Kutine

Kutine so odlični sadeži za predelavo, katerih glavni odliki sta čudovit vonj in okus, ki pa res potrebuje vsaj malo predelave, ker so kutine pretrde in preveč trpke ter grenke, da bi jih lahko jedli presne. Zaradi različnih oblik plodov ločimo kutine, ki so podobne jabolkom in druge, ki spominjajo na hruške. Jabolkom podobne kutine so prežete s številnimi kamenimi celicami, njihovo rdečkasto meso je precej suho in veliko manj aromatično od hruškastih kutin. Kutine so v prodaji zelo redko, z malo sreče pa jih boste dobili na kakšni bližnji kmetiji. Kutine morajo biti obrane pred polno zrelostjo, saj tiste, ki jim uspe dozoreti na drevesu, prej začno gniti ali odpadejo, so zrnate in slabše za uporabo, kot prej obrane. V shrambi, stran od drugih živil, naj počasi dozorijo in postanejo rumene. Nepoškodovane se na hladnem ohranijo do dva meseca, poškodovane pa zelo hitro zgnijejo. Zrele kutine zelo močno dišijo, volnata prevleka pa se zlahka odstrani z lupine ali pa je sploh več ni. Pred pripravo jih dobro operemo in obenem odstranimo tudi dlačice. Iz njih pripravljamo marmelado, žele, džem, kompot, kipnik, narastek, sadni sir, sok in celo vino ter liker. Nekateri iz njih naredijo celo prilogo k mesu, kutinov golaž ali pa jih polnijo z raznimi nadevi. Lahko jih tudi s pridom posušimo in jih dodajamo čajem, kakšna pa naj se znajde tudi v omari z obleko, zaradi svojega čudovitega vonja.

Kutinova kremna strjenka

Za 4 osebe potrebujemo: 40 dag ne prezrelih in ne obtolčenih kutin, 10 dag sladkorja, 1 dl belega vina, 2 rumenjaka, 8 dag sladkorja, 3 lističe želatine in 3 dl sladke smetane.

Kutine temeljito operite, narežite na četrtine in odstranite peščišče. Dajte jih v kozico, skupaj z 10 dag sladkorja in vinom, pokrijte in skuhajte do mehkega. Vse skupaj dobro zmiksajte in pretlačite skozi gosto cedilo. Kutinov pire spet zavrite, odstavite in dodajte namočeno in ožeto želatino. Rumenjake skupaj s preostalim sladkorjem stepite v penasto kremo, dodajte kutinov pire, dobro premešajte in ohladite. Tik preden se strdi, primešajte še stepeno sladko smetano in s kremo napolnite poljuben model ter ga v hladilniki popolnoma ohladite. Popolnoma ohlajeno strjenko stresite iz modela, jo narežite na poljubne rezine in postrezite.

V pečici pečene kutine z medom

Za 4 osebe potrebujemo: 4 velike ali 8 manjših ne prezrelih in ne obtolčenih kutin, 5 dag masla, 4 žlice medu in 1 dl sladke smetane.

Kutine operite, očistite kosmato oblogo, jih narežite na četrtine in jim odstranite peščišče. Četrtine zložite drugo poleg druge v pekač in jih prelijte z mešanico stopljenega masla ter medu. Postavite jih v na 200 stopinj Celzija ogreto pečico in pecite toliko časa, da se kutine povsem zmehčajo, ne smejo pa razpasti. Pečene kutine ohladite, jih zložite na krožnike, prelijte z omako, ki je nastala med pečenjem ter okrasite s stepeno sladko smetano in postrezite.

Kutinova omaka

Za 4 osebe potrebujemo: 50 dag kutin, 5 dag masla, 3 dag drobtin, cimet, limonina lupinica, limonin sok, 10 dag sladkorja, 0,5 dl sladke smetane in 1dl belega vina.

Oprane, olupljene in narezane kutine skuhajte do mehkega v 1 dl vode, ki ste jo zavreli skupaj s sladkorjem, limoninim sokom in limonino lupinico. Kuhane kutine pretlačite. Na maslu prepražite drobtine, dolijte vino in dodajte pretlačene kutine. Kuhajte toliko časa, da se omaka zgosti in jo nato ohladite. Na koncu dodajte še tekočo sladko smetano ter dobro prevrite in ohladite. Tako pripravljena omaka se odlično poda k panakoti in k drugim smetanastim ali skutnim sladicam.

Kutine v teranu

Za 4 osebe potrebujemo: 0,5 kg ne prezrelih in ne obtolčenih kutin, sok ene limone, 5 dag masla, 2 žlici medu, 1 cimetovo palčko, in 3 dl terana.

Kutine operite, očistite kosmato oblogo, jih narežite na četrtine in jim odstranite peščišče. Pokapajte jih z limoninim sokom, da ne porjavijo. V ponvi stopite maslo, na njem dobro prepražite četrtinke kutin, jih začinite z medom in cimetom ter zalijte s teranom. Pokrijte in dušite do mehkega. Zdušene kutine poberite iz posode, omako pa kuhajte še toliko časa, da postane rahlo gostljata. Prelijte jo preko kutin in vse skupaj ohladite. Ohlajene kutine zložite na krožnike in jim prilijte omako ter postrezite.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 23. december 2014 / 15:40

Upravljanje države je kot menedžment

Od petih ministrov z Gorenjske, ki so v vladi Mira Cerarja, ima najpomembnejši položaj minister za javno upravo Boris Koprivnikar. Pred kratkim je bil namreč imenovan tudi za podpredsednika vlade.

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 3. november 2006 / 06:00

Mami, rad bi bil slaven

Vse več mladih razmišlja, kako na najlažji način do javne prepoznavnosti. Čarovnice s tem problemov nimajo, so jih pa skomercializirali do te mere, da namesto metel uporabljajo celo sesalnike.

Prosti čas / petek, 3. november 2006 / 06:00

Brat vse vidi, brat vse ve: Indijanci, najboljši frizerji

Indijance so za tri tedne sprejeli v Kranju. Nameščeni bodo v zapuščenem hotelu Jelen.

Prosti čas / petek, 3. november 2006 / 06:00

Nominator

Prihaja teta Zima. Čeprav je meteorološka, še bolj pa koledarska zima še daleč, je te dni prvič zadišalo po snegu. Nekaj vršacev je pobelilo, na Koroškem, na Visokih Turah je snega nenav...

Kultura / petek, 3. november 2006 / 06:00

De profundis s sakralno glasbo

V soboto je imel komorni zbor De profundis koncert v cerkvi sv. Miklavža na Godešiču. Poslušalcem so premierno predstavili novi repertoar, tokrat sakralne glasbe. V spored so uvrstili de...

Kranj / petek, 3. november 2006 / 06:00

Revija obrtniških pevskih zborov

Kranj - Obrtniški Moški pevski zbor dr. Janez Bleiweis Kranj je na oktobrski sobotni večer organiziral Revijo obrtniških pevskih zborov Slovenije. Prireditev, tokrat že 24. po vrs...