Ivan Štular (Naklo) in Milan Kocjan (jezersko) sta znova župana, Mohor Bogataj (Kranj) je eden od desetih na Gorenjskem, ki niso bili več izvoljeni. (Foto: Tina Dokl)

Bivšim županom ne bo hudega

V vseh občinah so delo v novem mandatu že prevzeli novi župani. Kakšna pa je usoda sedaj že bivših županov, ki jim volivci na letošnjih lokalnih volitvah niso znova zaupali vodenja občin?

Kranj - V gorenjskih občinah je takih deset. Na Jesenicah, na Bledu, v Bohinju in Domžalah se dosedanji župani niso odločili za ponovno kandidaturo, tako da so že pred volitvami razmislili o svojih prihodnjih načrtih.

Boris Bregant, ki ga je na Jesenicah nasledil novi župan Tomaž Tom Mencinger, še naprej ostaja v občinski politiki. »Na ustanovni seji občinskega sveta me je novi župan predlagal za podžupana in v tej vlogi nadaljujem tri projekte, povezane z razvojem občine Jesenice. Gre za revitalizacijo območja nekdanje železarne, za razvoj poslovne cone in obnovo Stare Save. To troje delam z veseljem,« je povedal Boris Bregant, sedaj občinski svetnik in podžupan, ki slednjo nalogo opravlja nepoklicno in pogodbeno. Nekdanja bohinjska županja Evgenija Kegl Korošec pa pravi, da bi bila lahko upokojena že poldrugo desetletje, županovanje ji ni bilo pomembno zaradi eksistence, češ da je bila tako ali tako le honorarna županja in je za to delo dobivala zgolj napitnino: »Sedaj bom počela vse tisto, kar sem štiri leta odlagala, pa naj bo to zasebno ali delo v korist domačega kraja. Nadaljevala bom delo pri razvoju Koprivnika in Gorjuš, ki je bil v preteklih letih vključen v projekt razvoja podeželja in obnove vasi.« Tudi Jože Antonič se ni znova odločil za kandidaturo za župana občine Bled. Kaj bo delal sedaj? »Kar zadeva moj status, čakam na upokojitev, sicer pa pomagam pri organizaciji koncerta ob 40-letnici Alpskega kvinteta. Veliko je dela tudi s pripravo brošure. Rad pa bi dokončal tudi pregled dela v občini Bled v času mojega mandata. Šele sedaj imam to čas napisati,« je povedal Antonič. Od županovanja pa se je že vnaprej poslovila tudi druga gorenjska županja, Cveta Zalokar Oražem iz Domžal, ki ji še dve leti ne bo treba skrbeti za prihodnost, saj bo dokončala poslanski mandat. Hudega ne bo tudi Tomažu Štebetu, ki ni bil izvoljen za župana Mengša, saj tudi on ostaja poslanec.

Veliko ponudb za zaposlitev?

Težje so se poslovili tisti, ki so se na volitvah znova potegovali za župansko funkcijo, pa jih ljudje niso več izvolili. »Ker se sam nisem odločil za v pokoj, so me v to prisile volitve,« je s porazom sprijaznjen 68-letni Franc Pfajfar, prejšnji župan Žirovnice. »Bil sem nepoklicni župan, s tem sem občini kar nekaj prihranil, a sem se za to zavestno odločil. Vse življenje sem delal v teh krajih, tudi naprej bom še občinski svetnik. Izvoljen sem bil na listi SLS.« V pokoj se lahko umakne tudi Jože Bogataj, prejšnji župan občine Gorenja vas Poljane. Tudi on je bil župan nepoklicno, politiko pa zapušča. »Vedno sem bil neodvisen in nikoli v politiki. Tudi sedaj nisem. Imam veliko hobijev, županovanja ne bom pogrešal,« je zatrdil Bogataj. Tako pravi tudi Franc Ekar, bivši župan Preddvora, češ da je na županovanje tako ali tako pristal le za en mandat. »Statusno sem upokojenec, nekaj ponudb imam za svetovalno dejavnost, lahko se bom posvetil še drugim stvarem, ena teh stvari je svetovna konferenca na področju planinstva,« pravi Ekar, sicer predsednik Planinske zveze Slovenije. Težje bo mlajšim nekdanjim županom, ki morajo v prihodnje poskrbeti za svoj obstoj. Mohor Bogataj, ki je izgubil župansko bitko v Kranju, pravi, da bo »hitel počasi«. Tri mesece mu pripada še nadomestilo, vmes se dogovarja za zaposlitev, ki jo namerava dobiti prej kot v treh mesecih. Ponudb je kar nekaj, zatrjuje, ko pa smo ga vprašali o morebitni zaposlitvi v Komunali Kranj, je dejal, da o konkretnih še ne želi govoriti. Kaj pa politika, se je od nje poslovil? »Nikoli ne reci nikoli. Ob 49 odstotkih dobljenih glasov na volitvah lahko rečem, da me ljudje poznajo in da imam še kar nekaj političnega kapitala.« Da ima več ponudb za delo, nam je dejal tudi Pavel Rupar in o njih tudi ni želel govoriti. Zanikal je, da se poteguje za mesto profesionalnega podžupana v občini Tržič. Kot nekdanji poslanec državnega zbora pa bo koristil nadomestilo poslanke plače, vendar računa, da bo dobil zaposlitev prej, preden se mu to izteče.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 25. december 2009 / 07:00

Zaprte ceste na Gorenjskem

Policija obvešča, da so zaradi poplav zaprte naslednje ceste: 1. Cesta Bohinj - Bled, obvoz je urejen preko Pokljuke, Bohinjske Češnjice - Srednje vasi - Ribčev Laz - Bohinjska Bistri...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / petek, 25. december 2009 / 07:00

Gorenjske jaslice v Jurkloštru

V starodavni kartuziji Jurklošter blizu Rimskih Toplic so že šestič organizirali razstavo jaslic.

Zanimivosti / petek, 25. december 2009 / 07:00

Božiček za otroke iz študentskih družin

V okviru projekta Mlade mamice, ki ga Klub študentov Kranj pripravlja že trinajsto leto, bodo tudi letos pomagali študentskim družinam.

Kranj / petek, 25. december 2009 / 07:00

Starši si želijo več vpliva

Minister za šolstvo in šport Igor Lukšič se je v ponedeljek na Brdu pri Kranju srečal s predstavniki staršev v svetih vzgojno-izobraževalnih zavodov.

Kronika / petek, 25. december 2009 / 07:00

Zaprte ceste na Gorenjskem

Policija obvešča, da so zaradi poplav zaprte naslednje ceste: 1. Cesta Bohinj - Bled, obvoz je urejen preko Pokljuke, Bohinjske Češnjice - Srednje vasi - Ribčev Laz - Bohinjska Bistri...

Kronika / petek, 25. december 2009 / 07:00

Reke prestopile bregove, poplavlja tudi Bohinjsko jezero

Napovedi meteorologov in hidrologov so se uresničile, saj so marsikje po Sloveniji reke že ponoči prestopile bregove.