Med sosedi
»Najnovejši Haiderjevi izpadi na račun dvojezičnih napisov, pravne države, predsednika avstrijskega ustavnega sodišča Karla Korineka, podpredsednika Narodnega sveta koroških Slovencev Rudija Vouka in krškega škofa Aloisa Schwarza bi morali vse odgovorne politične predstavnike na Koroškem in na zvezni ravni zdramiti in jih spraviti do tega, da se jasno opredelijo proti deželnemu glavarju Jörgu Haiderju in njegovi stranki BZO (Zavezništvo za prihodnost Avstrije – op. p.),« je ob najnovejših izpadih koroškega deželnega glavarja zapisal Narodni svet koroških Slovencev. Pri njih ne gre le za strankarsko politično polemiko, ampak za hujskanje proti drugače mislečim in za žaljivo obrekovanje vseh tistih, ki se zavzemajo za enakopravnost slovenske narodne skupnosti in za spoštovanje razsodb ustavnega sodišča.
Izjavi deželnega glavarja, da bo Koroška enojezična in da je predsednik ustavnega sodišča »sinonim za pravni drek« (izjava njegovega tiskovnega predstavnika Petznerja), sta samo dva primera škandaloznega ravnanja. Narodni svet koroških Slovencev pričakuje od ljudske in socialdemokratske stranke, da bosta začeli resno ukrepati zoper deželnega glavarja v obliki obtožbe proti ministru, kar bi imelo za posledico glavarjev odstop. Narodni svet tudi pričakuje zaščito Rudija Vouka kot državljana. Hujskanje zoper njega presega vse meje civilizirane politične kulture. Odvetnik Rudi Vouk se je pritožil na ustavno sodišče, ker je deželni glavar v Pliberju in Drveši vasi samovoljno odstranil večjo tablo s slovenskim imenom krajev in namestil manjšo, sodišče pa je njegovi pritožbi ugodilo. Manjše table niso ustrezale pravilniku o cestnem prometu, bile pa so tudi v nasprotju z zakoni, ki urejajo dvojezično topografijo. Ustavno sodišče je odločilo, da mora sedaj ukrepati velikovška okrajna glavarka Christine Hammerschlag in namestiti enako velike nemške in slovenske krajevne table. Ob napadih na krškega škofa Aloisa Schwarza pa je Narodni svet zapisal: »Za razliko od Haiderja se Cerkev pošteno trudi za enakopravno sožitje in spoštovanje temeljnih pravil evropske civilizacije.« Slovencem naklonjeni škof je v novoletni pridigi zahteval »konec nevredne igre« s krajevnimi tablami in za zavzel za »spoštovanje demokratičnih in legitimnih ustanov pravna države«. Medsebojno spoštovanje brez predsodkov in odprto poslušanje argumentov bi pomagalo dvigniti kulturo pogovora in povečalo možnosti rešitve problema.
Če štiriinštirideset prebivalcev vasi Libuče v Podjuni ob meji s Slovenijo ne bo uspelo z zahtevo po dvojezičnem napisu, se bodo pritožili na evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu. Glede nove vlade, ki sta jo sestavili socialdemokratska stranka in ljudska stranka so Slovenci na Koroškem zmerni optimisti. Predvsem pričakujejo zanje sprejemljive rešitve.