Donosnost višja od zajamčene
Prva pokojninska družba bo začela redno objavljati doseženo donosnost kritnih skladov. Vsi skladi dosegajo višjo donosnost od zajamčene.
Ljubljana – Kot so povedali predsednica uprave dr. Alenka Žnidaršič Kranjc in njeni najožji sodelavci na nedavni novinarski konferenci, je Prva pokojninska družba ob koncu oktobra imela v 2.123 podjetjih 64.894 zavarovancev dodatnega pokojninskega zavarovanja s povprečno mesečno premijo 9.945 tolarjev. Upravljala je z 19 milijardami tolarjev denarja, ob koncu leta pa pričakuje 500 milijonov tolarjev dobička.
Lani od 4- do 5-odstotna donosnost
Prva pokojninska družba ima sedem kritnih skladov, ki že vse od vzpostavitve dodatnega pokojninskega zavarovanja presegajo predpisano minimalno zajamčeno donosnost. V obdobju 2001 - 2005 so dosegli v povprečju 9,23-odstotno letno donosnost, medtem ko je bila povprečna zajamčena donosnost v tem obdobju 5,41-odstotna. Lani je bila donosnost 4,5-odstotna in je bila za 2,85 odstotne točke višja od zajamčene.
Pokojninske družbe morajo po zakonu objavljati le letno donosnost skladov, v Prvi pa so se odločili, da bodo zaradi večje preglednosti in primerljivosti novembra začeli na svoji spletni strani in v časopisih mesečno objavljati donose vseh kritnih skladov. Medtem ko nekatere družbe objavljajo tržno donosnost, bodo v Prvi pokojninski družbi objavljali podatke o doseženem donosu, ki ga zavarovanci mesečno lahko pripišejo k že zbranim sredstvom.
Samo pokojnina ne bo dovolj
Prva pokojninska družba je pri Inštitutu za ekonomska raziskovanja v Ljubljani naročila raziskavo o dolgoročni vzdržnosti prvega pokojninskega stebra ter o pomenu drugega in tretjega stebra. Raziskava je pokazala, da se zaradi staranja prebivalstva delež izdatkov za pokojnine v bruto družbenem proizvodu ne bo mogel povečevati v nedogled in da bo država morala ukrepati. Za posameznike je pomembno sporočilo, da za višjo kakovost življenja v starosti začnejo varčevati že takoj ob prvi zaposlitvi, pri tem pa jim tudi zakonsko omejena najvišja premija, to je 5,844 odstotka od bruto plače, ne bo zadoščala za dovolj visoko pokojnino. Moški, ki je danes star 35 let in se bo upokojil pri 63 letih, lahko pri povprečni plači 290 tisoč tolarjev bruto oz. 184 tisoč neto varčuje za dodatno pokojnino le s premijo 17 tisoč tolarjev, a če bi ob upokojitvi želel prejemati 70 odstotkov današnjih prihodkov, bi moral varčevati z nekaj manj kot 22 tisoč tolarjev mesečne premije.
Širitev v jugovzhodno Evropo
Prva pokojninska družba širi svoje poslovanje tudi zunaj slovenskih meja. Do konca prihodnjega leta naj bi imela pokojninske družbe v sedmih državah jugovzhodne Evrope. Skupaj s partnerji je že ustanovila družbe v Makedoniji, Srbiji in na Kosovu. Makedonska družba KB Prvo penzisko društvo AD Skopje, v kateri ima Prva 51-odstotni delež in Komercialna banka Skopje 49-odstotnega, dosega v državi največji tržni delež in je ob koncu septembra imela 62.647 zavarovancev. Družba na Kosovem naj bi v kratkem dobila trajno licenco za upravljanje premoženja in izvajanje dodatnega pokojninskega zavarovanja, prve zavarovance pa naj bi pridobila do konca leta. Podobno velja za družbo v Srbiji, tudi ta čaka na dovoljenje za izvajanje zavarovanja, sklenitev prvih zavarovanj pa načrtuje do konca leta. Družba v Albaniji je bila ustanovljena lani, a še vedno vodi postopek za pridobitev licence.