Tako smo bili vajeni

Za smrt je ni rože na vrt´

Poročeni so imeli na ohceti šopke obrnjene navzdol, samski pa navzgor. Če se je kakšna ženska neprimerno obnašala, če je prevečkrat plesala z drugimi, so ji rekli, da je kot kakšna cestnica.

Sledila je ohcet, ki je lahko trajala tudi dva dneva. Kdaj pa kdaj se je zgodilo, da so šele na ohceti ugotovili, da nevesta ni prinesla tolikšne dote, kot so se dogovorili. Nič nenavadnega ni bilo, če se je vnel prepir in če so se potem družine usedle vsaka na svojo stran. To je bila, zlasti za neveste, velika sramota. Zavedale so se, da bodo očitke na račun svoje dote poslušale vse življenje.

Zvečer so se tisti, ki so stanovali blizu, odpravili domov, da so povardjali, potem pa so se na ohcet vrnili. Proti polnoči se je velikokrat zgodilo, da so nevesto ukradli, kar je povzročilo veliko hude krvi, posebno še, če so bili »tatovi« že vinjeni. Pele so pesti in nemalokrat tudi nožički. Drugih norčij niso imeli.

Godce, ki so godli dva dneva skupaj, so plačali s tem, kar so nabrali pri povštrtancu. Samo ohcet pa so e plačali drugače kot dandanašnji: proti koncu so izračunali, koliko mora vsak povabljen par plačati in potem so prisotni svoje prispevke metali v klobuk. Temu so rekli račun.

S čim so na ohceti postregli?

Tukaj ni bilo posebnega pravila. Če so bile ohceti skromnejše, so za kislim krompirjem postavili na mizo kašo in potem so jo zajemali iz skupne sklede. Ker pa so bili svatje nagneteni za mizo drug zraven drugega, na glavi so moški obdržali klobuke, je bilo zajemati kašo, in potem prinesti polno žlico v usta, prava umetnost.

Ponavadi je bila slavnostna rihta sestavljena iz juhe z domačimi rezanci, sledil je zmečkan krompir s suhim mesom, ki je bil zmeraj zelo slan.

Na koncu so postregli z belim kruhom, flancati in potico.

Za smrt je ni rože na vrt'

Smrt je včasih pomenila nekaj povsem drugega kot danes. Sodoben človek je skorajda prepričan, da se mu godi krivica, ko pride do zadnjega dejanja v svojem življenju. Nekdaj je bila smrt nekaj povsem naravnega, kar so vsi razumeli in sprejemali. S tem ni rečeno, da so imeli ljubljene osebe manj radi. Še zdaleč ne. Človekov življenjski krog so največkrat primerjali z naravo, ker so bili z njo bolj povezani. Tam sta rojstvo in smrt med seboj veliko bolj spontano povezana, kot si to predstavljamo dandanašnji, ko so se vezi zrahljale ne samo zaradi načina življenja, temveč tudi številnih novih vrednot, ki nam jih prinaša čas, skozi katerega hitimo.

Vsak je bil, ko je »odšel«, najbolj pogrešan pri delu. Da manjka par delovnih rok, se je pač najhitreje opazilo.

Zaradi katerih bolezni so umirali?

Življenjska doba je bila neprimerno krajša kot danes. Veliko je bilo tuberkuloze. Starejšim ljudem je rado opešalo srce zaradi zgaranosti, med nalezljivimi boleznimi pa jih je največ pobrala španska bolezen. Ko je koga napadel slepič, so dejali, da so se mu zavozlala čreva. Pogoste so bile pljučnice, ki so prizadele ne samo starejše ljudi, temveč tudi otroke.

Med poglavitnimi vzroki, da so bili ljudje na neki način manj odporni, je bila skromna in preveč enolična prehrana. Poleg tega niso skrbeli za čistočo in zato so se okužile zlasti zunanje rane.

Res pa je, da stresa niso poznali, tudi bolezni rakovega izvora je bilo veliko manj kot dandanašnji (ali pa so hiranju preprosto rekli, da ta človek »znotraj gnije«).

Ob bolnikih se je včasih veliko molilo. Danes, ko vemo, kakšen magičen vpliv ima duhovnost na naše življenje, si, morda, lažje predstavljamo mir, ki ga je taka molitev bolniku prinašala. K molitvi so svojci velikokrat povabili tudi sosede. In kar je najvažnejše: bolnik ni bil sam in tudi odhod s tega sveta je bil lažji in bolj spontan.

Načeloma pa so bili ljudje bolj zdravi kot danes.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 3. julij 2020 / 12:45

V prometni nesreči v Podbrezjah umrl voznik

Podbrezje – V Podbrezjah se je danes zjutraj smrtno ponesrečil voznik osebnega avtomobila, je sporočila Policijska uprava Kranj. Na glavni cesti je v ostrem ovinku zapeljal naravnost na začetek kov...

Objavljeno na isti dan


Bled / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

Bled potrebuje obe obvoznici

Stranka SLS je na Bledu pripravila okroglo mizo z ministroma Janezom Božičem in Janezom Podobnikom ter poslancem državnega zbora Mihaelom Prevcem o blejski obvoznici. Množičen odziv Blejcev.

Železniki / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

V šolo v Selcih ne bo več teklo

Na telovadnici podružnične šole v Selcih v teh dneh prekrivajo streho, ki je dolga leta prepuščala vodo. Ravnatelj Franc Rant: "Občina Železniki bo morala bistveno več vlagati v šolske stavbe."

GG Plus / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

Ležal boš 35 dni? Ti nisi normalen!

Medvoščan Grega Lunar je sodeloval v projektu Bed rest Valdoltra 2007. Bil je eden izmed desetih merjencev, katerih edina naloga je bila ležati celih 35 dni, dan in noč. Vstal je 3. avgusta.

Gospodarstvo / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

Največ škode je na koruzi

Petkovo neurje s točo je na širšem območju od Kranja proti Šenčurju in Preddvoru povzročilo največ škode na koruzi. Na najbolj prizadetih območjih bo manjši pridelek, težje pa bo tudi spravilo.

Gospodarstvo / petek, 24. avgust 2007 / 07:00

Brez kupca za Grad Podvin

Zavarovalnici Triglav, ki je maja objavila vabilo k dajanju ponudb, ni uspelo prodati Hotela Grad Podvin.