Tudi gostinci so za čist zrak
Sekcija za gostinstvo in turizem podpira spremembe zakona o omejevanju kajenja, s katerimi bo iz gostinskih lokalov pregnan tobačni dim.
Ljubljana – V sredo so se na Obrtni zbornici Slovenije srečali člani upravnega odbora sekcije za gostinstvo in turizem in strokovni predstavniki ministrstva za zdravje, da bi se pogovorili o spremembah in dopolnitvah zakona o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov. Znano je namreč, da na ministrstvu, po smernicah mednarodne zdravstvene organizacije ter zgledih vse več evropskih držav, pripravljajo takšne spremembe zakona iz leta 1996, po katerih bo prepovedano kajenje v vseh gostinskih lokalih. Zanimivo je bilo slišati, kaj na to porečejo gostinci oziroma njihovi predstavniki, saj utegnejo omenjene spremembe vplivati na obisk njihovih lokalov.
Za čist zrak vsem zaposlenim
Spremembe zakonodaje je predstavila direktorica direktorata za javno zdravje na ministrstvu za zdravje mag. Marija Seljak, ki je poudarila, da zakon ne omejuje kajenja, pač pa zagotavlja čist zrak za vse delavce na njihovih delovnih mestih. Doslej je 16. člen dopuščal izjeme prav v gostinskih lokalih, poslej pa je predlagana popolna prepoved brez izjem. Zakon sicer predvideva kadilnice, ki pa so prostori, kjer je prepovedana kakršnakoli dejavnost (strežba), s posebnim predpisom pa bodo tudi določeni pogoji za njihovo ureditev (npr. ventilacija). Poleg navedenih omejitev v gostinstvu bo poslej strožje urejena tudi prodaja tobačnih izdelkov, predvsem z dvigom starostne meje.
Prepoved mora veljati za vse
Člani upravnega odbora sekcije za gostinstvo in turizem s predsednikom Matjažem Matejem na čelu so se na pogovor očitno dobro pripravili, saj so bili v svojih razpravah povsem enotni. Čeprav se zavedajo, da zelo verjetno vsi člani sekcije ne podpirajo predlaganih sprememb protikadilske zakonodaje, jo upravni odbor podpira, vendar ima ob tem nekaj odločnih zahtev. Prva je ta, da mora veljati prepoved kajenja dosledno povsod, tudi v društvih, na turističnih kmetijah in vseh drugih zaprtih javnih prostorih, ne glede na dejavnost, ki se tam vrši. Vsak drugačen pristop bi gostincem pomenil nelojalno konkurenco. Druga zahteva je, da ministrstvo že ob izdaji zakona določi vse potrebne pogoje za kadilnice, katerih urejevanje bo za gostince investicijski zalogaj, torej brez kakršnegakoli prehodnega obdobja. Opozorili so, da so nekateri gostinci že doslej kar precej vložili v ločevanje prostorov za kadilce in nekadilce, in nedopustno se jim zdi, da bi se ti predpisi spreminjali ali se odlašalo njihovo sprejetje. Največ razprave pa je bilo o načinu sankcioniranja kršilcev, pri čemer gostinci odločno zavračajo kakršnokoli odgovornost za kršitve gostov, s čimer pa predstavnice z ministrstva za zdravje niso povsem soglašale. Kar nekajkrat smo na strani gostincev slišali primerjavo, da tudi upravljavec avtocest ne plačuje kazni za voznike, kršitelje predpisov, na strani ministrstva pa, da brez sodelovanja gostincev in kaznovanja tistih, ki izvajanja zakona ne bodo podpirali, zakona ni mogoče uveljaviti. Gostinci so tudi proti zahtevi, da je v vsakem prostoru opozorilni napis o prepovedi kajenja, saj če je prepoved dosledna, splošna v vsej državi, za to ni nobene potrebe.
Še se bodo sestali
Zaključek sestanka gostincev in pripravljavcev dopolnjenega protikadilskega zakona je izzvenel v soglasju o tem, da na ministrstvu upoštevajo podane pripombe, še pred izdajo dokončnega predloga zakonskih sprememb pa se še enkrat sestanejo. Gostinci prevzemajo odgovornost le za lastne kršitve in kršitve pri njih zaposlenih.