Novo cepivo, manj skrbi
Novembra bo tudi pri nas na razpolago cepivo za preprečevanje raka na materničnem vratu in bradavic na zunanjih spolovilih.
Kranj - V svetu je rak materničnega vratu drugi najpogostejši vzrok smrti zaradi raka pri ženskah. Na leto v Sloveniji zboli približno dvesto žensk, 60 od njih jih umre. Nastanek te bolezni je povezan s humanimi papiloma virusi (HPV), saj okužba z njimi poleg drugih bolezni lahko povzroči tudi raka. HPV tipa 16 in 18 povzročata okoli 70 odstotkov primerov raka materničnega vratu, HPV 6 in 11 pa približno 90 odstotkov primerov genitalnih bradavic. »Doslej so razvili dve cepivi proti okužbi s HPV. Cepivo, ki vsebuje dva tipa HPV, je primerno za preprečevanje raka materničnega vratu, cepivo s štirimi HPV pa poleg tega tudi za preprečevanje bradavic na zunanjem spolovilu. Slednje bo na voljo tudi pri nas,« je povedala dr. Alenka Kraigher, predstojnica Centra za nalezljive bolezni Inštituta za varovanje zdravja. Cepivo se bo tržilo pod imenom Silgard in je pri evropski Agenciji za zdravila EMEA že dobilo dovoljenje za promet.
Učinkovitost Silgarda so preverjali v štirih kliničnih raziskavah, ki so zajele 20.541 žensk, starih od 16 do 26 let. Preiskovanke so v raziskavah spremljali do pet let po vključitvi. Pri ženskah, ki so bile v enem letu po vključitvi v raziskavo cepljene z vsemi tremi odmerki in ki niso bile okužene z nobenim od teh tipov pred prvim odmerkom ter en mesec po tretjem odmerku, so v analizah ugotovili, da je cepivo med drugim stoodstotno preprečilo s HPV tipov 16 in 18 povezane predrakave spremembe in neinvazivni rak materničnega vratu. »V ZDA od junija letos že poteka rutinsko cepljenje deklic, starih 11 do 12 let, širše pa so zajeli tudi ženske, stare od 13 do 26 let. Podobne usmeritve je dala tudi Svetovna zdravstvena organizacija, v Evropski uniji pa še nimamo enotnih smernic,« je povedala Kraigherjeva.
V Sloveniji bo cepivo samoplačniško in bo stalo približno 350 evrov. »Cepljenje s štirivalentnim cepivom bo v treh odmerkih. Drugi odmerek bo treba prejeti dva meseca, tretji pa šest mesecev po prvem odmerku,« je razložila Kraigherjeva. Za zdaj je znano, da bodo cepili v ambulantah območnih zavodov za zdravstveno varstvo, niso pa še niso oblikovane nacionalne smernice, po katerih bi se to cepljenje uvrstilo v rutinski brezplačni program cepljenja. Ministrstvo za zdravje je zaprosilo Inštitut za varovanje zdravja (IVZ) za pripravo strokovnih izhodišč in priporočil za uvedbo in uporabo tega cepiva v Sloveniji. IVZ je v ta namen oblikoval interdisciplinarno skupino strokovnjakov s tega področja. Skupina se je že sestala, proučuje gradiva in pripravlja zahtevane podatke. Ministrstvo bo strokovna stališča komisije upoštevalo pri nadaljnjih postopkih. Če bomo želeli cepivo vključiti v redni program cepljenja, bo treba predlog obravnavati tudi na Zdravstvenem svetu,« je povedala Marija Seljak, generalna direktorica Direktorata za javno zdravje na ministrstvu.