Za prevoze odslej skrbi policija
Od sobote naprej helikopterske prevoze za nujno medicinsko pomoč zagotavlja letalska policijska enota. Zdravniška ekipa poziva, naj vlada čim prej poišče novega koncesionarja.
Zgornji Brnik – Zapleti zaradi dvomljivo podeljene koncesije za izvajanje helikopterskih prevozov nujne medicinske pomoči AMZS Slovenija in podizvajalcu Flycomu so konec prejšnjega tedna prinesli zasuk. Vlada je na četrtkovi seji odločila, da do zaključka mednarodnega razpisa za izvajalca helikopterskih prevozov le-te zagotavlja policija, zato je Flycom v petek prenehal leteti. Zdravniška ekipa Helikopterske nujne medicinske pomoči (HNMP) z vladno odločitvijo ni bila zadovoljna, zato je že v soboto, ko so uvedli začasno rešitev, na brniškem letališču sklicala novinarsko konferenco, na kateri so opozorili, da so se s tem vrnili na stanje, kakršno je bilo med izvajanjem pilotnega projekta HNMP.
»Bojimo se, da bi se standardi znižali pod standarde, veljavne v Evropi in prevzete v našem Pravilniku o pogojih izvajanja helikopterske nujne pomoči. HNMP je javna služba, pri nas zaposleni so prostovoljci, zato kot civilne osebe ne smejo biti izpostavljene dodatnemu tveganju, če bi pristali na nižje standarde. Enako velja za poškodovane osebe, ki si zaslužijo največjo možno varnost in hitrost,« je javnosti sporočil Uroš Lampič, dr. med., vodja HNMP. Zdravniška ekipa pričakuje, da bosta vlada in ministrstvo za zdravje v prihodnje zagotavljala prevoznika in takšne helikopterje, s katerimi bodo zagotovili varnost in odzivni čas v treh, največ petih minutah.
Policija je dala ekipi HNMP stalno na razpolago helikopter Bell 412, za katerega je zdravniška ekipa tudi usposobljena in ki izpolnjuje minimalne standarde, vendar precej nižje, kot jih je zagotavljal Flycomov helikopter. »Opremo bo treba še dopolniti, saj manjkajo še ventilator, monitor in aspirator. Še raje pa bi videli, če bi nam policija odstopila novejši tip helikopterja, ki je tudi primernejši za reševanje, vendar moramo prej za delo v njem še usposobiti zdravniško ekipo. Krizno reševanje problema sicer sprejemamo, vendar srčno upamo, da bo nehoteno prehodno obdobje čim krajše in da bo vlada kmalu izbrala novega koncesionarja,« je še pojasnil Lampič.
Kot je razložil Lampič, je bil v pilotskem projektu povprečen aktivacijski čas vojaškega helikopterja, kakršnega je sedaj na razpolago dala tudi policija, kar 17 minut. »To je za urgentno medicino nesprejemljivo. Flycom nam je zagotavljal povprečno petminutni odzivni čas, saj je njegov helikopter sodobnejši, hitrejši in je namenjen samo za HNMP,« je še opozoril Lampič.
Policijski helikopter, ki je od sobote naprej v stalni pripravljenosti za izvajanje helikopterskega prevoza za nujno medicinsko pomoč, je opremljen z vso potrebno opremo za izvajanje tega dela, je odgovorila policija. »Tako opremo so zdravniki reševalci uporabljali že do 1. decembra lani, ko se je ta dejavnost opravljala s helikopterji policije in Slovenske vojske. Uporabljajo jo tudi zdravniki - gorski reševalci pri reševanju v gorah,« je sporočila generalna policijska uprava, ki tudi zagotavlja, da je odzivni čas policijskega helikopterja enak Flycomovemu.