Junij 2006: Praznik samostojnosti
Osrednji junijski dogodek v Sloveniji je bilo praznovanje 15. obletnice vojne za Slovenijo in razglasitve samostojne države Republike Slovenije. Vojaške parade ni bilo. Osrednja slovesnost je bila na Trgu republike. Nadzorni svet Telekoma je razrešil direktorja Mobitela Antona Majzlja. Vodenje Mobitela je prevzel predsednik uprave Telekoma Bojan Dremelj. Zgodba z novimi operacijskimi mizami se je nadaljevala. Vlada je za novega načelnika generalštaba Slovenske vojske imenovala generalmajorja Albina Gutmana. Vodilni funkcionar nekdanje OZNE Mitja Ribičič je moral znova pred preiskovalne sodnike, ker mu očitajo sodelovanje pri pobojih 217 oseb. Kasneje so ga oprostili obtožb. Študentje so s svojimi zahtevami seznanili predsednika republike dr. Janeza Drnovška. Hrvaške oblasti so v Medulinu v Istri rušili počitniške hiše, ki so bile večinoma v lasti Slovencev. V zadnjih dveh letih so v Istri porušili 345 »črnih gradenj«. Nemčija in z njo vse svet je zaživel v pričakovanju letošnjega največjega dogodka na svetu, svetovnega prvenstva v nogometu. Za miss Slovenije je bila izbrana Iris Mulej. V Idriji so ukradli maturitetne pole za nemščino in psihologijo, vendar je šolsko ministrstvo ocenilo, da izvedba mature zaradi tega ni vprašljiva. Delodajalci in delojemalci so se dogovorili o pogojih nedeljskega dela v trgovinah. Sedaj mora njihov dogovor z zakonom potrditi državni zbor. Skupščina kranjske tovarne Iskraemeco ni bila za dokapitalizacijo. Slovenska vojska se je odločila, da bo 136 oklepnikov kupila pri finski Patriji in ne pri Sistemski tehniki na Ravnah, ki je ponudila Krpane, kar je povzročilo na Koroškem veliko ogorčenje. Finska ponudba naj bi bila ugodnejša in bi v Sloveniji zagotovila več delovnih mest. Na Brezje je romalo blizu 10.000 bolnikov. Za najboljši roman preteklega leta je bil izbran roman Zmagoslavje Milana Dekleve, ki je prejel nagrado kresnik. Dr. Janez Drnovšek je povedal, da ne bo znova kandidiral za predsednika republike. Javnost je bila razburjena zaradi ugotovitve, da so v trgovini Emporium v Ljubljani v kabinah snemali kupce med preoblačenjem. Državni zbor je spremenil tri člene ustave in s tem omogočil lažje ustanavljanje pokrajin. V Ljubljani so začeli soditi Silvu Plutu, ki naj bi februarja umoril Ljubico Ulčar. Obtoženi umora ni priznal. Banka Slovenije je določila menjalni tečaj tolar – evro. En evro bo vreden 239,640 tolarja. Razpisna komisija je sporočila, da je najugodnejši ponudnik operacijskih miz Soča Oprema.
Kardinal v rojstni Rodici
Novi kardinal dr. Franc Rode je prvič v tej vlogi obiskal rojstno Rodico, ljubljansko nadškofijo in nekatere druge dele Slovenije. Na Gorenjskem je bil monaški knez Albert II. V začetku junija je minilo 15 let od odprtja predora Karavanke, ki je z 8019 metri dolžine najdaljši slovenski cestni predor. V petnajstih letih je skozenj peljalo nad 24 milijonov vozil. V Železnikih so odprli novo toplarno, v kateri bodo kurili biomaso. Turistično društvo Lesce se je odločilo za gradnjo turističnega in športnega središča Mivka v bližini kampa Šobec. Gradnja je ocenjena na 63 milijonov evrov, v njem pa naj bi bilo zaposlenih 250 delavcev. Občina Radovljica se je z jeseniško dogovorila za odlaganje odpadkov na Mali Mežakli. V Centru za slepe na Okroglem so obnovili gradič, ki ga je slepim leta 1938 zapustil duhovnik Tomo Zupan. Na letališču Brnik so predstavili projekt širitve. Začeli bodo z glavno letališko ploščadjo. Na Blegošu so odprli novo vodno zajetje, čistilno napravo in vodovod. V Stražišču so opozorili na propadajočo Sitarsko hišo. V Kamni Gorici so počastili petstoletnico posvetitve cerkve. V Kamniku so bili znova srednjeveški dnevi. Krajane vasi Sovra in Brekovica pri Žireh je motilo izkoriščanje bližnjega kamnoloma. V tlačni livarni Blisk v Stražišču in v stanovanju v Kovorju je izbruhnil požar. V Bohinju se je ubil motorist.
Grad bodo upravljali Blejci
Po dolgotrajnih pogovorih je upravljanje Blejskega gradu prevzel Zavod za kulturo Bled. Grad je v državni lasti. Na Jamniku so blagoslovili obnovljen zvonik. S kranjskega sodišča je ušel bosanski državljan. V Škofji Loki so imeli znova težave z vodo. V Tržiču so proslavili 40-letnico pobratenja s francoskim mestom Ste Marie aux Mines. V Ljubljani je umrl znani Kranjčan, umetnostni zgodovinar dr. Nace Šumi. Rojen je bil leta 1924 v ugledni kranjski rodbini Šumi. V Železnikih so odprli obnovljeno regionalno cesto, v Žirovnici policijsko pisarno, v Kranju pa so se odločili za gradnjo montažnega pokritega drsališča. Hrvaškega roparja, ki je iz Gorenjske banke na Bledu odnesel 2 milijona tolarjev, so tudi po zaslugi občanov hitro ujeli. Kranjski policisti so ujeli pet Ljubljančanov, ki so v Kranju in v Lescah vlamljali v trgovine.