Rateški krapi
Ena redkih kulinaričnih posebnosti, ki se je ohranila v Ratečah, so rateški krapi. Jed iz krompirjevega testa in z nadevom iz skute in polente je mogoče naročiti le v redkih gostilnah v Zgornjesavski dolini. Našli pa smo jo na jedilnem listu domače gostilne Pri Žerjavu v Ratečah.
Kot je povedal mladi gostilničar Aleš Dolhar, ki skupaj z mamo Janjo dela v stari družinski gostilni z letnico 1912, imajo rateške krape na jedilnem listu že vsa leta. Gre za jed iz krompirjevega testa, ki jo Pri Žerjavu izdelujejo po starem družinskem receptu. Gostilno sta namreč odprla prababica Neža in pradedek Lojze še v času avstro-ogrskega cesarstva, babica Jerca in dedek Emil pa sta ji prislužila ugled. Janja, ki nadaljuje družinsko tradicijo, pravi, da rateške krape kuhajo še po številnih domovih v Ratečah. »Rateške krape znajo narediti vse rateške gospodinje. Kuhajo pa jih zvečine ob petkih,« je povedala. Recept zato ni nikakršna skrivnost, po Aleševih besedah je treba pripraviti nekoliko bolj trdo krompirjevo testo, ki ga oblikujemo v kroglice, te pa potem razvaljamo v kroge. Kroge napolnimo z nadevom iz polente in skute, jih prepognemo in z roko stisnemo skupaj v nekakšen »petelinji grebenček«. Nato jih skuhamo v osoljenem kropu. Krape
zabelimo z drobtinami, lahko pa so slana ali sladka jed. Če so sladica, jih posujemo s sladkorjem in cimetom. Pri Žerjavu jih nekateri gosti naročijo kot toplo predjed, nekateri pa kot prilogo k mesu. Pa to kulinarično posebnost gostje dovolj dobro poznajo? »Krape ponujamo kot lokalno jed in moram reči, da jih kar poznajo. Tako Avstrijci kot domači gostje in tudi Italijani. Mnogim, ki pokušajo brezmesne jedi, jih posebej priporočimo,« je povedal Aleš. Sicer pa imajo v gostilni na voljo tudi nekaj drugih domačih jedi, ki jih drugod ni mogoče dobiti, denimo ajdove žgance, pa domačo potico in domač kruh, posebnost pa je tudi klasično nedeljsko kosilo s kuhano govedino s hrenom in praženim krompirjem. In kakšne jedi najraje naročajo gostje? Kot pravi Aleš, domači gostje v tem času najraje pridejo na koline, torej pečenice, krvavice, repo in zelje. Avstrijski gosti so pristaši piščanca, italijanski pa mešanega mesa na žaru in jedi iz gob.
Recept
Krompirjevo testo: pol kg kuhanega krompirja, 1 kg moke, ščepec soli, 4 jajca, pol masla. Nadev: pol kg skute, 10 dag polente, 2 jajci, sol, pol lončka kisle smetane, ena prepražena čebula. Kuhan krompir pretlačimo, dodamo maslo, moko, jajci in sol. Vse zgnetemo v testo, ki naj bo bolj trdo kot mehko. Oblikujemo ga v kroglice, te pa razvaljamo v kroge s premerom 10 cm. Na kroge nadevamo po žličko nadeva, prepognemo in na vrhu stisnemo ter oblikujemo petelinove grebenčke. Krape kuhamo v slanem kropu počasi 20 minut. Nadev: ohlajeno kuhano polento zmešamo s skuto, dodamo jajci, sol, kislo smetano in prepraženo čebulo.
Tri vrste krapov
Obstajajo tri vrste krapov, poleg rateških še kocovi krapi in ajdovi krapi. Kocovi krapi imajo nadev iz suhih hrušk oziroma tepk (v rateškem narečju so koce suhe hruške), ajdovi krapi pa so – kot že ime pove – namesto iz krompirjevega testa narejeni z ajdovo moko.