Smelo na Našo pesem
Po uspehu na regijskem zborovskem tekmovanju in izdani prvi plošči Zrelo je ... se Mešani zbor Vox Carniolus z Jesenic s samozavestjo pripravlja na letošnjo Našo pesem.
Regijsko tekmovanje odraslih pevskih zborov Gorenjske konec lanskega novembra je pevkam in pevcem Mešanega zbora Vox Carniolus, ki ga zadnji dve leti vodi italijanski zborovodja Michele Josia, vlilo kar precej samozavesti. Kako je ne bi, saj je Jeseničanom v konkurenci sedmih gorenjskih zborov uspelo zbrati največ točk, v njihove roke pa je poleg neposredne uvrstitve na Našo pesem, ki bo aprila v Mariboru, šlo še nekaj priznanj. Žirija v sestavi Ambrož Čopi, Tomaž Faganel in Helena Fojkar Zupančič je njihov petnajstminutni pevski nastop ocenila z 90 točkami ter zlatim priznanjem z odliko. Zbor je bil v celoti razglašen za najboljšega, zborovodja Josia pa je prejel še priznanja za najboljšo izvedbo slovenske ljudske pesmi (Stojan Kuret: Zrejlo je žito, prekmurska ljudska), za najboljšo izvedbo sodobne slovenske skladbe (Damijan Močnik: Christus est natus) in za najboljšo izbiro sporeda (poleg omenjenih so izvajali še pesmi Bogorodice Djevo, Sergeja Rahmaninova, in Lux Aurumxue, Edwarda Escha). »Da bi se kar najboljše pokazali na regijskem tekmovanju, ki je že potekalo po »mariborskih kriterijih«, smo se izbranega programa lotili takoj jeseni. Intenzivirali smo vaje, dirigent pa je med pevkami in pevci vseskozi izvajal tudi avdicije …,« je povedal predsednik zbora baritonist Boštjan Zidar in dodal, da je bil za njih prav uspeh v Škofji Loki najboljši dokaz, da se trdo in zavzeto delo obrestuje. Seveda pa je v Škofji Loki prav prišla pomoč nekaj »izposojenih« glasov, saj se jim pogosto dogaja, da jim zaradi študija marsikateri mlad pevec ali pevka uide v Ljubljano.
Vox Carniolus deluje osem let, od začetka do izpred dveh let pa ga je vodil dirigent Primož Kerštanj, s katerim je zbor že presegel raven povprečnosti. Po njegovem odhodu konec leta 2004 je zbor štel le še osemnajst članov, ki pa so se kaj hitro »ujeli« tudi z novim dirigentom Josio in v zbor privabili še nekaj novih glasov. »Danes nas je okrog trideset in lahko rečem, da so naši glasovi zliti v enoten homogen zvok zbora,« razmišlja Zidar. Podobnega mnenja sta tudi altistka Maja Ban in tenorist Pavle Mesec, ki dodajata, da so se v zboru naučili poslušati drug drugega, v zadnjih dveh letih pa so veliko pridobili tudi na tehniki petja. Josia, tudi sam dober zborovski pevec, se je po besedah sogovornikov izkazal kot odličen pedagog. Zadovoljstvo pevcev pa je predvsem v tem, da si je dirigent kljub amaterski bazi zbora z njimi upal zastaviti visoke cilje. »Od nas vselej zahteva najboljšo izvedbo, zato vaje večkrat nimajo konca, dokler ne zapojemo dobro,« pravi Maja.
V zadnjih letih so zabeležili tudi nekaj zanimivih nastopov in gostovanj. Sodelovali so z APZ France Prešeren pri izvedbi Misse Criolle, gostili so zbor Acantus iz Belgije in jim v preteklem letu obisk s koncerti tudi vrnili. Uspešno so nastopili na skupnih koncertih z Ljubljanskimi madrigalisti in Komornim zborom Krog iz Ljubljane, posneli pa so tudi svojo prvo ploščo. Sredi decembra so jo predstavili na koncertu v prepolni cerkvi sv. Lenarta na Jesenicah. Kot pravijo moji tokratni sogovorniki, so s ploščo želeli predvsem dokumentirati svoje pevsko udejstvovanje. »Gre za presek našega dela v zadnjih dveh letih, hkrati pa smo na plošči predstavili skladbe različnih obdobij od renesanse do sodobnih skladb, od tujih do domačih skladateljev, ter priredb ljudskih pesmi,« je povedala Banova. V novo leto bodo krenili prav tako zavzeto kot jeseni. »Priprave za nastop na Naši pesmi, aprila v Mariboru že potekajo, saj smo trdno odločeni, da dokažemo, da naših 90 točk z območne revije ni naključnih. Še enkrat se želimo predstaviti v najboljši luči in tako uspešno zaključiti sodelovanje z našim »Mikijem«,« o mariborskih izzivih razmišlja Zidar. Kot vse kaže, jih bo dirigent po koncu sezone zapustil, saj se bo vrnil nazaj v Italijo, kjer ga čakajo novi izzivi.