Dobri pogoji za šport
Na Ekonomski šoli Kranj je dobro urejen položaj dijaka s statusom športnika. Vsako leto oblikujejo tudi skupino skakalcev in nordijskih kombinatorcev iz vse Slovenije.
»Na šoli že vrsto let z usklajevanjem športnih in šolskih obveznosti skrbimo za to, da bi čim več mladih športnikov uspešno zaključilo šolanje ter se vpisalo na univerzo. Vsako leto se na našo šolo vpiše vse več dijakov, ki se aktivno ukvarjajo s športom. V šolskem letu 2003/2004 je bilo na primer na Ekonomski gimnaziji 120 dijakov s statusom športnika, od skupaj 600 dijakov. Na Srednji poklicni in strokovni šoli je bilo takšnih dijakov še nekaj več. Šolanje na naši šoli so med drugim uspešno končali Primož Peterka, Bine Norčič, Dejan Robnik …,« je povedal pedagoški koordinator Sašo Komovec, ki skrbi za nemoteno delo v šoli, poleg tega pa tesno sodeluje s trenerji, učitelji, dijaškim domom in starši.
V šolskem letu oziroma sezoni 2003/2004 so začeli izvajati program Panožnega nordijskega centra v Kranju, ki se oblikuje v skladu z izhodišči Nacionalnega programa za šport. Pobuda za ustanovitev takšnega centra je prišla iz vrst skakalne stroke vzporedno z izgradnjo nove skakalnice na Gorenji Savi v Kranju. Rezultat sodelovanja med Smučarsko zvezo Slovenije, Ekonomsko šolo Kranj, Smučarskim klubom Triglav Kranj, Dijaškim domom Kranj ter Ministrstvom za šolstvo in šport je nova oblika dela z mladimi nordijskimi smučarji v Sloveniji. »V starosti 14 do 18 let so zahteve športa in seveda tudi šole že tako visoke, da so se nekateri tekmovalci morali v tem obdobju odločiti za eno ali drugo. Posledica je, da imamo v Sloveniji, kljub zelo številnemu podmladku, že v mladinski konkurenci močno zožen izbor kvalitetnih tekmovalcev. To lahko preprečimo z maksimalno uskladitvijo procesov vzgoje in izobraževanja ter športnega treniranja na eni strani, na drugi pa z razbremenitvijo športnih klubov in društev, ki svojim tekmovalcem vse težje omogočajo izpolnjevanje zahtev sodobnega vrhunskega športa. Poleg tega so cilji centra tudi razbremenitev staršev in načrtno delo s strokovnimi kadri na področju nordijskega smučanja,« je povedal Komovec.
Vsako leto oblikujejo skupino 12 do 15 skakalcev in nordijskih kombinatorcev iz vse Slovenije, ki tvorijo enotno šolsko in vadbeno skupino, ki je vključena v običajen šolski oddelek. »Kriteriji za vpis so predvsem športni, torej jih določi Smučarska zveza Slovenije – nordijske discipline, medtem ko omejitve vpisa v izobraževalni program ne pričakujemo,« je povedal Sašo Komovec. Dijaki imajo možnost bivanja v dijaškem domu, kjer delujejo kot posebna skupina s svojim pedagogom. Ob koncu tedna se tekmovalci vrnejo v matične klube, kjer vadijo in tekmujejo pod vodstvom klubskih trenerjev. Treninge, prevoze in kombije ter deloma trenerje financira Smučarska zveza Slovenije – nordijske discipline. Od leta 2004 naprej je stroške dela trenerjev prevzelo ministrstvo.
»V šolskem letu 2006/07 smo začeli tudi s projektom E-izobraževanja, od katerega si obetamo, da bo omogočil bolj redno delo tudi najbolj obremenjenim in manjkajočim dijakom,« je zaključil Komovec.