Martin Košir kot slovenski sekretar za obrambo leta 1984 na posvetu v Poljčah

Jubilej Martina Koširja

Martin Košir, rojen leta 1926 v Goričah, je bil eden najpomembnejših gorenjskih politikov po osvoboditvi do začetka devetdesetih let.

V soboto, 11. novembra, na martinovo, bo praznoval 80-letnico Martin Košir. Leta 1926 se je rodil v Goričah, kjer živi še sedaj. Njegovo mladost je zaznamovala vojna, saj se je že junija leta 1943, star dobrih 16 let, pridružil partizanom v 5. bataljonu Gorenjskega odreda. Bil je udeleženec pohoda 14. divizije na Štajersko. Dvakrat je bil ranjen. Po vojni je končal Srednjo ekonomsko šolo v Kranju in srednjo partijsko šolo ter opravljal številne funkcije: predsednik občine Goriče, sekretar komiteja ZKS Kranj, predsednik občinskega in okrajnega odbora SZDL Kranj, predsednik Okrajne zadružne zveze Kranj, republiški poslanec, predsednik skupščine občine Kranj in sekretar medobčinskega sveta ZKS za Gorenjsko. Že med delom na Gorenjskem je bil izvoljen v republiške skupščinske in partijske organe in za delegata ne zveznih partijskih kongresih. Leta 1974 je bil imenovan za podsekretarja v zveznem sekretariatu na notranje zadeve, kjer je vodil služno državne varnosti, od leta 1978 naprej pa je bil dva mandata republiški sekretar za ljudsko obrambo. Leta 1986 se je upokojil.

Na nekatere dosežke Kranja, Gorenjske in Slovenije v času njegovega političnega delovanja je še posebej ponosen. Sam omenja uspešno sodelovanje s takratnimi direktorji kranjskih in gorenjskih tovarn, vzpostavitev učinkovitih občinskih uprav, izgradnjo 14 novih osnovnih šol, vrtcev in prizidkov k nekaterim šolam, za kar sta bila kot prva v Jugoslaviji razpisana dva referenduma, združevanje kmetijskih zadrug, rast Merkurja in nastanek trgovinskih podjetij Živila in Kokra, stanovanjsko gradnjo, modernizacijo turističnih zmogljivosti in Kranju in okolici, gradnjo cest in mostov ter prenos dediščine kiparja Lojzeta Dolinarja v Kranj. Kot takratni republiški minister za obrambo se je zavzemal za krepitev slovenske Teritorialne obrambe, za uvedbo študija obramboslovja v Sloveniji in za zgraditev centra za obrambno usposabljanje v Poljčah.

Na koncu pregleda svojega delovanja je zapisal: »Ne želim nobene hvale, ampak le to, da ne bi nikdar pozabili, kakšne napore je vložil slovenski narod za svoj razvoj po drugi svetovni vojni.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kamnik / četrtek, 1. julij 2021 / 06:00

Občina Kamnik oživlja industrijska poslopja s spodbujanjem kreativnih vsebin

Gonilna sila razvoja številnih mest je bila v preteklosti industrija. Skozi čas so številni industrijski obrati propadli, tisti, ki so uspeli prebroditi težavna obdobja, pa so se preselili...

Objavljeno na isti dan


Kranj / petek, 27. april 2007 / 07:00

Milan Pagon bo dekan FOV

Senat Fakultete za organizacijske vede v Kranju je potrdil edinega kandidata za dekana dr. Milana Pagona, doma iz Naklega. Potrditi ga mora še rektor Univerze v Mariboru.

Šenčur / petek, 27. april 2007 / 07:00

Stez okoli jezera še ni

Rok za dokončanje čezmejnega projekta za oživitev Trbojskega jezera so podaljšali za nekaj mesecev.

Gorenjska / petek, 27. april 2007 / 07:00

Za ponovno odpiranje manjših trgovin

Na Občini Jesenice razmišljajo, da bi dodatno finančno podprli podjetnike, ki bi bili pripravljeni odpreti manjše trgovine v mestu.

Naklo / petek, 27. april 2007 / 07:00

Protest pred nakelsko občino

Občinski svet je vseeno soglašal z gradnjo centra za ravnanje z odpadki.

Kranj / petek, 27. april 2007 / 07:00

Minister z župani o razvoju

Minister za lokalno samoupravo in regionalni razvoj se je s slovenskimi župani in predsedniki regionalnih razvojnih agencij na Brdu pogovarjal o razvojnih spodbudah na regionalni in lokalni ravni.