Zakon je škodljiv
Predlagane spremembe zakona o fitofarmacevtskih sredstvih so po oceni čebelarjev škodljive za čebelarstvo.
Lukovica - Ker se je v zadnjih letih v Evropski uniji zmanjšalo število dovoljenih aktivnih snovi, je tudi v Sloveniji število registriranih fitofarmacevtskih sredstev upadlo s 430 pred letom 2001 na okoli 260 v letu 2006. Posledice občutijo pridelovalci, ki za zdravstveno varstvo vrtnin, okrasnih rastlin, koščičarjev in še nekaterih drugih rastlin nimajo na razpolago primernih fitofarmacevtskih sredstev ali jih ni dovolj. Po predlaganem zakonu bi problem rešili tako, da bi (podobno kot pri zdravilih) priznali registracijo fitofarmacevtskih sredstev iz drugih držav, članic Evropske unije.
Po veljavnem zakonu smejo trgovci prodajati fitofarmacevtska sredstva le kupcem, ki so na izobraževanju pridobili znanje o uporabi sredstev in o njihovem vplivu na okolje in zdravje ljudi. Izobraževanje naj bi bilo še naprej obvezno za vse tržne pridelovalce hrane, s spremembo zakona pa naj bi omogočili prodajo manj nevarnih sredstev (rastlinskih ekstraktov, odvračal, olja, bakrenih in nekaterih drugih pripravkov) tudi uporabnikom, še zlasti malim kmetom in vrtičkarjem, ki se niso usposabljali s področja fitomedicine.
V Čebelarski zvezi Slovenije so prepričani, da so predlagane spremembe zakona škodljive za slovensko čebelarstvo in za ohranitev avtohtone kranjske čebele. Ker zakon omogoča enostavnejše nakupovanje in tudi manj strokovno uporabo fitofarmacevtskih sredstev, pričakujejo, da se bo povečalo število pomorov čebel in tudi ogroženost zdravja ljudi in naravnega okolja. Predlagane rešitve naj bi bile tudi v nasprotju z zavezo Slovenije v predpristopni pogodbi k Evropski uniji, da se bo z vsemi ukrepi zavzela za ohranitev kranjske čebele.