Na štiri streljal, enega ubil

Najemnik gostinskega lokala Caffe Inn na Jesenicah Roman Velikonja je v pretepu s pištolo ustrelil štiri Jeseničane; 28-letni Elvin Hadžič je kasneje umrl. Policija je v nedeljo zvečer, ko so k preiskovalni sodnici v Kranju privedli Velikonjo, poskrbela z

Jesenice – Včeraj so na Policijski upravi Kranj predstavili podrobnosti tragičnega dogodka, ki se je v petek ob 17.40 zgodil v gostinskem lokalu Caffe Inn na Cesti maršala Tita 67 na Jesenicah. 48-letni najemnik lokala Roman Velikonja, sicer taksist na Jesenicah, je namreč po prepiru in pretepu v lokalu s pištolo ustrelil brata Elvina in Džeralda Hadžiča, Samirja Terziča in Mirana Kovačeviča, vsi z Jesenic. 28-letni Elvin, Jeseničani ga poznajo pod vzdevkom Skinzo, je kasneje zaradi poškodbe desnega pljučnega krila umrl, sedem let mlajši Džerald (poznan kot Džeri) je zaradi strela v levi del prsnega koša v kritičnem stanju, 21-letni Terzič in 46-letni Kovačevič pa sta jo odnesla z prestrelinama v stegnih. Zoper Velikonjo, ki je ovaden umora in treh poskusov umora, je preiskovalna sodnica Metka Radjenovič odredila sodni pripor.

»Motiv kaznivega dejanja še ni popolnoma razčiščen, obstaja pa velika verjetnost, da se je novi najemnik gostinskega lokala, ki je gostinsko dejavnost opravljal šele dva do tri dni, odločil, da zaradi neplačevanja zapitkov sam naredi red. Spor med njim in žrtvami streljanja je obstajal že prej, v petek pa je po verbalnem konfliktu prešel v pretep in kasneje v streljanje. Trenutno ni nobenih sumov, da je v tem konkretnem primeru šlo za izsiljevanje,« je vodja Urada kriminalistične policije na PU Kranj Simon Velički ovrgel namige, da naj bi Velikonja s četverico obračunal zaradi izsiljevanja.

Natakarica je po dogodku lokal očistila

Presenetljivo je, da je bila policija o streljanju obveščena šele dvajset minut po dogodku, ko je na jeseniško policijsko postajo poklicala mati enega od poškodovanih, kmalu zatem pa je Veličkega osebno poklical tudi zagovornik osumljenega, odvetnik Kristjan Gnilšak. Ko so prve policijske patrulje prispele v lokal, jih je tam čakal presenetljiv prizor: lokal je normalno obratoval naprej, v njem so bile že druge stranke. Kot bi se nič ne zgodilo. »Nedvomno jasno je, da so streljanje slišali tudi drugi občani. Dejstvo je, da je bilo v lokalu v času streljanja enajst oseb, a nihče ni obvestil policije, niti sosedje, ki stanujejo nad lokalom. Zato imamo veliko problemov, da sestavimo celoten mozaik tragičnega dogodka. Našli nismo niti uporabljenega orožja,« je včeraj pojasnil Velički. Policistom in kriminalistom je preiskovanje otežil tudi Velikonja, ki se je takoj po dogodku vrnil v lokal in natakarici naročil, naj počisti prostor in nadaljuje delo. Neverjetno, toda 21-letno dekle je šefa, ki je takoj po dogodku izginil in se je policistom predal šele po dveh urah, celo ubogalo!

Policiji je po prepričanju Veličkega vseeno uspelo pridobiti dovolj trdnih dokazov, da so sestavili dokaj natančno rekonstrukcijo dogodka. »Po začetnem verbalnem konfliktu je vsaj pet moških skočilo na najemnika lokala. V zelo majhnem prostoru je prišlo do pretepanja in prerivanja, v zraku je bilo tudi veliko steklovine. Vpleteni so se umikali proti vhodnim vratom lokala, v trenutku, ko so osumljenega zbili na tla, pa je ta potegnil pištolo in začel streljati. Izstrelil je najmanj pet nabojev,« je pojasnil Velički in potrdil informacijo, da je Velikonja stekel za bežečimi fanti in nanje streljal tudi zunaj lokala.

