Dvesto stanovanj za upokojence
Nepremičninski sklad ima na Gorenjskem 226 stanovanj za reševanje stanovanjskih problemov upokojencev.
Kranj – Nepremičninski sklad pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki je v polni lasti Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije, se ukvarja z reševanjem stanovanjskih problemov starejših. Ob koncu lanskega leta je upravljal 2.873 stanovanj, ki jih je pridobil na podlagi stanovanjskega zakona iz 1991. leta, 71 oskrbovanih stanovanj in 56 poslovno društvenih prostorov. Njegovo premoženje je zelo razpršeno, skupno 3009 nepremičnin ima kar v 665 stanovanjskih in poslovnih objektih v 119 slovenskih krajih. Večinski, več kot 50-odstotni lastnik je v 97 stavbah s skupno 1.800 nepremičninami, v 21 objektih s 199 nepremičninami ima 20- do 50-odstotni lastniški delež, v preostalih pa manjšega. Na Gorenjskem ima 226 stanovanj, od tega 28 na območju upravne enote Domžale, štiri v kamniški, 42 v jeseniški upravni enoti, prav toliko tudi v škofjeloški, 26 na območju Kranja, 40 v radovljiški enoti in 44 v Tržiču. Lani je eno stanovanje (v Bohinjski Bistrici) prodal.
Za sklad je značilna nedobičkonosnost, lani je za 91 odstotkov stanovanj in tudi za večino prostorov, ki jih društva upokojencev uporabljajo za svoje dejavnosti, zaračunaval neprofitno najemnino. Najemnina je po vladni uredbi od lanskega 1. januarja znašala 3,81 odstotka od vrednosti stanovanja, 1. julija se je zvišala na 4,03 odstotka vrednosti, za stanovanja, za katera je že po prejšnjih predpisih dosegla 5,08 odstotka vrednosti, pa se je znižala na 4,68 odstotka. Po uredbi bi neprofitno najemnino tudi letos lahko dvakrat zvišali, vendar se za to niso odločili, saj jo že zdaj nekateri upokojenci težko plačujejo najemnino. Ker so se lani spremenili pogoji za subvencioniranje najemnin, se je število upravičencev do subvencije v enem letu zmanjšalo s 624 na 332. Zaradi neplačevanja najemnine so lani obravnavali 141 najemnikov, vložili pa so tudi 14 tožb za izpraznitev.
Sklad je lani oddal v najem 215 stanovanj, od tega 14 na Gorenjskem. Največ najemnih pogodb je sklenil s prosilci, ki so bili brez stanovanja ali so živeli v neprimernih razmerah. Pri dodeljevanju stanovanj sodeluje s stanovanjskimi komisijami pri društvih upokojencev, kjer so ob koncu lanskega leta beležili 575 prošenj za najem. Ker se upokojenci zaradi nizkih prejemkov, visoke najemnine, visokih stroškov bivanja in prestrogih pogojev za subvencioniranje najemnine težko odločajo za najem stanovanj, se v stanovanjskih komisijah zavzemajo za gradnjo manjših in preprostih stanovanj, v katerih bi bilo lahko tudi bivanje cenejše.