašujemo se, kam

V Hiši kulture Gorenjskega glasa predstavljen likovno literarni projekt Kam.

Kranj / torek, 17. februar 2009 / 07:00

Prijateljska Hrvaška ter umni Slovenci

Obsežno pismo pod naslovom Prijateljska Hrvaška ter umni slovenski politiki nam je o odnosih Slovenije in Hrvaške napisal Radovan Hrast, avtor knjige Viharnik na razpotjih časa.