Žrtve streljanja so znane po nasilništvu

Kot smo izvedeli, so bili ustreljeni Jeseničani v preteklosti že večkrat obravnavani zaradi povzročitev telesnih poškodb, izsiljevanja, drugih nasilnih dejanj in prodaje droge. Ubiti Skinzo, ki se je pred kratkim vrnil s prestajanja zaporne kazni, in njegov brat Džeri sta bila med Jeseničani znana po nasilništvu, so nam zatrdili njuni sosedje.

Na to je v nedeljo zvečer, ko so k preiskovalni sodnici v Kranju privedli osumljenega Velikonjo, opozorilo tudi približno petdeset njegovih prijateljev s transparenti, na katerih je na primer pisalo: »Nekdo se jim mora postaviti po robu«; »Če je kaj pravice na svetu, ga boste oprostili.« Prepričani so bili, da je Roman Velikonja streljal v samoobrambi in je le reševal svoje življenje pred kriminalno združbo, ki že več kot pet let pretepa in izsiljuje ljudi in prodaja drogo v širši okolici Jesenic, Bleda in Kranjske Gore.

Šef gorenjskih kriminalistov Simon Velički je na njihove navedbe, da je policija neučinkovita, odgovoril, da policija odločno reagira na vsako prijavo izsiljevanja, ki pa je v tem primeru niso prejeli. Letos so sicer gorenjski policisti obravnavali 15 prijav izsiljevanja, v nobenem primeru pa med prijavljenimi izsiljevalci ni bila četverica, ki jo je Velikonja v petek ustrelil.

Zanimivo je, da tako okrepljenega varovanja, za kakršnega se je pred kranjsko sodno palačo policija odločila ob privedbi Romana Velikonje, že dolgo ne pomnimo. Bolj spektakularno so po našem spominu gorenjski policisti za varovanje poskrbeli le julija 2002, ko je kranjsko sodišče na dolgoletne zaporne kazni obsodilo skupino Litovcev, ki so tega leta oropali ekspozituro Gorenjske banke v Radovljici in odnesli nekaj več kot 4,8 milijona tolarjev.

Česa so se možje postave bali, uradno nismo izvedeli. Šef unifomirane policije na Policijski upravi Kranj Simon Vindiš je na včerajšnji novinarski konferenci, na kateri so razkrili podrobnosti tragičnega dogodka, dejal, da je bilo pred sodiščem nekaj več policistov samo zaradi zagotavljanja javnega reda in miru, saj se je tam zbralo od trideset do štirideset prijateljev Romana Velikonja, ki so ga s tem moralno podprli. Po vsej verjetnosti pa so želeli poskrbeti, da ne bi prišlo do obračunavanja med privrženci ovadenega Velikonje ter privrženci in prijatelji ubitega Skinza in drugih ustreljenih. To so dokazovali tudi neprebojni jopiči, s katerimi so bili zaščiteni nekateri policisti in tudi Roman Velikonja.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / ponedeljek, 23. november 2015 / 11:10

Dva tedna akcij proti nasilju nad ženskami

Kranj – Od 25. novembra do 10. decembra v Sloveniji potekajo dnevi boja proti nasilju nad ženskami, ko se bo po slovenskih krajih zvrstilo več kot štirideset dogodkov. Na Gorenjskem bo v sredo, 25....

Objavljeno na isti dan


Kultura / torek, 14. november 2006 / 06:00

Sandijevi utrinki

V avli Zdravstvene postaje na Selu pri Žirovnici so v petek odprli razstavo Utrinki jeseniškega fotografa Sandija Novaka.

Domžale / torek, 14. november 2006 / 06:00

Zanesljiva zmaga Tonija Dragarja

Domžale - Domžalski volivci so v drugem krogu lokalnih volitev za svojega novega župana izbrali Tonija Dragarja. Dragar, ki je bil doslej poklicni podžupan doseda...

Prosti čas / torek, 14. november 2006 / 06:00

Razigrano tekmovanje

Najbolj urejeni so na Ptuju, najlepši havajki pa sta letos Sabina Mali in Nina Stropnik. Ko je komisija slovenske superfinalistke izbora za Miss Hawaiien Tropic povprašala, kaj menijo o izboru, se je...

Prosti čas / torek, 14. november 2006 / 06:00

Zima trka na vrata

15. november je datum, ko morajo motorna vozila imeti zimsko opremo, kazni do 100 tisočakov.

Prosti čas / torek, 14. november 2006 / 06:00

Dvojna varčnost

Test: Dacia Logan 1.5 dCi Laureate