Jaslice so romale v Ameriko
"Prav gotovo sem napravil vsaj 40 jaslic," pravi Konrad Triller, izdelovalec jaslic iz Železnikov.
Železniki – Konrad Triller z Racovnika v Železnikih se je izdelovanja jaslic lotil po upokojitvi. Pravi, da moraš imeti za takšno delo malce nemirno dušo: »Zamisel nastaja počasi, v glavi. Ob deževnih dnevih rišem figurice, ob sončnih pa se potepam po okolici in nabiram material, od raznih korenin, kamnov, deščic do železa.« Ves material je naraven, razloži, razen barv, doda v smehu. Vsake jaslice so unikatne, izdelava pa ga osrečuje in razveseljuje, saj se s tem spomni na otroštvo, ko je kot šolarček rezal jaslice iz papirja in kartona.
V Železnikih je pred drugo svetovno vojno vladala revščina. Plavž je na začetku prejšnjega stoletja ugasnil, ženske so za preživetje klekljale čipke. Konrad pa se živo spominja, kako je na sveti večer tekel z otroki za zvoncem, ki je oznanjal polnočnico. »Pri eni od hiš sem skozi okno opazil zelo lepe jaslice z glinenimi kipci. Razmišljal sem, kako bi tudi sam kaj takega napravil,« se spominja Triller. Dolgo let iz tega ni bilo nič, saj ga je pot najprej vodila na delo v Škofjo Loko, nato pa nazaj v Železnike, v zadrugo Niko. Tu je spoznal delo z bakrom.
Prvi umetniški izdelek je tako naredil že pred davnimi leti. 120-krat 70 centimetrov velik bakreni relief še danes krasi njegovo hišo. Kasneje se je lotil izdelovanja jaslic. Več kot 40 jih je ustvaril v dvajsetih letih, večina med njimi je pri zasebnikih po Sloveniji, ena pa je romala tudi v Združene države Amerike. Ob našem obisku jih je imel doma še tri, prav vse pa bodo romale na razstave. So odprli 7. decembra v Slovenskem etnografskem muzeju, sicer pa še na Sv. Gori nad Solkanom, v vasi Groblje pri Domžalah, na Rodinah v Jalnovi rojstni hiši, v kartuziji Jurklošter in še in še. Med motivi ima najrajši originalne, arabske jaslice, sicer pa izdeluje bolj slovenske, z mahom, kozolcem, tropom ovac. Med bolj znane Trillerjeve jaslice spada slovensko okno, v njem pa jaslice. Morda takšne, kot se jih spominja iz mladih dni.