Upokojenci so z novembrskim izplačilom prejeli še poračun za nazaj.

Plače niso edino merilo

Pokojnine so se z novembrsko uskladitvijo zvišale za en odstotek, a lahko bi se še več, če bi jih usklajevali samo z gibanjem plač.

V Sloveniji je oktobra prejelo starostno pokojnino 325.517 upokojencev, od teh jih je 93.695 dobilo manj kot sto tisoč tolarjev in 7.221 več kot tristo tisoč.

Kranj – Po zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju se pokojnine usklajujejo z gibanjem plač dvakrat na leto, prvič februarja in drugič novembra, pri tem pa jih je novembra treba uskladiti za nazaj, to je od 1. januarja dalje. Novembra se pokojnine lahko povečajo za toliko odstotkov, kolikor je povprečna plača v prvih devetih mesecih zrasla v primerjavi s povprečjem minulega leta, vendar pa pri tem velja omejitev. Povečajo se lahko le za toliko odstotkov, da povprečno povečanje najnižje pokojninske osnove ne preseže z jesensko napovedjo ocenjenega povečanja povprečne plače v tekočem letu v primerjavi z letom prej. Za razumevanje je to malo bolj zahtevno, a poglejmo to na letošnjem primeru.

 

 

Po podatkih državnega statističnega urada je povprečna bruto plača v obdobju januar–september znašala 284.170 tolarjev in je bila za 2,5 odstotka višja od lanskega povprečja. Če bi pri uskladitvi pokojnin upoštevali celotno povečanje plač, bi letošnja povprečna mesečna najnižja pokojninska osnova znašala 109.464 tolarja in bi bila za 6,6 odstotka višja od lanskega mesečnega povprečja. Ker bi s tem presegla napoved iz jesenskega poročila urada za makroekonomske analize in razvoj o letošnjem petodstotnem povečanju bruto plač, je bilo pokojnine in druge denarne dajatve možno od 1. januarja dalje povečati le za en odstotek. Upokojenci so torej z novembrskim izplačilom prejeli za en odstotek višjo pokojnino in še poračun za deset mesecev. Državna pokojnina znaša po novembrski uskladitvi 35.918 tolarjev, kmečka 45.841 in kmečka borčevska 91.683, najnižja pokojninska osnova 107.862 tolarjev in najvišja 431.449, osnova za odmero dodatnih pravic 88.546 tolarjev in limit za del vdovske pokojnine 17.288 tolarjev.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 23. november 2017 / 18:53

Narodnozabavna hit parada

Na Bledu je v soboto potekala tradicionalna Narodnozabavna hit parada. Glasbeni praznik v organizaciji Turizma Bled je privabil številne obiskovalce, predvsem iz nemško govorečih držav, ki so napol...

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 31. oktober 2007 / 07:00

Noč čarovnic

Škofja Loka - V Sloveniji se vse bolj uveljavlja noč čarovnic oziroma halloween, praznik, ki izhaja iz starega keltskega običaja, komercialno vrednost, podobno kot valentinovo, pa so mu da...

Gospodarstvo / sreda, 31. oktober 2007 / 07:00

Gorenjci ne tvegajo

V Hypo Alpe-Adria-Bank ugotavljajo, da Gorenjci niso pripravljeni veliko tvegati in da radi varčujejo v banki.

Gospodarstvo / sreda, 31. oktober 2007 / 07:00

Nova vzajemna sklada

Kranj - Raiffeisen Banka, ki poleg domačega sklada Skala (v upravljanju Krekove družbe) trži že dvajset investicijskih skladov Raiffeisen Capital Management, je 1. oktobra začela tržiti nov...

Gospodarstvo / sreda, 31. oktober 2007 / 07:00

Zgodovinski dosežki v Acroniju

Po dvomesečnih težavah z reorganizacijo Slovenske industrije jekla in prilagajanju ruski skupini Koks pripravljajo nove projekte. Acroni je dosegel zgodovinske rezultate, konfliktov z državo ni.

Škofja Loka / sreda, 31. oktober 2007 / 07:00

Doma s kar štirimi odličji

Škofjeloški namiznoteniški igralki Mateja Pintar in Andreja Dolinar sta si na evropskem prvenstvu za invalide v Kranjski Gori skupaj priborili kar štiri odličja.