Priložnost za hitrejši razvoj
Družba Merkur je minuli petek gostila 12. srečanje direktorjev ter 8. srečanje diplomiranih in podiplomskih študentov na temo inovativne čezmejne e-regije.
Naklo – »Razvoj e-regije je za Slovenijo strateško pomemben. Dosežena raven v Sloveniji uvedenih telekomunikacijskih tehnologij in e-rešitev odpira priložnosti pospešenega razvoja v državi in intenziviranje povezovanja z organizacijami v sosednjih državah,« so med drugim poudarili v okviru srečanja na temo inovativne čezmejne e-regije.
Tudi tokratno srečanje, ki se ga je udeležilo več kot sto predstavnikov podjetij, vladnih organizacij in univerz ter veleposlanikov in gospodarskih atašejev, po besedah rednega profesorja in direktorja e-središča na fakulteti za organizacijske vede dr. Jožeta Gričarja pomeni pozitiven, zdrav razvoj v smeri povezovanja podjetij in univerz. Program širijo iz leta v leto. Najprej so se posvetili trenutnemu stanju projektov s področja e-sodelovanja v naši regiji, pripravili pa so tudi priporočila in načrte akcij v zvezi s čezmejnimi projekti e-regije. »Konferenca je akcijsko usmerjena, malce pa je tudi vizionarska.« Prepričan je namreč, da na ta način lahko v regiji dosežemo nov razvojni preboj.
Na fakulteti za organizacijske vede pa so že dan prej pripravili tudi tretjo delavnico o inovativnem razvijanju živih laboratorijev v e-regiji. V okolju živega laboratorija naj bi raziskovalci in uporabniki prišli od ideje do proizvodov, storitev ali rešitev v krajšem času zaradi novih načinov e-sodelovanja s pomočjo sodobnih e-tehnologij. Sodobna tehnologija po besedah direktorice Orie Computers Sonje Klopčič omogoča bistvene preskoke tudi na nekaterih drugih področjih, saj se razvoj poslovno-informacijskih sistemov lahko postavi na prožnejših osnovah. Logistični posredniki ta čas uporabljajo samo nekatere od storitev e-poslovanja. »Bistvena je postavitev novih poslovnih modelov, ki bodo omogočali, da se blago dostavi na pravo mesto ob pravem času in ob ustreznih stroških.« Veliko je bilo že storjenega tudi na področju uvajanja e-računov, je poudaril vice guverner Banke Slovenije Darko Bohnec. »Še vedno pa ostaja problem izdelave poslovnega modela, ki bo omogočil elektronsko izmenjavo računov.«