Računalnik in jaz: Dom IRIS
Da ne boste mislili, da sodobne tehnologije in storitve prinašajo samo novo učenje, privajanje na nove stvari in asocializacijo. Poleg veliko koristi na delovnem in izobraževalnem področju, lahko učinke te tehnologije, med drugim užijemo tudi na področju pomoči ljudem. Pa ne tako, da jim damo na mizo računalnik, ampak jim skušamo olajšati vsakdanje življenje s pomočjo uporabe sodobne informacijsko-komunikacijske tehnologije. Pri tem te tehnologije ne vključujemo direktno v delo, temveč uporabimo le njene učinke.
V Sloveniji smo letos začeli z izvajanjem projekta »Dom IRIS«. Pri tem projektu sodelujem tudi sam, tako idejno kot tudi izvedbeno, zato nanj vsekakor stavim. Še zlasti zato, ker pri njem sodeluje ekipa vrhunskih strokovnjakov, tako iz medicinskega kot tudi tehnološkega področja. Dom IRIS pomeni domačnost, domače okolje, kjer ljudje radi živimo in se dobro počutimo. »IRIS« predstavlja sestavljanko, ki pomeni Inteligentne Rešitve in Inovacije za Samostojno bivanje. Ime zveni prijetno in domače, kar celoten projekt pravzaprav tudi je. Rezultat projekta bo stanovanje, ki bo s pomočjo sodobne informacijsko-komunikacijske tehnologije, računalniške opreme, senzorjev, naprav in aparatov, nudilo njegovim stanovalcem samostojno bivanje v njem. Rezultati projekta bodo namenjeni ljudem z gibalnimi motnjami in ovirami, kot so invalidi, tetraplegiki, paraplegiki, težko gibljivi, ljudje po kapi in možganskih poškodbah, ljudem z multiplo sklerozo, namenjeni bodo gluhim in naglušnim osebam, slepim in slabovidnim osebam, seveda pa tudi starejšim osebam, ki imajo pogosto vsaj nekaj značilnosti prej naštetih skupin. Preden smo projekt začeli, smo z vsemi temi ciljnimi uporabniki opravili razgovore, da smo spoznali, kaj jih tare, česa si želijo, kaj potrebujejo in pričakujejo v takem domu.
Projekt se izvaja v sodelovanju z Inštitutom RS za rehabilitacijo, vsem bolj poznan kot Soča, pa čeprav je to le podjetje poleg inštituta. Na inštitutu bo postavljeno bivalno okolje, dom, ki bo ponujal in omogočal samostojno življenje njegovim stanovalcem. Bivalno okolje bo v celoti krmiljeno preko centralnega informacijskega sistema, preko računalnikov, ki bodo upravljali z vsemi napravami v stanovanju.
Predstavljajte si invalidno osebo. Ali zmore sploh kaj sam? Ja zmore, precej, a veliko je takšnih stvari, pri katerih potrebuje pomoč, ki jim sam ni kos, veliko je ovir zanj v vsakdanjem življenju. Ko bo taka invalidna oseba vstopila v Dom IRIS jo bo sistem, s pomočjo brezkontaktne kartice prepoznal. Ta oseba bo imela kartico ves čas pri sebi. Sistem bo o tej osebi že sam precej vedel. Podatki bodo predhodno vneseni ali pa se bo sistem sproti učil, odvisno pač od odzivov in potreb posameznika. Temu primerno bo sistem prilagodil bivalno okolje, nastavil temperaturo prostora, ga zatemnil in prižgal določene naprave. Na televizijskem sprejemniku bo mogoče gledati TV spored, brskati po internetu in upravljati z napravami v stanovanju. Preko TV zaslona bo možno s pomočjo oči ali glasu nadzirati delovanje stanovanja, prižgati štedilnik, zagrniti zavese, prižgati radio. Vaše bivanje bodo ves čas spremljali senzorji. Podatki o vašem krvnem tlaku, ravni sladkorja v krvi, temperaturi bodo posredovani v centralni informacijski sistem. Ta jih bo obdelal in v kolikor bo potrebno, glede na vašo zdravstveno diagnozo, ustrezno ukrepal. Lahko vam bo preko TV zaslona sporočil, da vzemite tablete, da si injicirajte zdravilo ali pa bo sprožil SOS klic na center, kjer bodo k vam poslali medicinsko osebje. Preko sistema boste lahko nakupovali, komunicirali s svetom in živeli skoraj brez tuje pomoči.
Dom IRIS povezuje sodobne tehnologije in njene uporabnike, ki jim olajša vsakdanje življenje, tehnologija pa je postavljena v službo človeka. Oseba s posebnimi potrebami bo v tem domu lahko samostojno živela. Dom IRIS bo postavljen kot testni objekt, a posamezni dele bo mogoče vgraditi in koristiti tudi doma. Zaključek projekta je predviden v začetku leta 2008.