Licitacija lesa tudi v Sloveniji
V Avstriji vsako leto pripravijo tri licitacije visoko vrednega lesa, v Sloveniji bo bržkone prvič prihodnje leto. Jutta Auersperg iz Gradca je v petek na posesti v Potočah predstavila, kakšen les je primeren za licitacijo.
Potoče – V Avstriji se je prodaja visoko vrednega, plemenitega lesa na licitaciji že dobro uveljavila, vsako leto pripravijo tri - na Zgornjem in Spodnjem Avstrijskem ter v Grosswilfersdorfu na avstrijskem Štajerskem, kjer je bila letos pozimi že šestič. Spomnimo se: za 934 hlodov 23 različnih drevesnih vrst so kupci oddali 4.489 ponudb. Za gorski javor je bila najvišja ponujena cena 3.850 evrov za kubični meter in povprečna 456 evrov, za hrast najvišja 727 evrov in povprečna 327 evrov, za hruško 1.109 oz. 283 evrov, za oreh 2.356 oz. 589 evrov, za češnjo 1.273 oz. 352 evrov – in tako dalje. Bomo letos prvo licitacijo lesa dobili tudi v Sloveniji? Upravni odbor Zveze lastnikov gozdov Slovenije, ki združuje dvanajst društev z več kot tisoč lastniki, se je v petek odločal o licitaciji, ki bo predvidoma ob koncu januarja na letališču v Slovenj Gradcu in na katero bi radi sprejeli v prodajo vsaj petsto hlodov.
Pomemben dogodek pri uveljavljanju licitacije visoko vrednega lesa v Sloveniji je bil v petek tudi v Potočah pri Preddvoru. Jutta Auersperg iz Gradca, ki je v denacionalizacijskem postopku dobila nazaj gozdno posest Turn nad Potočami, je namreč s pomočjo Josefa Kroggerja iz štajerske deželne kmetijsko gozdarske zbornice predstavila v svoji posesti strokovni izbor visoko vrednega lesa, primernega za prodajo na licitaciji. Udeleženci, med njimi so bili tudi večji lastniki in upravljavci gozdov ter kupci lesa, so si ogledali okrog dvajset za to primernih dreves, med njimi največ primerkov gorskega javorja, po katerem je sicer na licitacijah tudi največje povpraševanje, pa tudi češnjo, jesen, bukev, lipo, brest, hrast …
Lastniki gozdov zaradi naraščanja stroškov poseka in spravila drevja ter zniževanja cene lesa iščejo boljše prodajne možnosti, ena od teh je tudi prodaja na licitaciji. Cilj je vzgoja kakovostnega, visoko vrednega lesa in tudi boljši zaslužek lastnikov gozdov, je dejal predsednik gozdarskega društva na avstrijskem Štajerskem, princ Luipold Liechtenstein in dodal, kako pomembno je, da lastniki v svojem gozdu prepoznajo vredni les. Lastnike naj bi po besedah Tomaža Polajnarja, gozdarja zavoda za gozdove v revirju Zaplata, spodbudili k temu, da bi že v mladem gozdu začeli vzgajati drevje, ki bi bilo potlej primerno za prodajo na licitaciji.